بالون هوای گرم در کاپادوکیه، راهنمای کامل

بالون سواری اغلب به عنوان یک تجربه یک بار در طول زندگی نامیده می شود؛ و درست است. زیرا شامل گریز سورئال از اوج گرفتن و شناور شدن در هوا با مناظر خیره کننده از زیر و مناظر هوایی مسحورکننده که توسط آثار خورشید در بالا برجسته شده است. با این حال، این سواری باید با زمین حیرت انگیز اطراف تحسین شود و سواری با بالون هوای گرم در کاپادوکیه این کار را انجام می دهد. و ما اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم تا دلیل آن را کشف کنید!

کاپادوکیه منطقه ای در آناتولی مرکزی ترکیه است و دودکش های پری یا قلعه های پنبه ای فوق العاده را در خود جای داده است. میلیون‌ها سال پیش، فوران‌های آتشفشانی در این منطقه، پایه و اساس شکل‌گیری چشم‌انداز زیبای امروزی را گذاشت. فوران توف ها را ایجاد کرد (سنگ های نرمی که پس از انجماد خاکستر ایجاد شدند). این توف ها در طول سال ها فرسایش یافته و مناره های بلند و نازکی از صخره ها به نام دودکش های پری را ایجاد کرده اند. این دودکش‌های پری طبیعی همراه با سازه‌های صخره‌ای ایجاد شده توسط تمدن‌ها در قرون اولیه، منظره‌ای فرهنگی، طبیعی و میراثی منحصربه‌فرد را پدید آورده‌اند که نه تنها ویژگی کاپادوکیه است، بلکه آن را در فهرست میراث جهانی قرار داده است. البته بالون سواری یکی از بهترین راه ها برای کشف زیبایی های منطقه است.

انواع پرواز بالون هوای گرم در کاپادوکیه

بسیاری از پروازهای بالون هوای گرم هر روز در کاپادوکیه انجام می شود. بیشتر پروازها در اوایل صبح برای مشاهده طلوع خورشید از بالا برنامه ریزی می شوند. حدود 100 بادکنک هر روز صبح قبل از طلوع آفتاب بلند می شوند و شرکت های مختلف تور خدمات مختلفی را ارائه می دهند. 50 بالون دیگر نیم ساعت پس از طلوع آفتاب توسط مقامات هوانوردی اجازه پرواز دارند. تعداد افراد در هر بالون، هزینه آن و مدت زمان آن بستگی به نوع پرواز بالون هوای گرم شما دارد. روزانه حدود 2000 نفر از پرواز بالون هوای گرم استفاده می کنند!

پروازهای اقتصادی و لوکس وجود دارد که بازدیدکنندگان می توانند از بین آنها انتخاب کنند. پروازهای اکونومی می‌توانند تا 28 نفر داشته باشند، در حالی که پروازهای لوکس ممکن است تنها 2 نفر را در هر کوپه با مجموع 8 یا حتی 4 مسافر حمل کنند. به طور کلی پروازهای بالون هوای گرم در کاپادوکیه را می توان به سه دسته کلی تقسیم کرد:

1. استاندارد: 16-24 نفر
2. لوکس: کمتر از 16 نفر
3. خصوصی: تعداد افراد بستگی به درخواست مسافر دارد. بالون‌های هوای گرم شخصی معمولاً برای جشن‌ها یا مناسبت‌های خصوصی مانند تولد، سالگرد و غیره استخدام می‌شوند.

همچنین برخی از پروازها در ارتفاع پرواز می‌کنند و سپس پایین می‌آیند، در حالی که برخی نیز به دره‌ها نزدیک می‌شوند و به دودکش‌های پری نزدیک‌تر می‌شوند. پرواز در داخل و خارج از دره ها تجربه بهتری است و شما باید قبل از سوار شدن با اپراتور تور خود مشورت کنید تا آن را در بسته پرواز خود قرار دهید.

