آنکارا، لنگر ترکیه

آنکارا پایتخت ترکیه و دومین شهر بزرگ بعد از استانبول است. این شهر در مرکز منطقه آناتولی قرار دارد و به عنوان مرکز اداری کشور شناخته می شود. این مکان خانه بسیاری از آثار رومی و عثمانی است که به خوبی حفظ شده اند که در سراسر شهر پراکنده شده اند.

آنکارا یک کلان شهری گسترده است که در یک نگاه به صورت یک جنگل بتنی به نظر می رسد. با این حال، برای کسانی که مایل به نگاه عمیق تر هستند، چیزهای زیادی برای ارائه دارد. دارای چندین بنای تاریخی، موزه ها و مساجد است. همچنین شهری سرسبز با پارک ها و فضاهای باز زیاد است. نقطه برجسته شهر قلعه آنکارا است، یک قلعه قرون وسطایی بر روی یک تپه بلند مشرف به آنکارا.

آنکارا یک شهر بزرگ با چندین محله است. بیشتر جاذبه ها در اطراف بلوار طولانی آتاتورک قرار دارند که از شمال به جنوب شهر امتداد دارد. اولوس مرکز تاریخی آنکارا است که قلعه آنکارا و بیشتر موزه ها را در خود جای داده است. Kavaklidere، همچنین به عنوان منطقه Tunali شناخته می شود، یکی دیگر از مناطق محبوب است. بیشتر جهان وطنی است و پر از رستوران، کافه و میخانه است.

زمانی آنکارا به آنگورا معروف بود، نام خود را به پشم معروف آنگورا، که از خرگوش آنگورا، گربه آنگورا و بز آنگورا جدا می شود، داد. آنکارا همچنین به خاطر گلابی، انگور مسقطی، عسل و دونر کباب معروف است.

کارهایی که باید در آنکارا انجام دهید:

1. نمای پانوراما از آنکارا از قلعه آنکارا

یکی از قدیمی ترین مکان های ترکیه، قلعه آنکارا یک استحکامات تاریخی است که قدمت آن به قرن هفتم باز می گردد. این قلعه از اوج خود به شهر مشرف است و اغلب با امپراتوری های عثمانی، سلجوقی، روم و بیزانس مرتبط است. یکی از مقاصد دیدنی آنکارا، این قلعه دارای سبک های مختلف معماری است و بیست ستون و دو دروازه را در خود جای داده است. خیابان های منتهی به قلعه مملو از خانه های قدیمی آنکارایی است.

2. حمام های رومی آنکارا را کاوش کنید

حمام رومی آنکارا یک موزه در فضای باز است که بقایای ویران شده یک مجموعه حمام رومی باستان را به نمایش می گذارد. این هتل در خیابان چانکیری در حدود 400 متری اولوس، قلب منطقه قدیمی آنکارا واقع شده است. همراه با حمام ها، این سایت شامل یک ساختمان کامل است که دارای یک پالسترا (منطقه ای برای تمرینات بدنی)، یک خیابان ستون دار و سایر سازه های ناشناس است.

3. از موزه آتاتورک در آنتی کبیر دیدن کنید

پدر جمهوری مدرن ترکیه، مصطفی کمال آتاتورک، محل استراحت خود را در مقبره Anitkabir در آنکارا یافت. این مقبره که بر فراز تپه ای بلند است، استادانه و با طرح های پیچیده حک شده است. این مجموعه دارای مناطق زیادی برای کاوش است، مانند تالار افتخار، پارک طاووس، اصلانلی یول، و بلوک یادبود و سایر موارد. این مقبره با دیوارها و حاشیه‌های پر نورش در شب مسحورکننده به نظر می‌رسد.

4. مسجد حاجی بایرام

مسجد حاجی بایرام یکی از مهم ترین مساجد تاریخی در آنکارا و ترکیه است. این مرکز مذهبی نمادین بر اساس سبک معماری مسجد قرن هفدهم و قرن هجدهم، مقبره شاعر ترک و صوفی حاجی بایرام ولی، که نامش را گرفته است، در آن قرار دارد. این سایت همچنین شامل معبد رومی آگوستوس است که در آن دیوارها نمایانگر ظاهر آن در دوران روم است.

