33 مسجد زیبای جهان

مساجد عبادتگاه مقدس مسلمانان در سراسر جهان هستند. اما آنها همچنین بخش فرهنگی زیبایی از شهرها و کشورها هستند. در طول سالها، بسیاری از حاکمان، پادشاهان و سران کشورها مساجد بزرگی ساخته اند. برخی از شگفتی های معماری هستند، برخی دارای اهمیت تاریخی غنی و برخی دیگر به سادگی در عظمت خود باشکوه هستند. فرقی نمی‌کند به دین عمل کنید یا نه، برخی از این مساجد زیبا ارزش دیدن دارند. برای اینکه این کار را برای شما آسان کنیم، در اینجا لیستی از 33 مسجد زیبای جهان را گردآوری کرده ایم.

1. مسجد الحرام، عربستان سعودی

بزرگترین، قدیمی ترین و مقدس ترین مسجد جهان، مسجد الحرام در شهر مکه در عربستان سعودی واقع شده است. مسجدالحرام با مساحت عظیم 400800 متر مربع، جایی که می تواند تا چهار میلیون نفر را در طول حج، زیارت سالانه اسلامی و یک وظیفه دینی واجب برای مسلمانان در خود جای دهد.

2. مسجد جامع شیخ زاید، امارات

مسجد جامع بزرگ در ابوظبی دارای بزرگترین فرش ایرانی جهان است که در زیر لوسترهای وارداتی آلمانی ساخته شده با کریستال های سواروسکی کشیده شده است. شکوه طراحی و معماری را می توان با 82 گنبد و بیش از 1000 ستون حاوی سنگ مرمر، طلا، سنگ های نیمه قیمتی، کریستال و سرامیک مشاهده کرد.

3. مسجد نصیرالملک، ایران

این مسجد قرن نوزدهمی که با نام «مسجد صورتی» نیز شناخته می‌شود، با شیشه‌های رنگی چشمگیر، کاشی‌های رز رنگ پیچیده و ستون‌های کنده‌کاری شده، چشم‌ها را به خود جلب می‌کند. صبح زود از این مسجد دیدن کنید و با طلوع خورشید فضای داخلی آرام را تماشا کنید.

4. مسجد آبی، ترکیه

مسجد آبی که به طور رسمی به عنوان مسجد سلطان احمد شناخته می شود، بین سال های 1609 تا 1616 مانند یک گنبد و نیم گنبد ساخته شد. چهارمین مورد از 33 مسجد زیبای جهان، گنبدهایی با چیدمان زیبایی دارد که از گنبد بزرگ مرکزی به پایین می ریزند و سقف آن با 20000 کاشی آبی ایزنیک می درخشد.

5. مسجد کریستال، مالزی

مسجد کریستال که در پارک میراث اسلامی مالزی در جزیره وان من واقع شده است، در سال 2008 از فولاد، شیشه و کریستال ساخته شد. این اولین مسجدی است که دارای سلول های پنل خورشیدی، اتصال وای فای و قرآن های الکترونیکی است. در زیر نور خورشید، شیشه‌های فولادی و دودی رنگ گنبدها مانند کریستال‌هایی در زیر نور خورشید می‌درخشند و بازدیدکنندگان را از سراسر جهان به خود جذب می‌کنند.

6. مسجد حسن دوم، مراکش

بزرگترین مسجد در مراکش و هفتمین مسجد بزرگ جهان، مسجد حسن دوم شما را با نزدیک به 700 فوت مناره – بلندترین مناره در جهان (که با لیزری که به سمت مکه در بالای آن قرار دارد) تحت تاثیر قرار می دهد. این مسجد نمادین که برای رو به اقیانوس اطلس ساخته شده است، همچنین دارای یک کف شیشه ای است که به بازدیدکنندگان اجازه می دهد نگاهی اجمالی به امواجی که بر روی صخره های زیر فرو می ریزند را ببینند. با دیوارهایی که از سنگ مرمر صاف و سقف های چوبی حکاکی شده ساخته شده اند، از فضای باشکوه داخل لذت ببرید.