مدت زمان

زمان پرواز بالون هوای گرم با توجه به نوع بالون رزرو شده متفاوت است. مدت زمان پروازها می تواند بین 45 دقیقه تا 2 ساعت متغیر باشد. پروازهای برنامه استاندارد معمولاً 45 تا 65 دقیقه طول می کشد. از طرفی برنامه های لوکس می توانند تا 90 دقیقه دوام بیاورند. به طور مشابه، رزروهای خصوصی می توانند تا 2 ساعت یا بیشتر ادامه داشته باشند.

هزینه پرواز با بالون هوای گرم

بالون سواری در کاپادوکیه واقعاً ارزان نیست. در مقایسه با سایر کشورها، مانند بالون سواری در اقصر، پروازهای کاپادوکیه نسبتاً گران هستند. باز هم بسته به نوع بالون هوایی و مدت زمان پرواز، نرخ ها متفاوت است. همچنین قیمت پرواز بستگی به زمان روز و سالی که انجام می شود دارد. نرخ ها در فصل اوج توریستی نسبت به فصل خارج از فصل بیشتر است. به طور متوسط، قیمت یک بالون سواری می تواند بین 140 تا 250 دلار باشد. پروازهای استاندارد بالون هوای گرم ممکن است حدود 140 تا 180 دلار هزینه داشته باشند، در حالی که پروازهای لوکس می توانند بین 200 تا 250 دلار برای هر نفر باشند. با این حال، پروازهای خصوصی ممکن است 1400 دلار یا بالاتر هزینه داشته باشند.

علاوه بر این، برخی از اپراتورهای تور ممکن است خدمات اضافی مانند تورهای گشت و گذار یا چشیدن غذاهای محلی را همراه با بالون سواری ارائه دهند. در چنین مواردی قیمت کل بسته افزایش می یابد.

چگونه تور اپراتورها را رزرو کنیم؟

اپراتورهای تور برای پرواز با بالون هوای گرم را می توان به صورت آنلاین و آفلاین رزرو کرد. برای رزرو آنلاین، تنها کاری که باید انجام دهید این است که وب‌سایت‌های اپراتور تور را در گوگل جستجو کنید و طبق زمان و تاریخ مناسب، بالون‌سواری را رزرو کنید. پرداخت نیز معمولا به صورت آنلاین انجام می شود. همچنین پلتفرم‌های جستجوی تخصصی مانند Tour Scanner، Viator، و غیره وجود دارد که در آن تورها و پیشنهادات مختلف برای انتخاب، مقایسه و رزرو به نمایش در می‌آیند.

همچنین می‌توانید پس از ورود بالون هوای گرم را با کمک خدمات هتل رزرو کنید یا به صورت چهره به چهره با اپراتورهای محلی ملاقات و ملاقات کنید. باید به یاد داشته باشید که هتل ممکن است تنها با چند اپراتور تور تماس داشته باشد که آنها با آنها تماس بگیرند. همچنین، تنها پروازهای محدودی مجاز به پرواز در هر روز هستند، بنابراین رزرو از قبل از قبل به شدت توصیه می شود. علاوه بر این، اگر تصمیم به رزرو پرواز به صورت آفلاین دارید، باید بلافاصله پس از رسیدن به منطقه، بالون سواری را رزرو کنید. در صورتی که پروازهای روز بعد یا روز بعد از قبل رزرو شده باشند یا در دسترس نباشند، این مقداری بافر به شما می دهد.

برنامه ریزی کمی از قبل توصیه می شود. زیرا بالون سواری معمولاً پر است، به خصوص در فصل اوج گردشگری. از این رو رزرو قبلی بهترین گزینه است.

زمان بندی ها

همه پروازها در اوایل صبح انجام می‌شوند زیرا شرایط باد برای پرواز در آن زمان مناسب‌ترین است. بسته به فصل، زمان پرواز ممکن است از 5:00 صبح و تا اواخر 6:30 صبح باشد. پروازهای بالون هوای گرم در 2 اسلات – یکی قبل از طلوع و دیگری حدود نیم ساعت پس از طلوع خورشید انجام می شود.