5. آبشار Kecioren

آبشار Keçioren که در Kalaba در کلانشهر Keçioren غوطه ور شده است، آبشاری ساخته دست بشر است که منظره ای مسحورکننده را ارائه می دهد. یک پل شیشه ای بر روی آبشار وجود دارد که ارزش دیدن دارد. در اطراف آبشار استخرها و فواره های زیادی وجود دارد.

6. آکواریوم آکوا وگا

آکواریوم آکوا وگا طولانی ترین آکواریوم مرکز خرید ترکیه است که نزدیک به 12000 موجود دریایی را در مخازن موضوعی نمک و آب شیرین نگهداری می کند. بیشتر موجودات جادویی اینجا از جمله کوسه ها از سراسر رودخانه ها و اقیانوس های جهان آورده شده اند و فقط در فیلم های مستند دیده می شوند.

7. موزه تمدن آناتولی

موزه تمدن های آناتولی در منطقه آتپازاری آنکارا در دو ساختمان عثمانی نزدیک قلعه آنکارا واقع شده است. این موزه شامل مصنوعات، صنایع دستی، ابزار، و مبلمان، از جمله آثار تاریخی دوران نوسنگی، کالکولیتیک و برنز است.

8. از مناظر پانوراما از برج آتاکوله لذت ببرید

برج آتاکوله که در منطقه کاناکایا قرار دارد، از ارتفاع 125 متری از سطح دریا مشرف به آنکارا است. منظره پانورامای شهر در کنار غذاهای خوب قطعا یک مزیت است، با یک رستوران گردان و یک کافه، Atakule مکانی عالی برای لذت بردن از یک شام رمانتیک است. ساختار پایین این برج خانه یک مجتمع تجاری است.

9. موزه اریمتان

موزه اریمتان یک موزه باستان شناسی و هنر و یک مکان موزه محبوب در آنکارا است. نزدیک به دو هزار اثر باستانی قابل حمل با منشاء آناتولی را در خود جای داده است. موزه اریمتان که در منطقه اولوس آنکارا قرار دارد، آثاری را به نمایش می گذارد که متعلق به تمدن هایی مانند هیتی ها، اورارتوها، آشوری ها و هخامنشیان هستند. کنسرت هایی نیز در ساختمان موزه هر سه شنبه برگزار می شود و هر فصل حدود 16 کنسرت دارد.

10. مجسمه آتاتورک

مجسمه آتاتورک که در میدان اولوس آنکارا در نزدیکی بلوار آتاتورک قرار دارد، مجموعه ای از مجسمه های برنزی است که سربازان را در میدان جنگ به تصویر می کشد. این بنای تاریخی که در طول جنگ استقلال ترکیه ساخته شده است، شخصیت سوارکاری مصطفی کمال آتاتورک، بنیانگذار جمهوری ترکیه و یک افسر نظامی در طول جنگ جهانی اول است. سه پیکر دیگر از دو سرباز و یک زن.

11. مسجد کوکاتپه

مسجد کوکاتپه یکی از بزرگترین مساجد جهان است. این مسجد همچنین بزرگترین مسجد در آنکارا است که تقریباً از هر نقطه در مرکز شهر قابل مشاهده است. چهار مناره مسجد و گنبد طلاکاری شده زیبای آن با ارتفاع ۲۸۸ فوت، منظره ای مسحورکننده است. مانند چندین جاذبه دیگر در آنکارا، برای رسیدن به مسجدی که در نزدیکی میدان معروف شهر، میدان کیزیلای قرار دارد، باید از تپه ای بالا بروید.

12. موزه رحمی ام کوچ

موزه Rahmi M. Koç اولین موزه صنعتی و حمل و نقل در آنکارا است. روبه روی ارگ آنکارا، در محله قدیمی دو کاروانسرا تاریخی واقع شده است. بخش های خاصی به مصطفی کمال آتاتورک اختصاص داده شده است. اعتقاد بر این است که بخش بزرگی از این مجموعه توسط خانواده مشهور Koc اهدا شده است.

