ایمنی در استانبول

قبل از شروع سفر خود به استانبول، دانستن گوشه کنارهای امن شهر بسیار مهم است. در گذشته اخیر، ایمنی در استانبول تبدیل به یک موضوع شده است. در گذشته تهدیدات تروریسم در این شهر وجود داده است؛ اما جدای از آن، مکان امنی برای بازدید است. رایج ترین مشکل گردشگران مربوط به پول است. کیف قاپی نیز در برخی از مناطق گزارش شده است و بیشتر توسط کودکان انجام میشود.

نکته مهم بعدی که باید در نظر داشته باشید این است که مراقب کلاهبرداری رانندگان تاکسی باشید. مسائل مختلفی مانند مشکلات زبانی وجود دارد و اغلب رانندگان تاکسی وانمود میکنند که پول خرد همراه خود ندارند تا بتوانند از شما پول اضافی بگیرند. همچنین نرخ کرایه روز و شب متفاوت است و به عنوان یک خارجی احتمالا با وجود اینکه در روز بیرون میروید، نرخ شب را دریافت خواهید کرد. میزان جرم و جنایت زیاد نیست اما جیب برها و کمین گران میتوانند برای شما مشکل ایجاد کنند.

ایمنی در استانبول در طول روز

استانبول در طول روز بسیار امن است؛ بنابراین میتوانید مکان های مختلفی را کشف کنید. حتی تهدید به قتل هم رایج نیست. همیشه توصیه میشود در خیابان هایی که افراد زیادی را می بینید قدم بزنید. مناطقی که حتی در طول روز باید از آنها اجتناب کرد:

 • محله هایی مثل ترلباسی
 • دولاپدره
 • بخش هایی از گاتالا و کاراکوی

بهتر است تاکسی را از ایستگاه تاکسی انتخاب کنید نه تاکسی که در حال عبور است.

ایمنی در استانبول در شب

میتوانید ببینید که برخی از بخش های شهر ناهموار و خالی هستند؛ بنابراین از آن خیابان ها دوری کنید و سعی نکنید به محله های فقیرنشین بروید. اگر میخواهید به رستوران یا بار بروید، میتوانید از اتوبوس، دلموس یا تاکسی استفاده کنید. بیشتر خطوط اتوبوس بعد از ساعت 10 شب کار نمیکنند. پس بهتر است با یک نفر پیاده روی کنید و پول نقد زیادی با خود نبرید.

تا نیمه شب، امن ترین مناطق استانبول عبارتند از:

 • سلطان احمد، بی اغلو (پرا)
 • تکسیم
 • بخش اروپایی تنگه بسفر
 • کادیکوی
 • اوسکودار
 • جاده های اصلی در سمت آسیایی
 • محور تکسیم – لونت ( محل حرکت مترو) در سمت اروپایی

کلاهبرداری در استانبول

جیب بری: جیب بری در استانبول بسیار رایج است. از آنجایی که این شهر شلوغ است؛ میتوانید با این تهدید روبرو شوید. اگر در مقاصد گردشگری هستید، پس مراقب باشید. برخی از مکان هایی که میتوانید با آن روبرو شوید عبارتند از سلطان احمد، بازار بزرگ، میدان تکسیم و بازار ادویه. اما با انجام  برخی اقدامات احتیاطی از قبل، میتوانید از آن در امان باشید. به عنوان مثال میتوانید کیف خود را مانند یک کیف کمربند آویزان کنید.

کلاهبرداری تاکسی: برای جلوگیری از کلاهبرداری تاکسی بهتر است با کرایه های استاندارد تاکسی استانبول آشنا شوید تا از کلاهبرداری بیش از حد تاکسی جلوگیری کنید.

کلاهبرداری با واکس کفش: یکی دیگر از کلاهبرداری های رایج در استانبول، کلاهبرداری با واکس کفش است که در آن یک کفش گیر ابزارهای خود را جلو شما می اندازد و بعد از اینکه به آنها کمک میکنید آنها را بردارید، به شما واکس کفش رایگان پیشنهاد میکنند. اما در پایان، آنها در نهایت بسیار بیشتر از هزینه یک براق کفش معمولی شارژ میشوند.

کلاهبرداری در رستوران: کلاهبرداری در رستوران یکی دیگر از موارد است. فرض کنید غذای خود را در یک رستوران سفارش میدهید و گارسون اصرار میکند که غذای دیگری را که سفارش نداده اید امتحان کنید. ممکن است فکر کنید رایگان است؛ اما نه اینطور نیست! شما میتوانید با خواندن بررسی های آنلاین رستوران ها از آن جلوگیری کنید.

گردشگران همچنین از پرداخت بیش از حد برای فرش یا کالاهای چرمی شکایت کرده اند.

ترافیک در استانبول

استانبول شلوغ ترین شهر ترکیه است. دلیل ترافیک زیاد سیستم های ترافیکی به موقع، تصادفات رانندگی، رویدادهای خاص مانند جشنواره ها یا کنسرت ها و هماهنگی ناکافی ترافیکی است. بنابراین در هنگام سفر انتظار ترافیک در جاده را داشته باشید.

