مکان های توریستی استانبول

در مقاله “استانبول، شهر چهار امپراطوری“، 5 دلیل اصلی برای سفر به استانبول را شرح دادیم. اما داستان اینجا تمام نمیشود. استانبول مملو از مکان های توریستی جذاب است که بازدید از تمام آنها نیازمند چند سفر به استانبول است. با ساوش مگ همراه شوید تا در این جاذبه ها قدم زده و آنها را با یکدیگر تماشا کنیم.

1. ایاصوفیه

مسلما دیدنی ترین نمونه معماری بیزانسی، ایاصوفیه یک کلیسای جامع، یک مسجد بوده است و امروزه یک موزه و یکی از بزرگترین جاذبه های کشور است. موزاییک ها و نقاشی های دیواری پیچیده در سراسر این مسجد باشکوه و شگفت انگیز است.

2. مسجد سلطان محمد(مسجد کبود)

این مسجد عظیم و زیبای سلطان احمد درست روبه روی ایاصوفیه قرار دارد و صدها هزار تزئینات دقیق را در خود جای داده است. این شهر به خاطر فضای آبی رنگش معروف است و به مسجد آبی نیز معروف است. این زیباترین ساختمان استانبول است که با معماری نفس گیر داخل آن تکمیل شده است.

3. در تنگه بسفر سفر کنید

تنگه بسفر آبراه جداکننده اروپا و آسیاست. با اروپا در یک طرف و آسیا در طرف دیگر، یک سفر دریایی ایده آل برای برخی از مناظر خوش منظره از بیشتر مکان های دیدنی استانبول است. ایاصوفیه و مسجد سلطان احمد نیز از سفر دریایی قابل مشاهده هستند.

4. خرید از بازار بزرگ

بازار بزرگ استانبول یکی از قدیمی ترین و بزرگترین بازارهای جهان است. این بازار 64 خیابان، 4000 مغازه، رستوران و بانک را در بر میگیرد و تقریبا آنرا شهر کوچک خود میکند. اغلب به عنوان یکی از اولین مراکز خرید در جهان شناخته میشود. از طریق ایستگاه تراموا میتوان به آن رسید.

5. کاخ توپکاپی

کاخ توپکاپی ساختمانی باشکوه است که نزدیک به 400 سال به عنوان اقامتگاه اصلی امپراطوران عثمانی بوده است. امروزه به عنوان یکی از مهم ترین موزه های استانبول عمل میکند. این شامل برخی از کمیاب ترین اقلام در جهان است. اگرچه این مجموعه صدها اتاق، تالار و سالن دارد؛ اما تنها مهمترین آنها برای بازدید عموم باز است.

6. آب انبار بازیلیکا را کاوش کنید

آب انبار بازیلیکا بزرگترین آب انبار در شهر استانبول است که در زیر کلیسای Stoa ساخته شده است. اینجا دارای صدها ستون تزئین شده است و یک قطعه معماری ساده نیز حتی قابل ستایش است. امروزه تنها چند متر آب در این آب انبار وجود دارد که در بالای آن سکوهایی برای گردش مردم ساخته شده است.

7. هیپودروم(میدان سلطان احمد) را کاوش کنید

میدان سلطان احمد که به عنوان هیپودروم نیز شناخته میشود، مرکز شبه جزیره تاریخی استانبول است. این هتل در چند دقیقه پیاده روی از ایستگاه تراموا سلطان احمد واقع شده است و به فوق العاده ترین جاذبه های شهر از جمله مسجد آبی، ایاصوفیه و کاخ ابراهیم پاسا منتهی میشود. میدان سلطان احمد نیز مملو از هتل ها، رستوران ها و سایر مکان های اقامتی و تفریحی است.

8. کشتی طلایی به موزه چورا

موزه چورا که به عنوان موزه کاریه نیز شناخته میشود، به عنوان یکی از زیباترین کلیساهای بیزانسی قرن شانزدهم محبوب است. برای بسیاری، اهمیت موزه چورا به اندازه ایاصوفیه است. بهترین راه برای رسیدن به این قسمت از شهر، گرفتن کشتی شاخ طلایی است.

9. مراسم چرخیدن دراویش در خانه گالاتا مولوی

خانه گالاتا مولوی که در منطقه بی اغلو استانبول واقع شده است، یک تکیه (لژ) سابق دراویش است. این بنا به موزه فرقه اسلامی صوفی مولوی تبدیل شده است و آثار باستانی زیادی را در خود جای داده است. در آن میتوان شاهد “چرخیدن دراویش” به عنوان نوعی از عبادت به خدا بود.

10. کاخ دلماباهه

کاخ دولما باغچه پس از توپکاپی محل اصلی عملیات عثمانی ها بود. این بنا در امتداد تنگه بسفر ساخته شده است و یکی دیگر از سازه های امپراطوری خیره کننده است که امروزه به عنوان یک جاذبه توریستی بزرگ عمل میکند. بزرگترین مجموعه لوسترهای کریستالی بوهمی و باکارا در جهان در آن قرار دارد.

11. ایاصوفیه حرم سلطان همام

یکی از قابل توجه ترین مکان های تاریخی استانبول، حمام سلطان احمد، حمام ترکی است که در قلب شهر قدیمی سلطان احمد واقع شده است. بهترین مکان ها را برای یک بعدازظهر آرامش بخش و شاداب با حمام و ماساژ زیر نظر متخصصان ارائه میدهد.