13. مسجد اصلانه

مسجد اصلان هانه یکی از قدیمی ترین مساجد ترکیه است که دارای چوب و عناصر سنگی باشکوه است. یک مسجد قرن سیزدهمی در محله قدیمی آنکارا و در کنار قلعه آنکارا قرار دارد. این مسجد که به معنای واقعی کلمه به خانه شیر ترجمه می‌شود، نام خود را از مجسمه‌های شیری که در اطراف آن قرار دارند گرفته شده است که در دیوارهای مسجد شرافت‌الدین روبه‌روی آن دفن شده‌اند.

14. معبد آگوستوس

یکی از مهم‌ترین ویرانه‌های دوره روم در آنکارا، Monumentum Ancyranum یا معبد آگوستوس و روم، محل «اعمال آگوستوس الهی» (Res Gestae Divi Augusti)، زندگی‌نامه اولین امپراتور روم است. متأسفانه معبد را می توان از بیرون دید زیرا به دلیل عوامل اقلیمی متعددی از جمله آلودگی هوا و زلزله در خطر سقوط قرار دارد و برای بازدید از مناظر در دسترس بازدیدکنندگان نیست.

15. تماشای پرندگان و قایق سواری در دریاچه ایمیر

دریاچه آبرفتی، دریاچه ایمیر، واقع در شهر آنکارا گلباسی، یک مکان پیک نیک معروف است. دریاچه داخل یک پارک طبیعی است که مردم محلی برای پیاده‌روی، دویدن یا دوچرخه‌سواری با دوچرخه در آن رفت و آمد می‌کنند که می‌توان آن را در ورودی کرایه کرد. همچنین برای پرنده نگری شناخته شده است و رایج ترین گونه های پرندگانی که در این دریاچه یافت می شوند اردک اردک، المباش پاتکا و باهرید هستند. ورزش های آبی مانند قایقرانی و ماهیگیری نیز در دسترس است.

16. موزه هنر و مجسمه سازی دولتی

موزه دولتی نقاشی و مجسمه سازی در Hacettepe، آنکارا، به هنرهای زیبا اختصاص دارد. این مجموعه طیف التقاطی از هنر معاصر را از اواخر قرن نوزدهم تا امروز به نمایش می گذارد. این موزه دارای مجموعه‌ای از آثار دائمی است که بهترین آثار هنری ترکیه در جهان است و همچنین برخی از نمایشگاه‌های موقت مدرن هنرمندان خارجی.

17. آلتین پارک

Altinpark بزرگترین پارک عمومی در آنکارا با مناظر سبز زیبا و چیدمان برکه های مصنوعی است. در داخل پارک یک مرکز علمی، بوفه ها و رستوران ها، زمین های بازی، سالن های سخنرانی کنار دریاچه، یک نمایشگاه و مرکز کنگره، و مهدکودک و مدرسه تابستانی وجود دارد. همچنین قایق‌های تندرو، پیست اسکیت، ماشین‌های گشت و گذار برقی و یک قطار مسافرتی کوچک نیز وجود دارد.

18. موزه قوم نگاری

موزه قوم نگاری آنکارا به هنر و فرهنگ ترکیه اختصاص دارد که از دوره سلجوقی شروع می شود. از لباس و زیور آلات گرفته تا کفش و سایر لوازم جانبی، این موزه به خوبی ماهیت قومیت آنکارایی را به تصویر می کشد. علاوه بر این، کتابخانه‌ای وجود دارد که مجموعه‌ای تخصصی از کتاب‌های مربوط به داستان‌های عامیانه تاریخ و قوم‌نگاری آنکارا را در خود جای داده است.

19. موزه فضای باز Altinkoy

موزه فضای باز آلتینکوی بر اساس معماری روستا، سنت ها و فرهنگ دهه 1930-1950 بنا شده است. یک مکان زیبا برای پیک نیک، موزه نوآورانه، واقع در منطقه آلتینداغ آنکارا، دارای مناظر سبز خیره کننده به مساحت 500 هکتار است. علاوه بر این که برای دوستداران طبیعت لذت بخش است، موزه های کوچک زیادی نیز در داخل آن وجود دارد، از جمله یک رختشویی، یک کارگاه بافندگی، یک موزه و کارگاه اسباب بازی، و یک موزه معرفی حیات وحش.