بهترین زمان برای پرواز با بالون هوای گرم در کاپادوکیه

پروازهای بالون هوای گرم تقریباً 250 روز در سال انجام می شود. با این حال، بهترین زمان برای برنامه ریزی سفر در طول فصل بهار از آوریل تا ژوئن، یا در طول پاییز از سپتامبر تا اکتبر است. تابستان‌ها می‌تواند بسیار گرم باشد، با این حال، زمستان‌ها، از طرف دیگر، منظره‌ای پوشیده از برف از چشم‌انداز زیر را ارائه می‌دهند.

از آنجایی که پرواز به شدت به شرایط آب و هوایی و باد بستگی دارد، آوریل تا اکتبر نیز زمانی است که کمترین لغو پروازها وجود دارد.

سایت های برخاستن بالون هوای گرم در کاپادوکیه

تقریباً همه اپراتورهای تور پیشنهاد می دهند که خدمات را از هتل انتخاب کنند. اما مکان دقیق برخاستن برای پرواز بالون هوای گرم نیز همیشه ثابت نیست. با توجه به آب و هوا، شرایط باد و سرعت باد متفاوت است. با این حال، بیشتر پروازها بر فراز شهرهای گورمه، اورگوپ و اوچیسار انجام می شود. گردشگران ترجیح می دهند در این شهرها نیز اقامت کنند، به خصوص گورمه که ارتباط خوبی با شهرهای دیگر ترکیه مانند استانبول و آنکارا دارد.

گورمه مرکز اصلی پروازها و رزرو با بالون هوای گرم است و همچنین برای کلیساهای صخره ای و مناظر خیره کننده دودکش پری محبوب است. به طور مشابه، Urgup اغلب به عنوان پایتخت شراب منطقه کاپادوکیه تعیین می شود و اوچیسار جایی است که قلعه اوچیسار مناظر فوق العاده ای را ارائه می دهد. برای لذت بردن از پرواز بالون و گشت و گذار در جاذبه های فیزیکی و فرهنگی منطقه می توانید اقامت خود را در یکی از این روستاها رزرو کنید.

لغوها

از آنجایی که پروازهای بالون هوای گرم به شرایط آب و هوایی و باد بستگی دارد، لغو آن غیرعادی نیست. همچنین ایمنی مسافران و خدمه از اهمیت بالایی برخوردار است. از این رو، شرایط کمی نامطلوب منجر به لغو پرواز می شود. بیشتر شرکت‌های تور، بازپرداخت کامل یا رزرو پرواز دیگری را برای روزهای بعد ارائه می‌دهند. با این حال، در فصل اوج، همه پروازها ممکن است با ظرفیت کامل از قبل رزرو شوند. در چنین مواردی، شرکت ها ممکن است نتوانند رزروهای شما را مجدداً برنامه ریزی کنند. برای تنظیم صندلی باید با سایر اپراتورهای تور تماس بگیرید.

پروازها نیز ممکن است در آخرین لحظه لغو شوند. مواقعی وجود دارد که مسافران را به نقطه برخاست و فقط چند دقیقه قبل از برخاستن پروازها لغو می کنند. به همه این دلایل، باید پرواز بالون هوای گرم خود را برای روز ورود یا روز بعد رزرو کنید تا در صورت کنسلی هنوز فرصت رزرو مجدد باقی بماند. همچنین، حداقل 3 تا 4 روز در کاپادوکیه بمانید تا مطمئن شوید که پرواز بالون هوای گرم را از دست ندهید.

آنچه در بالون هوای گرم در کاپدوکیا خواهید دید

بالون هوای گرم بر فراز چشم انداز طبیعی شگفت انگیز منطقه کاپادوکیه پرواز می کند. بیشتر بالون های هوای گرم بر فراز گورمه پرواز می کنند. برخی از دره‌های خیره‌کننده‌ای که فرد از آن‌ها عبور می‌کند شامل دره عشق، دره سرخ، دره کبوتر، دره شمشیر و موارد دیگر است که هر کدام با صخره‌ها و صخره‌های عمیق و صخره‌های دره‌ای زیبا به نظر می‌رسند.