7. مسجد سن پترزبورگ، روسیه

مسجد بزرگ سن پترزبورگ بزرگترین مسجد در بخش اروپایی روسیه است و در سال های 1909-1920 ساخته شده است. در حالی که سردرهای مسجد و همچنین دو مناره آن با سرامیک های موزاییک آبی خیره کننده و نقش های هندسی مسحورکننده پوشیده شده است، دیوارهای بیرونی با نقل قول هایی از قرآن تزئین شده است.

8. مسجد جامع، هند

مسجد جامع هند که در دهلی قدیم واقع شده است، بین سال‌های 1644 تا 1656 ساخته شده است و دارای نمای بیرونی ماسه‌سنگ قرمز و مرمر است. هشتمین مورد از 33 مسجد زیبای جهان، یکی از بزرگ‌ترین مساجد هند است که دارای حیاطی است که می‌تواند 25000 نفر را به طور همزمان در خود جای دهد. با مجموعه ای چشمگیر از یادگارها، یک حوض (حوض) را نیز در مرکز حیاط خواهید دید، جایی که مؤمنان قبل از ورود به نماز، پاها، دست ها و صورت خود را در آن قرار می دهند.

9. مسجد شاه، ایران

مسجد شاه که در سر میدان اصلی اصفهان قرار دارد، یکی از مشهورترین بناهای معماری کشور است. در حالی که ساخت مسجد در اوایل قرن هفدهم آغاز شد، گسترش و توسعه آن تقریباً 10 قرن طول کشید. این مسجد زیبا که با کاشی های دیواری هفت رنگ تزئین شده است و نقش های معرق و خوشنویسی خیره کننده ای را ایجاد می کند نشان دهنده نزدیک به هزار سال هنر و معماری اسلامی است.

10. مسجد ملی، مالزی

مسجد ملی در کوالالامپور واقع شده است و دارای مناره هایی به ارتفاع 73 متر و سقف اصلی بتنی 16 ستاره است. طرح این گنبد اصلی یادآور چتر باز است در حالی که سرپوش مناره به صورت تا شده است. این طراحی مدرن منحصر به فرد بیانگر هنر سنتی اسلامی، خوشنویسی و تزیینات معاصر است.

11. مسجد ابن طولون، مصر

یکی از قدیمی ترین و بهترین مساجد مصر، این مجموعه باشکوه آجر قرمز در سال 876 توسط فرماندار ترکیه مصر و سوریه ساخته شد. این مسجد به نام امیر احمد بن طولون، سربازی که در قرن نهم توسط خلیفه عباسی بغداد برای حکومت بر پاسگاه الفسطاط فرستاده شد، نامگذاری شده است. او از وطن خود، به ویژه مسجد باستانی سامرا (عراق) الهام گرفت و برخی از نوآوری های خود را نیز اضافه کرد.

12. مسجد سلیمانیه، ترکیه

مسجد سلیمانیه که در تپه سوم استانبول ترکیه قرار دارد، یکی از باشکوه ترین و زیباترین مسجد است. دوازدهین مورد از 33 مسجد زیبای جهان که در زمان سلطنت سلیمان اول ساخته شده است، از سنگ مرمر، گرانیت و پورفیری استفاده شده است. در حالی که در داخل، مسجد با استفاده بسیار کنترل شده از کاشی های ایزنیک، مرمر سفید، عاج و مروارید تزئین شده است.

13. مسجد بزرگ قیروان، تونس

مسجد بزرگ قیروان در تونس شما را در طول هزاران سال از تاریخ می برد. ساختار باشکوه تأثیرات ترکیبی معماری پیش از اسلام، روم و بیزانس را نشان می دهد. این مسجد که به نام مسجد سیدی اوکبا نیز شناخته می شود، پس از موسس قیروان، قدیمی ترین مکان عبادت مسلمانان در آفریقا است که در سال 670 تأسیس شده است.