12. از منظره پانوراما از برج گاتالا لذت ببرید

برج گاتالا یکی از محبوب ترین جاذبه های نه تنها استانبول بلکه خود ترکیه است. این برج که در زبان ترکی به نام گاتالا کولسی نیز شناخته میشود، جایگاه خود را در خط افق استانبول به عنوان یکی از قدیمی ترین و بلندترین برج های شهر بازکرده است. یک رستوران و یک کافه در طبقات بالای ساختمان قرار دارند که از آنجا میتوانید غذای خود را با منظره ای تماشایی از شهر میل کنید.

13. لاله ها را در پارک گلهانه ببینید

پارک گلهانه یکی از بزرگترین و زیباترین پارک های استانبول است که در بین مردم محلی برای پیک نیک و تفریح بسیار محبوب است. این شهر مخصوصا به خاطر لاله هایش شناخته شده است و در جشنواره لاله های استانبول بسیاری را به خود جذب میکند.

14. مسجد سلیمانیه

مسجد سلیمانیه بزرگترین مسجد استانبول است و یکی از نقاط دیدنی شهر است. فضای داخلی ساختمان ساده و در عین حال شگفت انگیز است.

15. بازار ادویه استانبول

Misir Carsisi یا بازار ادویه، یکی از بزرگترین بازارهای استانبول است که با بازار بزرگ فاصله دارد. این مجموعه طیف گسترده ای از طعم های غنی و رنگارنگ را با بیش از 85 مغازه عرضه میکند که غذاهای ترکی، شیرینی ها، گیاهان و مخلوط ادویه ها را به همراه ترکیبی از خیابان های سرپوشیده و باز میفروشند.

16. رستوران ها و کافه ها را در Cicek Pasaji کشف کنید

چیچک پاسجی که به نام پاساژ گل نیز شناخته میشود، یک گذرگاه تاریخی و یک پاساژ سرپوشیده در خیابان استقلال در منطقه بی اغلو استانبول است. این شهر عمدتا به خاطر رستوران ها، کافه ها و میخانه های فراوانش مورد بازدید قرار میگیرد و همچنین به خاطر زندگی شبانه پرجنب و جوشش مشهور است.

17. مشاهده عرشه در برج Camila

برج کامیلا یک برج مخابراتی است که در منطقه Uskudar استانبول واقع شده است. این بنا که در می 2021 افتتاح شد، بلندترین سازه در استانبول و همچنین در اروپاست. این آسمان خراش دارای 49 طبقه با یک سکوی رصد، یک کافه کوچک و یک رستوران است.

18. مسجد رستم پاشا

مسجد رستم پاشا کهن نمونه ای از مسجد عثمانی است و در نزدیکی بازار ادویه در محله تاه تاکله منطقه فاتح واقع شده است. این مسجد عثمانی یکی دیگر از آثار خیره کننده امپراتوری معمار سینان است که با جزئیات و طرح های مختلف پیچیده در سراسر آن قرار دارد.

19. مسجد اروتاکوی

مسجد اورتاکوی یکی از زیباترین مساجد استانبول و یکی از محبوب ترین مساجد در تنگه بسفر است. در اواسط قرن نوزدهم ساخته شده است و در منطقه بشیکتاش استانبول قرار دارد و رسما  Buyuk Mecidiye Camii نامیده میشود.

20. در خیابان استقلال قدم بزنید

خیابان Istiklal Caddessi یا خیابان استقلال شلوغ ترین خیابان استانبول است که پر از کافه، رستوران، مرکز خرید، بار، سینما و گالری است. تخمین زده میشود که بیش از 3 میلیون نفر در تعطیلات آخرهفته از آن بازدید کرده اند، بهترین راه برای تجربه بخش پرجنب و جوش شهر است.

21. پارک موضوعی ویالند

ویالند که با نام پارک موضوعی ایسفانبول نیز شناخته میشود، اولین مگا پارک موضوعی ترکیه با وسایل سواری هیجان انگیز و مراکز خرید است. در منطقه ایوپ واقع شده است و در 600 مترمربع وسعت دارد که چهارمین ترن هوایی بزرگ در جهان را در خود جای داده است. همچنین دارای یک مرکز نمایشگاهی، یک مجتمع خرید، رستوران و یک هتل مجلل است.

22. تور قایق به برج میدن

برج میدن یک برج نمادین و مکانی دیدنی است که در جزیره کوچکی در سواحل Uskudar واقع شده است. این برج که به نام برج لئاندر نیز شناخته میشود، دارای موزه، کافه و رستورانی است که مناظر دیدنی بسفر را ارائه میدهد و از طریق کشتی یا قایق به راحتی قابل دسترسی است.

23. در ستون کنستانتین عکس بگیرید

ستون کنستانتین یا چمبرلیتاش یک ستون افتخاری به ارتفاع 35 متر در استانبول ترکیه است که توسط امپراتور روم کنستانتین ساخته شده است. این مکان در فهرست میراث جهانی یونسکو و یکی از قدیمی ترین بناهای باقی مانده استانبول است و در مرکز محلی که قبلا انجمن کنستانتین بود قرار دارد. این یکی از تنها بناهای اینجاست که نمایانگر معماری رومی است. همچنین یک نقطه ایده آل برای عکاسی ایجاد میکند.