استانداردهای بهداشتی در استانبول

غذای استانبول تمیز و خوب است و مخصوصا غذاهای خیابانی (که باید حتما امتحان کنید) شگفت انگیز است. با این حال بهتر است از قبل فقط مطمئن شوید که چیزی که میخواهید امتحان کنید سالم و بی خطر است. همیشه باید مراقب غذاهایی باشید که برای مدت طولانی زیر نور بوده اند و ناسالم به نظر میرسند. باید مراقب سبزیجات و میوه های بدون پوست نیز باشید.

بیماری های عفونی: برخی از بیماری های عفونی رایج عبارتند از: عفونت کرم گرد، مایکوپلاسموز، مالاریا و سل.

آب و فاضلاب: مقامات میگویند که نوشیدن آب لوله کشی کاملا خوب است. با این حال هنوز اکثر مردم اینجا ترجیح میدهند آب بطری بنوشند.

ایمنی مواد غذایی: اگر قصد دارید در استانبول غذاهای خیابانی بخورید، نگران نباشید؛ زیرا کاملا بی خطر است. در استانبول گواهی ها و مجوزها توسط شهرداری برای فروشندگان غذاهای خیابانی صادر میشود.

آلودگی: آلودگی از دهه 1990 تا حدی کاهش یافته است. اما هنوز به دلیل ترافیک در استانبول، مردم به بیماری های قلبی و تنفسی مبتلا میشوند.

قوانین نوشیدن در استانبول

ترکیه کشوری با اکثریت مسلمان است اما هنوز مشروبات الکلی قانونی است و بسیاری از افراد آن را در استانبول و بقیه کشور مصرف میکنند. بین ساعات 10 شب تا 6 صبح، نمیتوانید از مغازه ها الکل بخرید؛ اما اگر همچنان میخواهید میتوانید به راحتی آن را در رستوران ها، بارها و هتل ها 7/24 تهیه کنید. 18 سال سن قانونی نوشیدن الکل در ترکیه در نظر گرفته میشود. بنابراین اگر از شما مدرک خواسته شد، باید کارت شناسایی نشان دهید. اما فروش مشروبات الکلی در تلویزیون و چاپ وجود دارد.

برای استعمال دخانیات قانون میگوید که در مکان های سرپوشیده ممنوع است. با این حال چند استثنا وجود دارد که در آن میتوان سیگار کشیدن را در مناطق تهویه شده برای سیگار کشیدن مجاز دانست.

قوانین مواد مخدر در استانبول

باید به خاطر داشته باشید که در استانبول مواد مخدر مصرف نکنید؛ زیرا غیرقانونی است و میتوانید با یک روند قضایی روبرو شوید. اگر مشخص شود که مواد همراه خود دارید، به مدت 1 تا 2 سال به زندان میروید. اگر معلوم شود که آن را میفروشید، امکان دارد به مدت 5 تا 10 سال به زندان بروید. در صورت متهم شدن به تولید یا قاچاق مواد، مدت حبس ممکن است تا 10 سال باشد. جریمه ریختن زباله در استانبول 351 لیر است.

آیا استانبول برای مسافران زن تنها امن است؟

البته؛ زیرا کشوری لیبرال است و تقریبا میتوانید همه کارها را انجام دهید اما چالش هایی نیز وجود دارد.

اگر قصد دارید به تنهایی سفر کنید، نکات مفیدی را که باید در نظر داشته باشید در اینجا آمده است:

استانبول هم در اروپا و هم در آسیا واقع شده است؛ بنابراین شما میتوانید هرچیزی که میخواهید بپوشید اما سعی کنید لباس مناسب بپوشید. اگر به مسجد میروید، توصیه میشود محافظه کارانه لباس بپوشید.

به خصوص در شب تنها بیرون نروید.

گربه زنی نیز رایج است. سعی کنید آن را نادیده بگیرید.

ایده خوبی است که همیشه نقشه ها را روی تلفن خود داشته باشید تا بتوانید در هر زمانی که در مسیر درست حرکت میکنید، بررسی کنید.

قاچاق مواد مخدر جرم محسوب میشود و حتی ممکن است به زندان بروید؛ بنابراین هیچ دارویی را قبول نکنید و آن را خریداری نکنید.

اگر کسی غیر منتظره به شما نزدیک شد، بیش از حد صمیمی است و میخواهد شما را ببرد، از آنجا دور شوید.

آیا اوبر در استانبول ایمن است؟

بله؛ اوبر در استانبول امن است و شما همچنین میتوانید آن را انتخاب کنید. با این حال، تنها مشکل اوبر این است که هزینه آن در مقایسه با یک تاکسی معمولی بسیار زیاد است. اما شما هم مجبور به انتخاب آن نیستید.

آیا تاکسی ها در استانبول امن هستند؟

آنها ایمن هستند اما اگر راننده تاکسی شما متر را روشن نکرده است ( به او بگویید این کار را انجام دهد) یا اگر مسیر طولانی تری را برای افزایش کرایه طی میکند، مطمئنا مراقب باشید. شما میتوانید کمی تحقیق و بررسی کنید که هزینه سفرهای خاص چقدر است تا اگر ممکن است کرایه ارزانتری بدهید.