14. مسجد شیخ لطف الله، ایران

یکی از شاهکارهای معماری ایرانی، مسجد شیخ لطف‌الله در ضلع شرقی بزرگ‌ترین میدان اصفهان یعنی نقش جهان قرار دارد و بین سال‌های 1602 تا 1619 در زمان شاه عباس اول ساخته شده است. مسجد همچنین محل کاروانسرای سلطنتی، حمام، ضرابخانه سلطنتی و بیمارستان است.

15. مسجد الاقصی، اسرائیل

مسجد الاقصی که در شهر قدیمی اورشلیم در فهرست یونسکو قرار دارد، سومین مکان مقدس در اسلام است. مسلمانان معتقدند که محمد در سفر شبانه از مسجد الحرام در مکه به الاقصی منتقل شد. این سازه خیره کننده چندین بار در طول تاریخ به دلیل زلزله های مکرر بازسازی شده است.

16. مسجد النبی، عربستان سعودی

مسجد النبی که در شهر مدینه در عربستان سعودی قرار دارد، توسط حضرت محمد ساخته شده و بدون توجه به زمان باز می ماند. شانزدهمین مورد از 33 مسجد زیبای جهان، از بزرگترین مساجد جهان، مسجد النبی نیز یکی از مکان های اصلی برای زیارت اسلامی است؛ زیرا پیامبر در زیر گنبد سبز در مرکز مسجد – گنبد پیامبر (ص) به خاک سپرده شده است.

17. مسجد اوبودیا، مالزی

یکی دیگر از مساجد زیبای مالزی، مسجد اوبودیا است که در کنار مقبره سلطنتی در بوکیت چاندان قرار دارد. مسجد اوبودیه به معنای «مسجد تسلیم در برابر خدا» با گنبد و مناره‌های طلایی خود سرافراز و با عظمت ایستاده است و منظره‌ای طلسم‌کننده از دور و نزدیک ایجاد می‌کند.

18. مسجد شاه فیصل، پاکستان

چهارمین مسجد بزرگ جهان و بزرگترین مسجد در پاکستان در دامنه تپه های مارگالا در اسلام آباد واقع شده است. این مسجد زیبا در واقع به شکل چادر بادیه نشین طراحی شده است و دارای طرح های معاصر با چهار مناره بلند 260 فوتی و سقف های شیب دار صدفی شکل هشت ضلعی است، سالن عبادت که می تواند حدود 10000 نمازگزار را در یک زمان در خود جای دهد.

19. مسجد وزیرخان، پاکستان

مسجد وزیرخان واقع در شمال شهر لاهور پاکستان، در سال 1634 توسط شیخ علم الدین انصاری، نایب السلطنه پنجاب در زمان شاه جهان ساخته شد. این مسجد به دلیل متمایزترین ویژگی آن شناخته شده است: استفاده از مناره در هر یک از چهار گوشه آن. همچنین می‌توانید ببینید که چگونه مسجد، در داخل و خارج، با کاشی‌کاری خارق‌العاده خیره‌کننده کاشی‌کاری شده است.

20. تاج المساجد، هند

این بنای باشکوه قرن نوزدهمی را می‌توان در بوپال، پایتخت مادیا پرادش، یافت. تاج المسجد به معنای واقعی کلمه به «تاج مساجد» ترجمه می‌شود و به نام آن صادق است. با وجود اینکه مردم معتقدند مسجد جامع هند، یکی از 33 مسجد زیبای جهان، بزرگترین مسجد هند است، اما با مساحت داخلی حدود 430000 فوت مربع و ظرفیت 175000 نفر، تاج‌المسجد تاج را به دست می‌گیرد!

21. مسجد سلطان قابوس، عمان

مسجد جامع بزرگترین مسجد عمان است و دارای چهار بخش اصلی است، نمازخانه اصلی، نمازخانه زنان، کتابخانه و سالن سخنرانی. این مسجد که به عنوان یکی از زیباترین و مجلل ترین مساجد مدرن جهان به شمار می رود، در مجموع می تواند تا 20000 نمازگزار را در خود جای دهد. معماری این مسجد ترکیبی از سبک های اسلامی، خاورمیانه و عمانی است.