24. کاخ بیلربی

کاخ بیلربی یک اقامتگاه تابستانی امپراتوری عثمانی متعلق به قرن نوزدهم است که در منطقه اوسکودار استانبول ترکیه واقع شده است و اکنون به موزه تبدیل شده است. این کاخ عمارتی چشمگیر است که با استفاده از سنگ مرمر در سبک معماری امپراتوری دوم ساخته شده است.

25. موزه های باستان شناسی استانبول

موزه های باستان شناسی استانبول مجموعه ای باورنکردنی متشکل از 3 ساختمان است که مجموعه های باستان شناسی بیش از 1 میلیون مورد را در خود جای داده است. این مجموعه شامل اقلامی است که قدمت آنها به هزاران سال از بین النهرین باستان، مصر قبل از اسلام و شبه جزیره عربستان میرسد.

26. مسجد ایوب سلطان

مسجد ایوب سلطان کامی یا مسجد سلطان ایوب در منطقه ایوپ استانبول قدیمی ترین و مقدس ترین مسجد ترکیه است. این شهر به دلیل دو نیم گنبد و فضای داخلی زیبا که دارای لوستر است شناخته شده است. در داخل مجموعه مسجد مقبره ای وجود دارد گمان میرود پرچمدار و دوست حضرت محمد ابو ایوب الانصاری در آن دفن شده است. جمعیت زیادی نیز از مسجد برای قبرستان ایوپ که درست بالای تپه است بازدید میکنند.

27. مینیاتورک

مینیاتورک یک پارک مدل مینیاتوری جذاب از ساختمان های ترکیه است. این یکی از بزرگ ترین پارک های این چنینی در جهان است و نمایانگر برخی از مهم ترین ساختمان های ترکیه است. این پارک در مجموع دارای 122 مدل در مقیاس 1:25 است.

28. موزه هنرهای ترکی و اسلامی

موزه هنر ترکی و اسلامی یک موزه هنری است که در میدان سلطان احمد در منطقه فاتح واقع شده است. این کاخ که در کاخ سابق پارگالی ابراهیم پاشا قرار دارد، مملو از مجموعه ای از دست نوشته ها و کتیبه های خطی، نقاشی های اسلامی، پارچه های سنتی دست بافته و دقیق و آثار باستانی است. همچنین به خاطر بهترین مجموعه فرش در جهان معروف است که برخی از آنها از قالی کمیاب قرن سیزدهمی سلجوقی هستند.

29. اوسکودار

اوسکودار منطقه ای در سمت آسیایی شهر با بتن کمتر و طبیعت بیشتر است. در اینجا خیابان های خالی کوچک، پارک های زیبا، بازارهای نسبتا خلوت و مجموعه ای از تاریخ، مکانی برای همه دوستداران صلح و طبیعت است.

30. ایاصوفیه کوچک

مسجد ایاصوفیه کوچک یک کلیسای ارتدوکس یونانی سابق است که بین مناطق Cankurtaran و Kadirga در غرب محله سلطان احمد در استانبول واقع شده است. این یکی از بناهای اصلی استانبول است که متعلق به اوایل دوره بیزانس است و به دلیل معماری خیر کننده اش شناخته شده است. ستون های مرمری زیبا در طبقه همکف و گالری در طبقه دوم از مواردی هستند که حتما باید ببینید.

31. قلعه یدیکوله

قلعه یدیکوله که به آن قلعه هفت برج و سیاه چال هفت برج نیز میگویند، یکی از قدیمی ترین قلعه های استانبول است. این شهر در سه مایلی جنوب غربی سلطان احمد واقع شده است و به دلیل تاریخ وحشتناک و مناظر فوق العاده اش در بین گردشگران بسیار محبوب است.

32. جنگل بلگراد

جنگل بلگراد یکی از سرسبز ترین فضاهای استانبول است که در شرقی ترین نقطه شبه جزیره تراکیا واقع شده است. این شهر به خاطر مکان های پیک نیک، گیاهان و جانوران متنوع و همچنین به خاطر 9 پارک طبیعی از جمله پارک طبیعی بنتلر، پارک طبیعی ایرماک و پارک طبیعی آیوات بندی معروف است. یک مسیر پیاده روی 6 کیلومتری در داخل جنگل وجود دارد که توسط دریاچه ای آرام احاطه شده است که برای پیاده روی، دویدن و پیاده روی ایده آل است.

33. موزه هنر مدرن استانبول

موزه هنر مدرن استانبول که معمولا فقط به عنوان موزه استانبول شناخته میشود، به طور موقت در منطقه Beyoglu واقع شده است، درحالی که ساختمان جدید در Karakoy درحال ساخت است. اینجا بهشت هنرمندان و اولین موزه هنر مدرن و اولین موزه هنر مدرن و معاصر ترکیه است.

34. مسجد فاتح

مسجد فاتح مسجدی با الهام از عثمانی ها در استانبول است که یکی از زیباترین حیاط های داخلی شهر است. این مجموعه مسجد در فاتح در خیابان فوزی پاشا، یک آسایشگاه و مقبره های مهمت دوم و همسرش گلبهار را در خود جای داده است. در روزهای چهارشنبه، مسجد فاتح میزبان بزرگترین بازار خیابانی استانبول (فاتح پازاری) است که غذا، پوشاک و همچنین کالاهای خانگی میفروشد.