بالون هوای گرم می تواند تا 1500 فوت ارتفاع داشته باشد، با این حال، بیشتر از ارتفاع، مهارت خلبان این است که بالون را از دره ها عبور دهد تا مسافران از نزدیک سازندهای زمین شناسی را ببینند. دودکش های پری البته قابل تشخیص ترین ویژگی پرواز هستند. از تماشای این سازه های طبیعی شگفت انگیز سیر نمی شوید. علاوه بر این، صخره‌ها برای ساختن کلیساها، خانه‌ها، هتل‌های غار و غیره که از بالا قابل مشاهده هستند، تراشیده شده‌اند. 

بالون هوای گرم با کودکان

بالون سواری برای کودکان می تواند بسیار هیجان انگیز باشد. با این حال، اکثر شرکت های تور مسافرتی به کودکان زیر 5 تا 6 سال اجازه سوار شدن به هواپیما را نمی دهند. این به این دلیل است که ممکن است برای دیدن لبه سبد خیلی کوتاه باشند و در این صورت کسی مجبور است آنها را در تمام مدت پرواز نگه دارد. همچنین می تواند در هنگام فرود خطراتی ایجاد کند و بنابراین فقط کودکانی که بیش از 110 سانتی متر قد دارند معمولاً مجاز به پرواز هستند. همچنین، از آنجایی که پرواز به طور متوسط ​​می تواند حدود یک ساعت طول بکشد، کودکان باید بتوانند این مدت را به دلایل ایمنی بایستند و از پرواز لذت ببرند.

با این حال، می‌توانید هنگام رزرو با شرکت تور تماس بگیرید تا مطمئن شوید که آیا فرزندتان می‌تواند سوار پرواز شود یا خیر. همچنین زنان در هفته بیست و هشتم بارداری و بعد از آن یا کسانی که از ویلچر استفاده می کنند، مجاز به سوار شدن به پرواز بالون نیستند.

بهترین مکان ها برای دیدن بالون های هوای گرم در کاپادوکیه

پرواز با بالون هوای گرم بهترین تجربه است. با این حال، فقط تماشای تعداد زیادی بالون که در هوا برمی خیزند و شناور می شوند، منظره ای قابل مشاهده است. نقاط دیدنی مختلف در سراسر منطقه برای تماشای این رویداد دیدنی هر روز صبح ایده آل است. ساده ترین راه برای تماشای شناور بادکنک ها می تواند از بالکن یا پنجره هتل شما باشد.

هتل های غار یکی از بهترین و منحصر به فرد ترین تجربه های هتل در کاپادوکیه هستند. معماری این هتل ها در اطراف توپوگرافی و زمین منطقه قرار گرفته است. هتل های غار در قلب منطقه ای هستند که بالون های هوای گرم بر فراز آن پرواز می کنند. از این رو، بیرون آمدن از اتاق هتل می‌تواند منظره‌ای ستاره‌ای از آسمان که با بالون‌های بالا نقطه‌گذاری شده است، ارائه دهد. برخی از هتل‌های غار که از آن‌ها چشم‌انداز بالون هوای گرم قابل‌توجه است، هتل غار میترا، هتل غار کوزا، سوئیت‌های غار سلطان، هتل عثمانلی کاپادوکیا و غیره هستند.

چندین مکان دیگر وجود دارد که می‌توانید برای تماشای هوای گرم عالی بروید بالون علاوه بر این، این مکان ها برای کاوش روی زمین و غرق شدن در زیبایی و فرهنگ منطقه نیز ایده آل هستند. برخی از این موارد عبارتند از:

1. تپه گورم

همچنین، که به عنوان تپه بالای روستا شناخته می شود، پرچم قرمز کشور بر روی آن قرار دارد و یکی از نزدیک ترین مناظر از بالن های بالا را نشان می دهد. این تپه تقریباً از هر نقطه در گورمه قابل مشاهده است و یکی از بهترین نقاط برای شلیک بالن های هوای گرم بالا است.