22. مسجد لالا مصطفی پاشا، قبرس شمالی

مسجد لالا مصطفی پاشا (که در سال 1954 نامگذاری شد) که در اصل به عنوان کلیسای جامع سنت نیکلاس شناخته می شود، بزرگترین ساختمان قرون وسطایی در فاماگوستا، قبرس شمالی است. معماری گوتیک مسجد شباهت زیادی به کلیسای جامع بزرگ ریمز در پاریس، فرانسه دارد.

23. مسجد بزرگ هرات، افغانستان

این مسجد باشکوه که در ولایت شمال غربی افغانستان در شهر هرات قرار دارد، مسجد جامع هرات نیز نامیده می شود. در حالی که پایه و اساس این مسجد در سال 1200 گذاشته شد، در سال 1446 به طور رسمی به پایان رسید. این معماری زیبا اسلامی به شما یک کلاس استادی در هنر معرق کاشی می دهد که بسیاری از آنها بر اساس اصل تیموری هستند.

24. مسجد و کلیسای جامع کوردوبا، اسپانیا

مسجد بزرگ کوردوبا که به‌طور محلی به عنوان کلیسای جامع مزکیتا شناخته می‌شود، یکی از قدیمی‌ترین بناهایی است که از اواخر قرن هشتم هنوز پابرجاست. این مسجد که در اسپانیا قرار دارد، یادگاری از تغییرات مذهبی است که از زمان اولین سکونت در این شهر رخ داده است. ساختمان یکی از 33 مسجد زیبای جهان، نشان دهنده شکوه و جلال معماری واقعی معماری مورها با تالار هیپوستیکی طاقدار آن است که شامل 856 ستون از یاس، عقیق، مرمر و گرانیت است. دیوارها با آجرهای قرمز و سفید تزئین شده اند، در حالی که کل سازه هیچ نقاشی، مجسمه یا صندلی ندارد، فقط نقش های هندسی بر روی ستون ها حکاکی شده است که محیطی آرام برای دعا ایجاد می کند.

25. مسجد تنگه مالاکا، مالزی

این مسجد گنبدی طلایی که در جزیره ای دست ساز به نام پولائو ملاکا (جزیره ملاکا) درست در بالای دریا قرار دارد، به عنوان مسجد شناور مالاکا نیز شناخته می شود. مسجد منظره‌ای است که باید تماشا کرد، به‌ویژه در هنگام صبح یا غروب که طاق‌های بزرگی که با شیشه‌های رنگی پوشانده شده‌اند، نور خورشید را به خوبی منعکس می‌کنند.

26. مسجد نصرت جهان، دانمارک

مسجد نصرت جهان که در سال 1967 ساخته شد، یک مسجد احمدیه در حومه کپنهاگ است. این اولین مسجد دانمارک بود و تنها توسط زنان جامعه احمدیه در دانمارک تأمین مالی شد. این مسجد ساختاری منحصر به فرد دارد زیرا مانند اکثر مساجد دیگر برج و مناره ندارد. این ساختمان دایره‌ای است که از آجرهای سفید ساخته شده و پنجره‌های باریک آن با موزاییک‌های شیشه‌ای به رنگ‌های مختلف تزئین شده است. سقف دارای یک گنبد مشخص است که انتهای آن تقریباً با زمین تماس دارد.

27. مسجد ظاهر، مالزی

مسجد ظاهر که در سال 1912 در شهر الور ستار، پایتخت کداه ساخته شده است، به عنوان نمونه ای زیبا از معماری مالایی-اسلامی است. این طرح معماری از مسجد عزیزی در سلطان نشین لانگکات در شمال سوماترا الهام گرفته شده است و دارای پنج گنبد بزرگ و سیاه رنگ است که نماد پنج ستون اسلام است.

28. مسجد اموی، جمهوری عربی سوریه

مسجد اموی که در شهر باستانی دمشق قرار دارد، به مسجد بزرگ دمشق نیز معروف است، در سال 715 میلادی در زمان خلیفه اموی ولید اول به پایان رسید. این مسجد که یکی از 33 مسجد زیبای جهان است، به عنوان یکی از قدیمی‌ترین و مقدس‌ترین مکان‌های اسلام به شمار می‌رود و مقبره‌ای را در خود جای داده است. شامل مقبره صلاح الدین است که در باغ کوچکی در مجاورت دیوار شمالی مسجد قرار دارد.