35. موزه پرا

موزه پرا یک موزه هنری خصوصی شناخته شده است که در محله تپه باشی منطقه بی اغلو در استانبول ترکیه واقع شده است. این بنیاد توسط بنیاد Suna and Inan Kirac تاسیس شد و به دلیل تمرکز بر شرق شناسی در هنر قرن نوزدهم محبوبیت زیادی دارد. این موزه در یک ساختمان زیبای قرن نوزدهمی قرار دارد که زمانی هتل تاریخی بریستول بوده است.

36. پارک امیرگان

این پارک وسیع با مساحت بیش از 117 هکتار، نمونه ای باشکوه از باغ های های ترکی متعلق به امپراتوری عثمانی است.

37. قلعه آناتولی

قلعه آناتولی در سمت آناتولی (آسیایی) بسفر در استانبول ترکیه یک قلعه قرون وسطایی و یک موزه در فضای باز است. همچنین به نام گوزلچه حصار یا قلعه زیبا نیز شناخته میشود. قدیمی ترین بنای ترکی استانبول که قدمت آن به قرن چهاردهم برمیگردد و به عنوان یک قلعه نگهبانی ساخته شده از آجر و سنگ های بلوک مربعی ساخته شده است. اگرچه موزه است، اما تنها میتوان از دیوارهای بیرونی آن بازدید کرد.

38. ابلیسک تئودوسیوس

ابلیسک تئودوسیوس یک ابلیسک مصر باستان است که در هیپودورم قسطنطنیه در استانبول ترکیه واقع شده است. این سازه توسط امپراتور روم تئودوسیوس در قرنن چهارم پس از میلاد برای بزرگداشت پیروزی در بین النهرین ساخته شد. این بنا از گرانیت قرمز ساخته شده است و در ارتفاع حدود 84 فوت یا 60.8 فوت بدون پایه مرمر ایستاده است.

39. قلعه روملی

روملی حصاری یا قلعه روملی یک قلعه قرون وسطایی قرن پانزدهمی است که اکنون به یک موزه در فضای باز تبدیل شده است. در سواحل اروپایی تنگه بسفر در استانبول ترکیه واقع شده است. این قلعه به خاطر چشم اندازهای باشکوهش از تنگه بسفر، پل سلطان محمد فاتح و بخش آسیایی استانبول شناخته شده است.

40. موزه اسباب بازی استانبول

موزه اسباب بازی استانبول یا Istanbul Oyuncak Muzesi یک موزه اسباب بازی است که در منطقه Kadikoy استانبول در یک عمارت تاریخی سابق واقع شده است. این موزه که در سال 2005 توسط شاعر و نویسنده ترک، سونای آکین تاسیس شد، بیش از 4000 اسباب بازی از ترکیه و بیش از 40 کشور دیگر را در خود جای داده است که قدمت بسیاری از آنها به دهه 1700 باز میگردد و در مغازه های عتیقه فروشی و حراجی ها خریداری شده اند.

41. مسجد جدید استانبول

مسجد جدید که در اصل مسجد ولیده سلطان نامیده میشود، یک مسجد امپراتوری عثمانی است که در محله امینونو استانبول، به ویژه در شاخ طلایی واقع شده است. این بنای قرن هفدهمی یکی از برجسته ترین مساجد شهر است که به دلیل معماری باشکوهش مشهور است. این مسجد همچنین به عنوان “مسجد پرندگان” شناخته میشود. زیرا پرندگان متعددی در این مجموعه همیشه وجود دارد.

42. آکواریوم استانبول

آکواریوم استانبول بزرگترین آکواریوم موضوعی جهان است که در نزدیکی فرودگاه بین المللی آتاتورک در استانبول قرار دارد. این آکواریوم بیش از 1500 گونه خشکی و آبی را در خود جای داده و به 17 موضوع تقسیم شده است.

43. کاخ کوچوکسو

کاخ کوچوکسو یک غرفه تابستانی سابق است که به موزه تبدیل شده است و در منطقه بیکوز استانبول واقع شده است. این کاخ که به دلیل معماری و آثار باستانی آن مورد بازدید قرار گرفت، در زمان سلطنت سلطان عبدالمجید ساخته شد و توسط سلاطین عثمانی برای اقامت های کوتاه مورد استفاده قرار گرفت. این کاخ به سبک باروک جدید ساخته شده و دارای 2 طبقه اصلی و 1 زیرزمین است.

44. چاگال اوغلو همام

حمام کاگال یک حمام تاریخی معروف ترکی است که در امینونو در استانبول واقع شده است. یکی از آخرین حمام های بزرگ شهر که در زمان امپراتوری عثمانی ساخته شده است، به سبک معماری باروک عثمانی ساخته شده است و شامل یک حمام برای زنان و مردان است.

45. لگولند استانبول

مرکز اکتشافات لگولند که در مرکز خرید فوروم استانبول در بایرامپاشا واقع شده است، یک پارک سرگرمی و تعاملی است. فعالیت های لگولند که بیشتر موردعلاقه خانواده های کودکان 3 تا 10 ساله است، شامل سواری، مناطق بازی، کارگاه های آموزشی، تئاترهای شگفت انگیز دیگر مینی لند، یک شهر کوچک لگو است که با کپی هایی از بناهای تاریخی معروف استانبول ساخته شده است.