20. سر مدرن آنکارا

CerModern یک موزه هنر مدرن برای هنر معاصر و عکاسی است که در Anafartalar، Altınsoy Cd واقع شده است. در آنکارا در داخل یک کارگاه قدیمی راه آهن قرار دارد و جوهره هنر را در عصر پویای کنونی منتقل می کند. برخی از نمایشگاه های مهم گذشته این موزه شامل آثار دیگو ریورا، فریدا کالو و جوایز عکس استانبول است.

21. مسجد احمد حمدی آکسکی

یکی از بزرگترین مساجد ترکیه، مسجد احمد حمدی آکسکی در آنکارا، ترکیبی از معماری مدرن، خط عربی و ویژگی های باستانی اسلامی است. این بنا که به سبک نئوکلاسیک طراحی شده است، جلوه مهتابی باشکوهی بر گنبد دارد که توسط نورهای هدایت شده از چهار مناره 66 متری آن ایجاد شده است.

22. خانه اپرای دولتی آنکارا

بزرگترین خانه اپرا در آنکارا، خانه اپرای آنکارا میزبان اجراهای باله و اپرا است. خانه اپرا که در منطقه آتاتورک بولواری واقع شده است، در ابتدا به عنوان یک مرکز نمایشگاهی ساخته شد. این ساختمان که با نام Büyük Tiyatro نیز شناخته می شود، به عنوان سالن نمایش فیلم های دولتی ترکیه عمل می کند. می توانید نمایش ها را در وب سایت رسمی خانه اپرای آنکارا بررسی و رزرو کنید.

23. معماری مسجد ملیک هاتون را تحسین کنید

مسجد ملیک هاتون که اعتقاد بر این است که جدیدترین مسجد در آنکارا است، به دلیل سالن های نمایشگاهی و ویژگی های مدرنش در بین مردم محلی محبوبیت زیادی دارد. این مسجد در 19500 متر مربع ساخته شده است و می تواند حدود 7000 نفر را در یک زمان در خود جای دهد و سبکی منحصر به فرد را با ترکیب معماری عثمانی، سلجوقی و مدرن به نمایش می گذارد.

24. سفر یک روزه به هاتوشا

هاتوشا، یک سایت باستان شناسی، زمانی از وضعیت پایتخت امپراتوری هیتی برخوردار بود. هاتوشا به دلیل برنامه ریزی شهری و ویرانه های مختلف بازمانده از جمله معابد، اقامتگاه های سلطنتی و قلعه ها شناخته شده است. طاق شیرهای مجلل، دروازه سلطنتی، و گروه هنر صخره ای Yazilikaya برخی از لذت های معماری اینجا هستند. هاتوشا که اکنون توسط یونسکو به عنوان میراث جهانی شناخته شده است، یک بازدید ضروری در آنکارا است.

25. مسجد بستپه

مسجد ملی Bestepe یکی از بزرگترین مساجد آنکارا است. این بنا که در داخل مجموعه کاخ ریاست جمهوری منطقه Bestepe آنکارا قرار دارد، نماد فرهنگ و سنت های ترکیه است و نمونه برجسته ای از معماری سنتی ترکیه است. مسجد دارای آبنمای زیبایی در ورودی است و در شب با مناره های نورانی خود خیره کننده به نظر می رسد.

26. مزرعه و باغ وحش جنگلی آتاتورک

مزرعه و باغ وحش جنگلی آتاتورک که در Yenimahalle واقع شده است، یک پارک تفریحی وسیع و بزرگترین باغ وحش آنکارا است. چندین مزرعه کشاورزی کوچک، گلخانه ها، رستوران ها، یک مزرعه لبنیات و یک کارخانه آبجوسازی را در خود جای داده است. باغ جانورشناسی خانه گربه‌های بزرگ، میمون‌ها، میمون‌ها، ونگل‌ها، مارها، گونه‌های مختلف پرندگان و همچنین یک آکواریوم است.

