استانبول، شهر چهار امپراطوری

اگرچه استانبول پایتخت رسمی ترکیه نیست، اما همچنان قلب تمام فعالیت های این کشور است. این شهر بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر ترکیه و همچنین مرکز گردشگری است. استانبول در دو طرف تنگه بسفر واقع شده است و در واقع هم در اروپا و هم در آسیا قرار دارد. با ساوش مگ همراه شوید تا به مطالعه این شهر بپردازیم.

استانبول که در طول تاریخ با نام بیزانس و قسطنطنیه شناخته میشود، همواره یکی از مهم ترین شهرهای اروپایی بوده است. امروزه این شهر هفتمین شهر بزرگ جهان و یکی از پرجمعیت ترین شهرهای جهان است. سرزندگی و میراث امپراتوری آن، آنرا به یکی از زیباترین و دیدنی ترین شهرها تبدیل کرده است. این شهر به عنوان پایتخت امپراتوری بیزانس و عثمانی بوده است و کلیسا های جامع، مساجد و کاخ های متعددی که توسط حاکمان برپا شده است هنوز در سراسر شهر دیده میشود.

تنگه بسفر آبراه نازک بین اروپا و آسیا، استانبول را به قسمت های مختلف تقسیم میکند. بیشتر بناهای تاریخی زیبا در اطراف میدان سلطان احمد(شهر قدیمی) قرار دارند. استانبول جدید منطقه تجاری اصلی شهر است که دارای آسمان خراش ها، عمارت ها و محله های زیبا است. در آن سوی تنگه بسفر، سمت آسیایی قرار دارد؛ درحالی که در سواحل سمت آسیایی، جزایر پرنسس قرار دارد.

5 دلیل اصلی برای سفر به استانبول

1. خود را در فرهنگ ترکیه غرق کنید: در مناظر بزرگترین شهر ترکیه قدم بزنید، حمام ترکی کنید و در بازار بزرگ برای خرید فرش یا جواهرات چانه بزنید.

2. زندگی شبانه در کلاس جهانی: زندگی شبانه استانبول مانند هرچیز دیگری تپش دارد. در بارهای گاتالا ماکسیگالا یا کلوپ هایی مانند رینا، آبجو و کوکتل بنوشید یا در مکان های افسانه ای مانند داگ استارز در بی اغلو از اجرای موسیقی لذت ببرید.

3. شاهد آثار باورنکردنی معماری و هنر باشید: مکان های مقدسی مانند مسجد آبی یا ایاصوفیه در سراسر شهر و همچنین کاخ های خیره کننده ای مانند توپکاپی و دولما باغچه وجود دارند که مناظر خیره کننده ای را تداعی میکنند.

4. زمان خود را بین شهر و ساحل تقسیم کنید: در استانبول، شما هرگز از ساحل دور نیستید. سواحلی مانند بورک و بابیلون بیچ به راحتی با وسایل حمل و نقل عمومی قابل دسترس هستند و به شما امکان میدهند در همان روز شنا کنید و مناظر را ببینید.

5. غذای خوشمزه ترکی بخورید: عطر غذا در خیابان های استانبول غیرقابل مقاومت است. لذیذترین کباب هایی را که تا به حال نچشیده اید را از رستوران هایی مانند انتیوکیا و شیاکباپ امتحان کنید.

واحد پول در استانبول

واحد پول رسمی استانبول، لیر ترکیه است؛ اگرچه بیشتر مکان های توریستی یورو، دلار آمریکا و پوند را میپذیرند. تمامی کارت های اصلی مانند کارت های اعتباری ویزا، مستر کارت و یورو کارت پذیرفته میشود. هتل ها و رستوران های سطح بالا نیز “امریکن اکسپرس” را میپذیرند.

تبادل پول در استانبول

اگرچه اکثر ارزهای بزرگ در ترکیه پذیرفته میشوند، اما چندین غرفه صرافی در مناطق تجاری این شهر وجود دارد. هاکان دویز، اوزکان دویز و بسیاری از خدمات دیگر این گزینه را ارائه میدهند. اکثر بانک ها خدمات مبادله ای نیز ارائه میدهند. میتوانید از دستگاه های خودپرداز نیز استفاده کنید؛ اما ممکن است هزینه هایی اعمال شود؛ بنابراین بهتر است ابتدا با بانک خود چک کنید.

بودجه روزانه استانبول

همانطورکه بسیاری آن را میشناسند، استانبول شهر چندان ارزانی برای بازدید نیست. بسته به جاذبه هایی که بازدید میکنید، جایی که غذا میخورید و نحوه سفرتان، پایین ترین بودجه حدود 100 تا 120 لیر است. بودجه متوسط حدود 200 تا 400 لیر است و بالاترین بودجه احتمالی در روز برای هرنفر 600 لیر خواهد بود.

آژانس مسافرتی هوایی و جهانگردی مهروماه آسمان شما را در این مورد بهتر راهنمایی خواهد کرد.

زندگی شبانه در استانبول

استانبول یک شهر بزرگ اروپایی است و گزینه های زیادی برای زندگی شبانه دارد. چندین کلاب در امتداد بسفر وجود دارد که به دلیل جمعیت و انحصارطلبی خود شناخته شده اند. به بی اغلو بروید که به طور گسترده ای به عنوان مرکز تفریحی شبانه استانبول با کلوب ها و بارها با انواع سلیقه ها در نظر گرفته میشود. چندین گزینه خوب در گالاتاسرای و اورتوکوی نیز وجود دارد.

آداب در استانبول

اگرچه لباس های آزاد در مناطق توریستی قابل قبول است، اما بهتر است هر زمان که به استانبول میروید ملایم لباس بپوشید. از پوشیدن لباس های بسیار باز خودداری کنید.

نژادپرستی در ترکیه تقریبا وجود ندارد؛ اگرچه آسیایی ها و سیاهپوستان ممکن است گاهی بدون هیچگونه سوء نیت با تعجب مواجه شوند. ممکن است متوجه یک یا دو نگاه خیره شوید، اما اینجا طبیعی است.

اطمینان حاصل کنید که با دست راست خود برای دادن یا گرفتن چیزها استفاده میکنید. انعام در مکان هایی که هزینه خدمات در صورتحساب درج نشده است، در حدود 10 درصد انتظار میرود. انعام در حد 2 تا 3 لیر برای باربرها یا رانندگان تاکسی کافی است.

در اینجا لیستی از مقاله های مربوط به استانبول را مشاهده خواهید کرد:

با تمام گفته ها و ناگفته ها…

در این صفحه از ساوش مگ هرآنچه که باید پیش از سفر به استانبول بدانید را ورق زدیم، در کوچه، خیابان هایش قدم زدیم و در فرهنگ و تمدن آن غرق شدیم. آژانس مسافرتی هوایی و جهانگردی مهروماه آسمان مفتخر است تا پذیرای همیشگی شما در اجرای تورهای استانبول باشد و تجربه سفری متفاوت و آسان را هدیه کند.

درضمن میتونید برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 03132110 تماس بگیرید تا کارشناسان تورهای خارجی ما راهنمای سفری ایده آل برای شما باشند.

تصاویر و واژه ها برای توصیف این شهر قاصرند. دیدگاه شما از تجربیات سفر به استانبول قطعا ارزشمندتر و جذاب تر است. مشتاقانه منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ESC را فشار دهید تا بسته شود