46. قلعه یوروس

قلعه یوروس یک قلعه ویران شده از حکومت بیزانس است که در شمال تپه جاشوا در استانبول قرار دارد. این قلعه که به نام قلعه جنوا نیز شناخته میشود، یکی از زیباترین قلعه های شهر است. فقط نمای بیرونی قلعه بالا برای عموم آزاد است. این قلعه واقع در خلیج ماکار، میتوان از مناظر خیره کننده نقطه به هم پیوسته مارمان و دریای سیاه از بالای آن لذت برد.

47. مسجد نوروسمانیه

مسجد نوروسمانیه یک مسجد متعلق به قرن هجدهم عثمانی است که در نزدیکی بازار بزرگ در محله چمبرلیتاش، منطقه فاتح واقع شده است. نام تحت اللفظی آن “نور عثمان” از 174 پنجره ای که فضای داخلی مسجد را تزئیین میکند گرفته شده است. این بنا به معماری باروک عثمانی می بالد و با چهارمین گنبد بزرگ شهر و مناره های منحصر به فرد ساخته شده از برنز به جای سنگ معمولی، بلند است.

48. موزه شکلات پلیت

موزه شکلات پلیت در اسنپورت استانبول، تصاویری از داستان های دوران کودکی هانسل و گرتل را تداعی میکند. این تنها موزه شکلات در ترکیه است! این موزه که در نزدیکی کارخانه شکلات سازی پلیت واقع شده است، همه اقلام به نمایش گذاشته در آن از شکلات ساخته شده اند. موزه شامل یک دهکده کامل، حیوانات، نقاشی های موزاییکی یا پیکره های انسانی است که یک کفاش، شاه بلوط فروش، میوه فروشی و موارد دیگر را به تصویر میکشد که همگی با استفاده از شکلات در اشکال و رنگ های مختلف ساخته شده اند.

49. مرکز خرید استانبول

مرکز خرید استانبول یا MOI یکی از بزرگترین مراکز خرید استانبول است که در محمودبی واقع شده است. بیش از 350 مغازه در داخل این مرکز خرید وجود دارد؛ از جمله برخی از بزرگترین و برجسته ترین فروشگاه های تجاری. میتوانید در MOI Park یکی از بزرگترین پارک های موضوعی سرپوشیده با تاب، تونل های تفریحی، شاتل های سریع و رستورانی با مضمون ترسناک لذت ببرید.

50. هجیا ایرنه

هجیا ایرنه که با نام سنت ایرنه نیز شناخته میشود، قدیمی ترین کلیسای بیزانسی است که در حیاط بیرونی کاخ توپکاپی قرار دارد. بعد از ایاصوفیه که دومین شهر بزرگ استانبول است، اکنون به موزه و سالن کنسرت تبدیل شده است. آتریوم آن که به آسانی با تراموا قابل دسترسی است و نزدیکترین ایستگاه آن سلطان احمد است، زیبایی معماری چشمگیری را با سازه هایی مانند طاقچه، نائو سه شبستانی و آسیسا ارائه میدهد.

51. مادام توسو استانبول

مادام توسو استانبول موزه ای زنجیره ای برای کپی های مومی از نمادهای تاریخی و افراد مشهور است که در خیابان استقلال واقع شده است. نزدیک به 60 چهره از چهره های مشهور، از جمله مجسمه های سلیمان باشکوه، محمدعلی، فاتح سلطان مهمت، لئوناردو داوینچی، استیو جابز، رونالدو، نیمار، برن ساعت و … وجود دارد.

52. موزه غرفه کاشیکاری

موزه کیوسک کاشی یا کیوسک لعابدار در داخل دیوارهای بیرونی کاخ توپکاپی در نزدیکی پارک Gulhane در استانبول قرار دارد. این موزه درحال حاضر دارای حدود 2000 اثر هنری از جمله کاشی و ظروف سرامیک مربوط به دوره سلجوقی و عثمانی است که به 6 اتاق تقسیم شده است. این قدیمی ترین موزه از 3 موزه موجود در مجموعه موزه باستان شناسی استانبول است.

53. موزه معصومیت

موزه معصومیت یک خانه قرن نوزدهمی است که بر اساس رمان معروف موزه معصومیت اثر اورهان پاموک به موزه تبدیل شده است. این شهر در محله بی اغلو در منطقه Cukurcuma استانبول واقع شده است. این به طور کامل رمان را بازسازی میکند و مجموعه ای را در خود جای میدهد که با 83 فصل رمان مطابقت دارد و آنچه را که شخصیت ها میپوشیدند، استفاده میکردند، جمع آوری میکردند، دیدند و شنیده بودند در رمان ارائه میدهد. صرف نظر از اینکه رمان را خوانده باشید یا نه، میتوانید از موزه لذت ببرید.

54. کلیسای سنت استفان بلغاری

کلیسای بلغاری سنت استفان یا کلیسای آهنی بلغاری یک کلیسای ارتدکس در بالات است که متعلق به جامعه اقلیت بلغاری در این منطقه است. این کلیسا یکی از جواهرات پنهان استانبول است که در قرن نوزدهم و در پی یک جنبش ناسیونالیستی بلغارستانی ساخته شد. دسترسی به این کلیسا از طریق اتوبوس یا قایق شاخ طلایی به راحتی میسر است.