2. دره عشق

دره عشق یک نقطه دید مشخص برای بازدیدکنندگان دارد. همچنین یکی از نقاط نادری است که در صورت خوش شانسی، می توانید به تماشای بلند شدن و فرود بالون نیز بنشینید. با این حال، باید تا دره پیاده روی کنید زیرا وسایل نقلیه نمی توانند به اینجا برسند.

3. نقطه غروب (دره رز)

این یک نقطه خاص برای منظره غروب خورشید است. با این حال، صبح ها، خورشید از پشت طلوع می کند و تمام دره را روشن می کند.

4. دره شمشیر

دره شمشیر با بیشترین تعداد قلعه های بریده شده از صخره و خانه های مخروطی شکل، منظره ای مسحورکننده است. نور خورشید صبحگاهی، انبوهی از بالن‌های رنگارنگ هوای گرم و مناظر گورمه و اوچیسار را در پس‌زمینه به آن اضافه کنید – نمی‌توانید بیشتر بخواهید!

5. دره کبوتر

دره کبوتر که بین گورمه و اوچیسار قرار دارد، یکی از طولانی‌ترین دره‌های منطقه است. شرایط آب و هوایی اینجا اغلب عالی است و آن را به یکی از مکان های شگفت انگیز برای تماشای بالون های هوای گرم در برابر چشم انداز طبیعی شگفت انگیز تبدیل می کند. با این حال، بسیاری از بالون ها خیلی به این دره نزدیک نمی شوند و معمولاً در ارتفاعات بالاتر شناور می مانند.

6. دره سرخ

بالون‌ های هوای گرم که از دره گورمه بلند می‌شوند از روی دره سرخ عبور می‌کنند و این نقطه را به یک مکان عالی برای دیدن بالون تبدیل می‌کنند. به نظر می رسد که بالون ها قبل از بلند شدن دوباره به زمین نزدیک می شوند.

7. دره رز و قله آکداگ

هر دو قله آکداگ و دره رز در نزدیکی یکدیگر قرار دارند. و هر دوی این مکان ها برای مشاهده بالون هوای گرم ایده آل هستند. بالون ها به سمت پایین دره فرود می آیند زیرا گیاهان یا جانوران زیادی در اینجا وجود ندارد. این فرصت کافی برای عکاسی از بالون ها را فراهم می کند. با این حال، هر دو این مکان ها کمی دور از گورمه هستند و بنابراین ایده خوبی است که شب را در آکداگ کمپ بزنید تا صبح روز بعد هم غروب و هم طلوع خورشید را با بالون تماشا کنید.

در بالون هوای گرم چی بپوشیم؟

برای بالون سواری نیازی به پانسمان خاصی نیست. چیزی بپوشید که در آن راحت هستید، احتمالاً یک شلوار نخی راحت و یک تی شرت. با این حال، پوشیدن کلاه توصیه می شود، به خصوص اگر نزدیک مشعل داغ ایستاده اید. خلبانان نیز شاید به همین دلیل کلاه بر سر می گذارند. همچنین، پوشیدن کفش های بسته کمک می کند، به ویژه در هنگام فرود، که می تواند خشن و غیرقابل پیش بینی شود. علاوه بر این، از آنجایی که فرد باید به طور مداوم برای مدت طولانی بایستد، پوشیدن کفش راحت ضروری است. و حمل یک عینک آفتابی در هنگام طلوع خورشید و تابش نور کمی قوی تر می شود.

از آنجایی که پروازها صبح زود و بیشتر قبل از طلوع آفتاب هستند، می توان انتظار خنکی در هوا را داشت. همراه داشتن شال یا ژاکت سبک می تواند مفید باشد، درست مانند پوشیدن یک کت آستین کامل. باز هم، اگر در ماه های زمستان وارد این پرواز می شوید، قطعا به لباس های گرم تری نیاز خواهید داشت. منظره زیر پوشیده از برف است. از این رو لباس گرم، کفش و جوراب مناسب، پیراهن کش و کلاه برای پوشاندن سر و گوش ضروری است.