29. مسجد جامع بورسا، ترکیه

مسجد جامع بورسا که با نام Ulu Cami’i نیز شناخته می شود، نقطه عطفی از معماری اولیه عثمانی در مرکز شهر بورسا است. این مسجد به سبک سلجوقی ساخته شده و دارای 20 گنبد و 2 مناره است. این گنبدها در چهار ردیف پنج تایی چیده شده اند و توسط 12 ستون نگه داشته شده اند و دیوارها و ستون ها با مجموع 192 نمونه خوشنویسی که توسط 41 خطاط مختلف نوشته شده است تزئین شده است و یکی از مهم ترین مجموعه های خوشنویسی اسلامی در جهان است.

30. مسجد قولشریف، روسیه

مسجد کول شریف به جای مسجد قدیمی خانات کازان ساخته شده است که در سال 1552 توسط ایوان مخوف ویران شد. این مسجد باشکوه که در سال 1996 بازسازی شد، در قلمرو کرملین کازان قرار دارد و در درجه اول به عنوان خانه مجموعه ای غنی از کتاب های باستانی اسلام عمل می کند. ترکیب واقعی این شگفتی واقعی معماری شامل سه بخش است: یک مسجد، یک سنگ یادبود و یک ساختمان اداری.

31. مسجد مرکزی لندن، انگلستان

مسجد مرکزی لندن که در پارک ریجنت و همچنین به نام مسجد ریجنت پارک نامیده می شود، مسجد اصلی لندن و کانون معنوی مسلمانان در سراسر بریتانیا است. این مسجد که به‌خاطر گنبد طلایی بزرگ و مناره‌ی 140 فوتی‌اش معروف است، می‌تواند بیش از 5000 نمازگزار را در یک زمان به همراه یک بالکن جداگانه برای نمازگزاران زن در خود جای دهد.

32. مسجد بزرگ شیان، چین

مسجد بزرگ شیان که در سال 742 تأسیس شد، قدیمی ترین مسجد چین است. این مسجد با مساحت 12000 متر مربع، معماری و طراحی کاملاً چینی دارد. این مسجد زیبا با مجموعه ای دیوارکشی از پنج حیاط، با نمازخانه در حیاط چهارم واقع شده است، این مسجد زیبا با باغ های سرسبز و فضای داخلی باستانی احاطه شده است.

33. مسجد پوچونگ پردانا، مالزی

آخرین مورد از 33 مسجد زیبای جهان، پوچونگ پردانا یکی از زیباترین مساجد مالزی است که در سال 1997 ساخته شده است. این مسجد که در نزدیکی دریاچه پوچونگ ساخته شده است، بر روی آب های آبی آرام دریاچه منعکس شده و آن را به یک منظره فوق العاده برای دیدن تبدیل کرده است. این مسجد صورتی با گرانیت رز ساخته شده است و شامل سه قسمت کاربردی اصلی – نمازخانه، حیاط و اتاق های مراسم است.

با تمام گفته ها و ناگفته ها…

در این صفحه از ساوش مگ، 33 مسجد زیبای جهان را شرح دادیم و در فرهنگ و تمدن آن غرق شدیم. آژانس مسافرتی هوایی و جهانگردی مهروماه آسمان مفتخر است تا پذیرای همیشگی شما در اجرای تورهای شما باشد و تجربه سفری متفاوت و آسان را هدیه کند.

درضمن میتونید برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 03132110 تماس بگیرید تا کارشناسان تورهای خارجی ما راهنمای سفری ایده آل برای شما باشند.

شما قصد دارید از کدام یک از این مساجد زیبا دیدن کنید؟ اگر قبلاً برخی از آنها را دیده اید، در نظرات زیر با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ESC را فشار دهید تا بسته شود