به عنوان مثال کرایه معمول از سلطان احمد تا میدان تکسیم 20 لیر است.

برای مشاهده کرایه تخمینی میتوانید از اپلیکیشن BiTaksi استفاده کنید.

آیا حمل و نقل عمومی در استانبول امن است؟

نه تنها سیستم حمل و نقل عمومی در استانبول بسیار ارزان است، بلکه امن هم هست. اولین کاری که باید انجام دهید این است که برای خود کارت استانبول (یک کارت بدون تماس) تهیه کنید که سفر در اطراف استانبول را بسیار آسان میکند. میتوانید از آن در انواع وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید.

حمل و نقل عمومی مختلفی در دسترس است:

تراموا: تراموا سریع و ارزان است و پنج شبکه مختلف وجود دارد.

مترو: دو سیستم وجود دارد که بخش های بزرگی از شهر را به هم متصل میکند.

فونیکولار: سربالایی میرود و بسیار سرگرم کننده است.

کشتی: شما میتوانید کشتی را انتخاب کنید؛ زیرا استانبول ساحلی است و دو قاره را در بر میگیرد.

اتوبوس ها: 400 مسیر مختلف وجود دارد. از آنجایی که ترافیک زیادی در استانبول وجود دارد، خیلی سریع نیست. همچنین آنها فوق العاده شلوغ میشوند.

آیا استانبول دوستدار LGBTQ+ است؟

میتوانید متوجه شوید که استانبول نسبت به سایر نقاط کشور فرهنگ ذهنی بازتری دارد. همجنسگرایی در ترکیه غیرقانونی نیست. اما با این حال، بهتر است در حین ابزار محبت عمومی مراقبت باشید؛ زیرا بیشتر مورد توجه قرار میگیرد. خصوص توسط نسل قدیمی تر. به طور کلی حقوق دگرباشان جنسی در استانبول برقرار است و این جامعه از حمایت قانونی کامل برخوردار است.

نکات

 • مراقب بچه های خیابانی به خصوص نزدیک مسجد سلیمانیه باشید.
 • اگر میخواهید فرش ترکی بخرید مراقب باشید؛ زیرا ممکن است فرش تقلبی بگیرید. در مورد سکه های طلای تقلبی هم همینطور.
 • اگر کیف دارید باید هرزگاهی آن را چک کنید تا ببینید باز است یا خیر. توصیه میشود آن را روی سینه خود آویزان کنید.
 • بهتر است هنگام صحبت کردن، تلفن همراه خود را نزدیک خود نگه دارید؛ زیرا تلفن های همراه هدف اصلی سرقت های خیابانی هستند.
 • اگر مقامات ترکیه شما را از انجام بررسی هویت منع کنند، باید پاسپورت یا اجازه اقامت خود را همراه داشته باشید.
 • توصیه میشود در نزدیکی تاسیسات رسمی عکس نگیرید.
 • توهین به پرچم ملی یا ملت ترکیه جرم است و ممکن است شما بین 6 ماه تا 3 سال حبس داشته باشید.

خدمات اورژانس و مراقبت های پزشکی

استانبول دارای یکی از بهترین خدمات اورژانسی است که شامل بیمارستان های عالی و خدمات آمبولانس سریع میشود. میتوانید مطمئن باشید که در اینجا مراقبت های پزشکی خوبی خواهید داشت. برخی از شماره های اضطراری که باید به خاط بسپارید و همیشه مفید هستند عبارتند از:

خدمات پلیس: 155

برای خدمات آتش نشانی: 110

برای خدمات آمبولانس 112 را شماره گیری کنید.

استانبول مطمئنا مکانی جذاب و جادویی است؛ اما توصیه میشود احتیاط کنید. اگر تمام این نکات را در ذهن خود نگه دارید، مطمئنا یک تجربه سورئال خواهید داشت. پس منتظر چی هستی؟

Iye ve guveni yoculuklar! سفر خوب و ایمن داشته باشید!

با تمام گفته ها و ناگفته ها…

در این صفحه از ساوش مگ هر نکته ایمنی که باید پیش از سفر به استانبول بدانید را ورق زدیم، در کوچه، خیابان هایش قدم زدیم و در فرهنگ و تمدن آن غرق شدیم. آژانس مسافرتی هوایی و جهانگردی مهروماه آسمان مفتخر است تا پذیرای همیشگی شما در اجرای تورهای استانبول باشد و تجربه سفری متفاوت و آسان را هدیه کند.

درضمن میتونید برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 03132110 تماس بگیرید تا کارشناسان تورهای خارجی ما راهنمای سفری ایده آل برای شما باشند.

تصاویر و واژه ها برای توصیف این شهر قاصرند. دیدگاه شما از تجربیات سفر به استانبول قطعا ارزشمندتر و جذاب تر است. مشتاقانه منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ESC را فشار دهید تا بسته شود