55. مسجد بیاضیت

مسجد بایزید یا مسجد بیازیت یک مسجد سلاتین عثمانی متعلق به قرن شانزدهم است که در میدان بیازیت نزدیک به فروم ویرانه های تئودوسیوس واقع شده است. یکی از معروف ترین مساجد استانبول است و فضای داخلی آن همانند مشجد مشهور ایاصوفیه تکرار شده است.

56. کلیسای جامع سنت جورج استانبول

کلیسای جامع سنت جورج یک کلیسای ارتدکس شرقی است که در فنر در منطقه فاتح استانبول واقع شده است. این کلیسا که معمولا به عنوان کلیسای ایلخانی Myrrh بزرگ شناخته میشود، به یادبود شهید مسیحی “سنت جورج” ساخته شد. اگرچه این کلیسا نسبتا کوچکتر است، اما به هیچ وجه فاقد زیبایی و عظمت نیست. داخل کلیسا قطعه ای از ستون تاژک را در خود جای داده است.

57. پارک ایستینیه

پارک ایستینیه یک مجتمع تجاری مجلل است که در محله ایستینیه استانبول واقع شده و به 3 بخش مجزا تقسیم شده است. بخش اول دارای 280 فروشگاه است که در ترکیبی از فضای بسته و باز به همراه باغ های سرسبز قرار گرفته اند. مرکز سرگرمی آن، گراند روتوندا، دارای یک فضای چهار سطحی با صحنه متحرک و مجسمه های آّب حرکتی است. بخش سوم، بازار غذای ترکیه، شامل رستوران های متعدد و رستوران های عالی و فست فود است.

58. موزه خودروهای کلاسیک اورال آتامان

موزه خودروهای کلاسیک Ural Ataman یک موزه خصوصی خودورهای قدیمی است که در منطقه Sariyer استانبول واقع شده است. بیش از 60 خودرو، کامیون و موتور سیکلت کلاسیک از دهه 1920 تا 1970 در آن قرار دارد.

59. مجموعه زورلو استانبول

مرکز زورلو یک مجتمع چند منظوره وسیع در منطقه بشیکتاش است. این مرکز خرید گران قیمت، هتل رافلز، دفاتر و … است که ساختار چهار برجی با بیش از 200 فروشگاه، رستوران و کافه است.

60. موزه موزاییک های کاخ بزرگ

موزه موزاییک های کاخ بزرگ که به نام موزه موزاییک استانبول نیز شناخته میشود، یک موزه موزاییک نفیس است که در قلب میدان سلطان احمد در بازار آراستا واقع شده است. موزاییک های نمایش داده شده در اینجا مربوط به سالهای 550-450 پس از میلاد هستند و زندگی روزمره، طبیعت و اساطیر را به تصویر میکشند.

61. کلیسای سنت آنتونی پادوآ

کلیسای پادوآ که در منطقه بی اغلو واقع شده است، یکی از بزرگترین کلیساهای کاتولیک رومی در استانبول و یکی از سه کلیسای  لوانتین در این منطقه است. این شهر به دلیل معماری منحصر به فرد خود که شامل مجسمه چوبی طلاکاری شده سنت آنتونی اثر لوئیجی برسیانی و موزاییک هایی است که غسل تعمید خداوند را به تصویر میکشد، مشهور است.

62. موزه تاریخ پانوراما 1453

موزه تاریخ پانوراما 1453 یک موزه تاریخی است که در منطقه زیتین برنو استانبول واقع شده است. این اولین موزه کاملا پانوراما در جهان است که به خاطر سیکلوراما، یک نقاشی 360 درجه که در موزه به نمایش گذاشته شده است، شناخته شده است. این از 10000 نقاشی شکلی تشکیل شده است که تجربه ای سه بعدی را به بازدیدکنندگانی که در وسط سکوی تماشا ایستاده اند، میدهد.

63. کلیسای پاماکارستوس

کلیسای پاماریستوس که به نام کلیسای تئوتوکس پاماریستوس نیز شناخته میشود، یک کلیسا و موزه بیزانسی است که در شهر کارسامبا در منطقه فاتح واقع شده است. پس از ایاصوفیه و کلیسای چورا، سومین موزاییک بزرگ بیزانسی در استانبول را در خود جای داده است که بازدیدکنندگان میتوانند معماری قسطنطنیه آن را ببینند.

64. کاخ پورفیروگنیتوس

کاخ پورفیروگنیتوس در ترکی به نام تکفار سارای نیز شناخته میشود. این بنا در ایوانسارای استانبول واقع شده است و یکی از سازه های حفظ شده تر است که توسط امپراتوری بیزانس ساخته شده است. ویژگی برجسته این کاخ معماری آن و موزه ای در محوطه کاخ است.

65. سانترال استانبول

سانترال در شاخ طلایی منطقه ایوپ در محوطه دانشگاه بیلگی استانبول واقع شده است. این مسجد که به نام مسجد لاله نیز شناخته میشود، توسط سلطان مصطفی سوم در قرن هجدهم ساخته شد. این مجموعه دارای یک مسجد، مدرسه، یک چشمه و مقبره های سلطان مصطفی سوم و خانواده اش است. گنبد مرکزی و مناره ها و تزئینات فلزی بالای آنها بسیار جذاب است.

