روز جهانی پشه

روز جهانی پشه در 20 آگوست است. بیش از آفات مزاحم تابستانی، پشه ها همچنین مسئول انتشار مالاریا هستند؛ بیماری که سالانه بیش از نیم میلیون نفر را می کشد. هنگامی که رونالد راس در سال 1897 متوجه شد که پشه ها مالاریا را منتقل می کنند، درک ما از این بیماری را متحول کرد و منجر به افزایش آگاهی در مورد پیشگیری از مالاریا شد. با ساوش مگ همراه باشید.

امروزه بهترین راه برای پیشگیری از این بیماری پرهیز از نیش پشه های آلوده است. تورهای حشره کش، درمان پیشگیرانه برای زنان باردار و نوزادان، و سمپاشی باقیمانده در داخل خانه، همه راه هایی برای کاهش انتقال هستند؛ اما شیوع پشه ها در مناطق سخت آسیب دیده مانند جنوب صحرای آفریقا چالشی برای اقدامات ریشه کنی است.

تاریخچه روز جهانی پشه

پشه ها، آن حشرات ریز مکنده خون، مسئول انتقال بیماری های جدی مانند مالاریا هستند. بدون هیچ واکسنی در حال حاضر، مالاریا – یک بیماری باستانی که از آغاز کشاورزی و تمدن مدرن شروع به ابتلای انسان‌ها کرد – همچنان یک تهدید مرگبار برای مردم در سراسر جهان است. مالاریا که توسط انگل‌های پلاسمودیوم ایجاد می‌شود، در متون تاریخی از هزاره اول قبل از میلاد دیده می‌شود. در واقع، اولین آثار انگل مالاریا در بقایای پشه با قدمت بیش از 30 میلیون سال یافت شد!

مالاریا همه قاره‌ها را به جز قطب جنوب تحت تأثیر قرار داده است و همچنان یک مشکل گسترده در بخش‌هایی از جهان از جمله جنوب صحرای آفریقا، آسیای جنوبی و دریای کارائیب است. سالانه بیش از 200 میلیون نفر هنوز به مالاریا مبتلا می شوند. در سال 2010، 90 درصد مرگ و میر ناشی از مالاریا در آفریقا رخ داده است. سازمان جهانی بهداشت نگرانی‌هایی را در مورد مالاریا مقاوم به دارو گزارش می‌دهد که می‌تواند تلاش‌ها برای کاهش شیوع این بیماری را مختل کند. 

روز جهانی پشه، روزی را گرامی می‌دارد که سر رونالد راس، جراح ارتش بریتانیا که در هند کار می‌کند، ثابت کرد که پشه‌ها با شناسایی انگل‌های رنگدانه‌ای مالاریا در پشه‌هایی که از یک بیمار مبتلا تغذیه می‌کنند، مالاریا را منتقل می‌کنند. این کشف دانش ما را در مورد این بیماری متحول کرد و به اقدامات پیشگیرانه جدیدی منجر شد. راس در سال 1902 برنده جایزه نوبل فیزیولوژی یا پزشکی شد.

راس اولین روز جهانی پشه را در آن زمان اعلام کرد و اظهار داشت که جهان باید از ارتباط بین پشه و مالاریا آگاه شود. اگرچه درک بهتر از این بیماری منجر به اقدامات پیشگیرانه و درمان های پزشکی نوآورانه تر شده است، اما واکسن مالاریا هنوز گریزان است.

سوالات متداول روز جهانی پشه

1. چرا آنوفل ماده انسان را گاز می گیرد؟

ماده های آن گونه ها هنگام گاز گرفتن انگل را از افراد آلوده می گیرند تا خون مورد نیاز برای پرورش تخم های خود را به دست آورند.

2. پشه های مالاریا چه ساعتی نیش می زنند؟

پشه ماده آنوفل تنها پشه ای است که مالاریا را منتقل می کند؛ معمولا بین ساعت 9 شب تا 5 صبح.

3. آیا یک نیش پشه می تواند باعث مالاریا شود؟

بله؛ فقط یک نیش از پشه آلوده می تواند منجر به مالاریا شود.

چگونه روز جهانی پشه را جشن بگیریم؟

1. جمع آوری کمک مالی برای یک سازمان ضد مالاریا

با یک سازمان غیرانتفاعی محلی همکاری کنید یا رویداد خود را برای جمع آوری پول برای تلاش های ضد مالاریا راه اندازی کنید. این پول را به سازمانی اهدا کنید که شبکه توزیع می‌کند، از جوامع با دارو و درمان حمایت می‌کند، یا روی تلاش‌های تحقیقاتی واکسن و درمان کار می‌کند.

2. با مالاریا آشنا شوید

درباره نحوه شیوع مالاریا، جایی که شیوع آن بیشتر است، و اگر در مناطق در معرض خطر زندگی می کنید یا به آن سفر می کنید چگونه از خود محافظت کنید، بیاموزید.

3. افزایش آگاهی در بین دوستان

مالاریا می تواند هر کسی را در بسیاری از نقاط جهان مبتلا کند، بنابراین مهم است که مردم اطلاعات دقیقی در مورد این بیماری داشته باشند. یافتن اطلاعات مفید از یک سازمان معتبر برای به اشتراک گذاشتن در رسانه های اجتماعی یک گزینه عالی است.

5 حقیقت جالب در مورد پشه ها

1. پشه ها کشنده ترین حیوان هستند: پشه ها بیش از هر حیوان دیگری روی زمین باعث مرگ و میر می شوند!

2. فقط ماده‌ها گاز می‌گیرند؛ و فقط هنگام تولید مثل: وقتی پشه های ماده در تلاش برای تولید مثل هستند، باید از خون برای پروتئین تغذیه کنند. پشه های نر و ماده که تلاشی برای تولید تخم نمی کنند از شهد گل زندگی می کنند.

3. ضربان بال های هماهنگ شده: پشه های نر و ماده ضربان بال خود را با جفت خود هماهنگ می کنند.

4. پشه ها جذب نور نمی شوند: برخلاف اکثر حشرات، پشه ها جذب نور نمی شوند، بلکه جذب دی اکسید کربن می شوند. این به آنها نشان می دهد که یک پستاندار با خون خوش طعم در این نزدیکی است.

5. سوزن هایپودرمیک از پشه ها الهام گرفته شده است: پروبوسیس تیز که پشه‌ها برای خون‌گیری از آن استفاده می‌کنند، الهام‌بخش طراحی سوزن‌های زیرپوستی بهبود یافته و کمتر دردناکی است که در پزشکی استفاده می‌شود.

چرا روز جهانی پشه مهم است؟

1. باعث افزایش آگاهی در مورد مالاریا می شود: مالاریا یک بیماری شایع است و می‌تواند در همه جا ظاهر شود. این مهم است که بدانید چگونه منتقل می شود، چه زمانی در معرض خطر هستید و چگونه از خود محافظت کنید.

2. برای تحقیق و درمان مالاریا بودجه جمع آوری می کند: بدون واکسن، مالاریا هنوز جمعیت های سراسر جهان را ویران می کند. سازمان های تحقیقاتی به طور مداوم برای یافتن واکسن و درمان بهبود یافته کار می کنند.

3. به ما یادآوری می کند که از دانشمندان قدردانی کنیم: اگرچه تا ریشه کن شدن این بیماری راه زیادی در پیش است، اما پیشرفت های علم پزشکی منجر به بهبود درمان برای بیماران، اقدامات پیشگیرانه بهتر و درک قوی تر از بیماری و ناقلان آن شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ESC را فشار دهید تا بسته شود