نکات

  • بالون سواری را از قبل رزرو کنید. ممکن است لغو پروازها اتفاق بیفتد یا پروازها ممکن است در فصل اوج گردشگری پر باشد. اطمینان حاصل کنید که از قبل یک پرواز رزرو کنید و در صورت کنسلی، چند روز را برای تغییر زمان در اختیار داشته باشید.
  • برای شروع زودهنگام آماده باشید. شرکت های تور می توانند ترتیبی دهند که شما را از ساعت 4:00 تا 4:30 صبح از هتل خود ببرند.
  • قبل از برخاستن از هواپیما به نکات ایمنی و دستورالعمل ها گوش دهید. همچنین، فرود ممکن است همیشه صاف نباشد. در واقع، فرود آمدن از پشت یا داشتن یک «خدمه تعقیب» روی زمین که به معنای واقعی کلمه تعقیب بالون هوای گرم هستند، مناظر رایج هستند.
  • ارتفاع بالون های هوای گرم تا بیش از 1000 فوت می رسد. با این حال، حتی اگر از ارتفاع می ترسید یا بیماری هوا دارید، سواری با بالون هوای گرم به ندرت ترسناک یا تهوع آور است.
  • نقاط دید ممکن است در هنگام غروب و طلوع خورشید شلوغ شوند. پیاده روی یا پیاده روی در امتداد کمی جلوتر همیشه عاقلانه است که مکان های کمتر شلوغ دیگری را پیدا کنید.
  • عکس بگیرید و کلیک کنید! بهترین راه برای ثبت خاطرات، گرفتن عکس است و بنابراین فراموش نکنید که بهترین دوربین خود را با خود حمل کنید. در همان زمان، بند دوربین خود را حلقه کنید تا از افتادن آن از سبد جلوگیری کنید.

در ادامه…

  • مسیرهای پرواز روز به روز تغییر می کند و متفاوت است. بسته به عوامل بسیاری، مانند سرعت باد و شرایط آب و هوایی، مقصد پرواز و فرود ممکن است تغییر کند، و ارتفاع و سرعت بالون نیز ممکن است متفاوت باشد. بنابراین، از سواری خود بدون مقایسه زیاد لذت ببرید.
  • پرواز با بالون در کاپادوکیه بی خطر است. درست مانند خطراتی که فرد در هر فعالیت دیگری مانند رانندگی یا پرواز با هواپیما متحمل می شود، در کاپادوکیه نیز خطرات مشابهی در مورد بالون سواری وجود دارد.
  • پس از فرود، شرکت های تور، میان وعده های سبک و همچنین گواهی پایان پرواز را ارائه می دهند. در مجموع 3 تا 4 ساعت از زمان تحویل گرفتن، سوار شدن به بالون هوای گرم تا هتل طول می کشد.
  • بالون سواری در کاپادوکیه مناظر ماه منطقه را از بالا بررسی می کند. تماشای مناظر باشکوه زیر با تأثیر متقابل پرتوهای خورشید و رنگ‌های اولیه صبح احتمالاً یکی از بهترین خاطرات و تجربیات یک عمر است. توصیه می کنیم آن را از دست ندهید.

با تمام گفته ها و ناگفته ها…

در این صفحه از ساوش مگ هرآنچه که باید در مورد بالون هوای گرم کاپادوکیه بدانید را ورق زدیم. آژانس مسافرتی هوایی و جهانگردی مهروماه آسمان مفتخر است تا پذیرای همیشگی شما در اجرای تورهای کاپادوکیه باشد و تجربه سفری متفاوت و آسان را هدیه کند.

درضمن میتونید برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 03132110 تماس بگیرید تا کارشناسان تورهای خارجی ما راهنمای سفری ایده آل برای شما باشند.

تصاویر و واژه ها برای توصیف این شهر قاصرند. دیدگاه شما از تجربیات سفر به کاپادوکیه قطعا ارزشمندتر و جذاب تر است. مشتاقانه منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ESC را فشار دهید تا بسته شود