واحد پول در آنکارا

ارز اصلی مورد استفاده در سراسر ترکیه لیر ترکیه است. این در سراسر کشور پذیرفته شده است و شما مشکلی در استفاده از آن نخواهید داشت.

مبادله پول در آنکارا

  • شهر آنکارا بسیار مدرن شده است و شما می توانید بانک ها و همچنین مراکز تعویض پول را در سراسر شهر پیدا کنید. 
  • تعداد زیادی بانک و دستگاه های خودپرداز در محله های اولوس، کیزیلای و کاواکلیدره وجود دارد.
  • صرافی ها معمولا بهترین نرخ ها را بدون هیچ کارمزدی ارائه می دهند.

آداب و رسوم آنکارا

  • ترکیه یک کشور محافظه کار در مورد پوشش است. از پوشیدن لباس های ساحلی در خارج از سواحل و لباس های آشکار مانند دامن کوتاه و شورت در مناطق توریستی خودداری کنید.
  • آفتاب گرفتن برهنه در اکثر جاها قابل قبول نیست.
  • استعمال دخانیات در تمامی ساختمان های عمومی، فضاهای عمومی سرپوشیده و وسایل نقلیه عمومی ممنوع است.
  • هنگام بازدید از مسجد، سر، شانه و بازوهای خود را بپوشانید. قبل از ورود کفش های خود را در بیاورید.

زبان آنکارا

بیشتر مردم این اطراف به ترکی صحبت می کنند. با این حال، برخی از مردم اتفاقاً عربی و کردی را نیز می‌فهمند. قشر تحصیل کرده این شهر تلاش می کنند و انگلیسی صحبت می کنند. با این حال زیاد شایع نیست.

تاریخ آنکارا

نام آنکارا بر اساس نام سلتی Ancyra به معنای لنگر بود. این مکان در ابتدا چند هزار نفر در قرن بیستم در اینجا زندگی می کردند. اما با آغاز جنبش مقاومت در اینجا در سال 1920، سرنوشت این شهر تغییر کرد. در این مدت پارلمانی به نمایندگی از مردم ترکیه تأسیس شد. بعدها، زمانی که جنگ استقلال ترکیه به پیروزی رسید، حکومت حاکم در استانبول را سرنگون کرد. یک سال بعد از این اتفاق بود که شهری که می بینید ساخته شد و سپس 5 میلیون نفر در آن ساکن بودند.

زندگی شبانه در آنکارا

آنکارا دارای زندگی شبانه پر رونقی با بارها، میخانه ها و رستوران های متعدد است. مردم محلی دوست دارند روی آبجو بنشینند و گفتگو کنند. برخی از نقاط محبوب زندگی شبانه در آنکارا عبارتند از: Papsi، Kitir، Corvus، Sakarya و Park Avenue.

خرید در آنکارا

فروشگاه های صنایع دستی متعددی در آنکارا و در سراسر آن وجود دارد. با این حال، قلعه آنکارا یکی از مراکز فروش جهانی برای خرید فرش های درجه یک و همچنین محصولات پیچیده است. همچنین مراکز خرید درجه یک نیز در این شهر وجود دارد.

با تمام گفته ها و ناگفته ها…

در این صفحه از ساوش مگ هرآنچه که باید پیش از سفر به آنکارا بدانید را ورق زدیم، در کوچه، خیابان هایش قدم زدیم و در فرهنگ و تمدن آن غرق شدیم. آژانس مسافرتی هوایی و جهانگردی مهروماه آسمان مفتخر است تا پذیرای همیشگی شما در اجرای تورهای آنکارا باشد و تجربه سفری متفاوت و آسان را هدیه کند.

درضمن میتونید برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 03132110 تماس بگیرید تا کارشناسان تورهای خارجی ما راهنمای سفری ایده آل برای شما باشند.

تصاویر و واژه ها برای توصیف این شهر قاصرند. دیدگاه شما از تجربیات سفر به آنکارا قطعا ارزشمندتر و جذاب تر است. مشتاقانه منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ESC را فشار دهید تا بسته شود