66. مسجد لاللی

مسجد لاللی یکی از مساجد کوچک امپراتوری عثمانی است که در منطقه ایمان استانبول واقع شده است. این مسجد که به نام مسجد لاله نیز شناخته میشود، توسط سلطان مصطفی سوم در قرن هجدهم ساخته شد. این مجموعه دارای یک مسجد، مدرسه، یک چشمه و مقبره های سلطان مصطفی سوم و خانواده اش است. گنبد مرکزی و مناره ها و تزئینات فلزی بالای آنها بسیار جذاب است.

67. موزه رحمی ام کوچ

موزه رحمی ام کوچ که در ساحل شمالی شاخ طلایی قرار دارد، یک موزه صنعتی خصوصی است که به وسایل ارتباطی و حمل و نقل اختصاص یافته است. این خانه مجموعه خصوصی رحمی ام کوچ، یکی از اعضای ثروتمندترین سلسله ترکیه و یک مجموعه معتبر را در خود جای داده است.

68. مرکز خرید استانبول جواهیر

مرکز فرهنگ و تجارت شیشلی یک مرکز خرید مدرن است که در منطقه شیشلی واقع شده است. این مرکز خرید که بیشتر به عنوان مرکز خرید استانبول جواهیر مال محبوبیت دارد، یکی از بزرگترین مراکز خرید در جهان است که در مساحت 672000 فوت مربع گسترده شده است. این مرکز خرید بیش از 343 فروشگاه در شش طبقه دارد که به خرده فروشی اختصاص دارد.علاوه بر این، این مرکز خرید دارای یک پارکینگ است که میتواند تا 2500 وسیله نقلیه را در خود جای دهد.

69. مرکز خرید Viaport Asia Outlet

این مرکز خرید دارای بیش از 250 فروشگاه، سینما، بولینگ و گزینه های سرگرمی بیشتر است که بهترین قیمت ها را در بین برندهای داخلی و بین المللی به خریداران ارائه میدهد.

70. مرکز خرید هیستوریا و لایف سنتر

مرکز خرید هیستوریا در اطراف یک فواره با فروشگاه ها و کافه های مختلف از جمله سینما و فودکورت واقع شده است. این مرکز خرید که در اسکندرپاشا، عدنان مندرس واقع شده است، فضای باز گسترده ای برای بازدیدکنندگان دارد تا از تجربه خرید خود لذت ببرند. هیستوریا همچنین شامل بندر بدون مالیات است که یک ابراز بازپرداخت برای بازدیدکنندگان از خارج از کشور است.

71. اوزدیلک پارک

این مرکز خرید که در قلب استانبول، در لونت واقع شده است، از طریق خطوط مترو به خوبی به هم متصل است. با بیش از 170 فروشگاه در پنج طبقه که به فروشگاه های خرده فروشی اختصاص داده شده است. یک هتل پنج ستاره با اشغال بیش از 350 اتاق، سالن های کنفرانس متعدد و میدان رودخانه، مرکز خرید استانبول ازدیلک پارک یکی از ارزشمندترین خریدها و تجربه های شرکتی در استانبول است.

72. مرکز خرید میدان عمار

میدان عمار در Uskudar یکی از شناخته شده ترین شهرهای استانبول واقع شده است. بزرگترین مرکز خرید ترکیه، مرکز خرید میدان عمار، دارای شش طبقه با فضای اجاره ای به مساحت 138000 مترمربع، 415 فروشگاه، 52 کافه و پارکینگ برای 4200 خودرو در یک گاراژ چهار طبقه است.

73. مرکز خرید نیسانتاسی شهر

یکی از مراکز خرید پیشرو شهر، مرکز خرید سیتی نیسانتاسی در قلب شهر واقع شده است. این مرکز خرید چندین بوتیک ترکی دارد که باید به آنها توجه کنید.

74. مرکز خرید Capacity

مرکز خرید کاپیسیتی با بیش از 180 فروشگاه و فضای پارکینگ برای 2400 خودرو است. این مرکز خرید که در نزدیکی فرودگاه واقع شده است، یکی از پربازدیدترین مراکز خرید استانبول با انواع فروشگاه های خرده فروشی و فودکورت های فوق العاده است.

75. آکسیا مال

عجایب معماری آکسیا مال در اوسکودار قرار دارد که مرزهای اروپایی و آسیایی استانبول را از هم جدا میکند. این مرکز خرید امکانات جذابی مانند تئاتر، نمایش جادویی، کنسرت گروه های مختلف و رستوران ها را ارائه میدهد. این مرکز خرید وای فای رایگان و پر سرعت را نیز ارائه میدهد و برای افراد معلول نیز قابل دسترسی است. علاوه بر این دارای دفاتر، دو باغ و یک مجموعه زمین بازی است و از زمان افتتاح آن در سال 2014، محلی برای گردشگران و محلات بوده است.

76. مرکز خرید بویاکا

بویاکا با انبوهی از برندهای لوکس ملی و بین المللی، سرگرمی های هیجان انگیز، رستوران و کافی شاپ های متنوع، سبک جدیدی از زندگی و حس منحصر به فرد بودن را در بخش آسیایی استانبول تشویق میکند. بویاکا در عمرانیه واقع شده است و یک پروژه ترکیبی است که شامل یک مرکز خرید GLA به مساحت 30000 مترمربع، یک برج مسکونی 23 طبقه و سه برج اداری است. همچنین یک مجموعه ورزشی به مساحت 3600 مترمربع نیز در این طرح گنجانده شده است.

77. ساختمان مارمارا

ساختمان مارمارا 300 برند لوکس را گرد هم می آورد و مهمانی های تراس و سایر رویدادهای هیجان انگیز را به بازدیدکنندگان ارائه میدهد.

78. واترگاردن AVM

واترگاردن AVM که در بارباروس واقع شده است، یک مرکز خرید زیبا با رستوران ها، فروشگاه ها و یک استخر بزرگ با نمایش های آبنمای فوق العاده است. بسیاری از رویدادها در اطراف استخر مجلل در میدان برگزار میشوند؛ از شاهکارهای جهانی و ترکیه ای، رستوران هایی که طعم های مختلف پذیرایی میکنند، زمین های بازی کودکان و فضاهای رویدادهای مختلف را سازماندهی میکنند.

79. مرکز خرید ویالند

مرکز خرید ویالند یک مرکز خرید سرپوشیده و روباز مدرن با مارک های مرفه، رستوران غذاخوری خودمانی و پارک موضوعی است. پارک تفریحی یک مکان 120000 مترمربعی در داخل میدان است که برای همه سنین مناسب است. چهارمین ترن هوایی برتر جهان که در 3 ثانیه به سرعت 110 کیلومتر در ساعت میرسد و قلعه باشکوه پارک موضوعی ایسفانبول پذیرای بازدیدکنندگان است.

80. توریوم AVM

مرکز خرید توریوم با 180 فروشگاه با برندهای معروف با میزبانی کمپین ها، رویدادها و مسابقاتی که خرید را لذت بخش تر میکند، شما را به قلب سرگرمی ها می آورد. با 11 سالن نمایش فیلم و مکان های تفریحی، مطمئنا لحظات زندگی خوشی را در این میدان خواهید داشت.

81. اکتابی مال

اکباتی مال یک مرکز خرید گران قیمت است که در منطقه اسنیورت استانبول واقع شده است. این مرکز خرید دارای بیش از 200 فروشگاه مختلف، 9 سینما، غذاخوری های ارائه دهنده غذاهای سراسر جهان، مناطق بازی کودکان، زمین های آموزشی و پارکینگ سرپوشیده با فضایی برای حداکثر 3000 وسیله نقلیه است. اکباتی با اکثر برندهای بین المللی و چند برند منحصر به فرد، یکی از پربازدیدترین مراکز خرید استانبول است.

82. متروپل استانبول

با 250 فروشگاه، 5000 مترمربع فضای سرگرمی و نمایش، 4000 جای پارک خودرو، 5000 مترمربع فضای بازی کودکان، 1 کیلومتر پارک در فضای باز و امکانات ورزشی، پلازاهای روباز و بسته طراحی شده در مفاهیم مختلف و کافه ها و رستوران هایی که نفیس ترین ها را ارائه میدهند. با طعم غذاهای ترکی و بین المللی، مرکز خرید متروپل استانبول مرکز جدید زندگی در استانبول است.

83. مرکز خرید بندر زروج

اینجا بزرگترین مرکز خرید فقط برای زنان در استانبول است. مرکز خرید بندر زورج فضای وسیعی را در بر میگیرد. این فروشگاه دارای چندین فروشگاه است که در آن همه چیز مربوط به زندگی زنان از جمله لباس، لوازم جانبی، لوازم آرایشی، کیف، کفش، پارچه، کالاهای خانگی، ظروف آشپزخانه و بسیاری از اقلام با کیفیت و مقرون به صرفه دیگر یافت میشود.

84. مرکز خرید کانیون

کانیون استانبول در پس زمینه ای غنی از معماری، رویکردی متمایز را برای خرده فروشی، سرگرمی و خرید ترکیب میکند. کانیون دارای یک سالن ورزشی، 9 سالن سینما و 160 تاجر است. برندهای ملی و بین المللی برتر، کافه ها و رویدادهای فضای باز همگی در محیطی پرجنب و جوش هستند. هاروی نیکولز، یک بوتیک مد جهانی معروف و از جمله کسب و کارهای معروف در آن مستقر هستند.

با تمام گفته ها و ناگفته ها…

در این صفحه از ساوش مگ 84 مکان توریستی برتر استانبول را بررسی کردیم و در حال و هوای آنان غرق شدیم. آژانس مسافرتی هوایی و جهانگردی مهروماه آسمان مفتخر است تا پذیرای همیشگی شما در اجرای تورهای استانبول باشد و تجربه سفری متفاوت و آسان را هدیه کند.

درضمن میتونید برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 03132110 تماس بگیرید تا کارشناسان تورهای خارجی ما راهنمای سفری ایده آل برای شما باشند.

تصاویر و واژه ها برای توصیف این شهر قاصرند. دیدگاه شما از تجربیات سفر به استانبول قطعا ارزشمندتر و جذاب تر است. مشتاقانه منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ESC را فشار دهید تا بسته شود