مکان های توریستی مالزی

در مقاله “مالزی، نظام سلطنتی چرخشی”، 5 مورد از کارهایی که باید در مالزی انجام دهید را شرح دادیم. اما داستان اینجا تمام نمیشود. مالزی مملو از مکان های توریستی جذاب است که بازدید از تمام آنها نیازمند چند سفر به مالزی است. با ساوش مگ همراه شوید تا در این جاذبه ها قدم زده و آنها را با یکدیگر تماشا کنیم.

1. کوالالامپور

پایتخت مالزی که به طور رسمی منطقه فدرال کوالالامپور است، همچنین بزرگترین شهر کشور است که تقریبا 245 کیلومتر مربع وسعت دارد. آسمان خراش های فولادی، مراکز خرید بزرگ، بناهای تاریخی معروف، بازارهای شلوغ و زندگی شبانه رو به رشد است.

2. لنکاوی

لنکاوی یا جواهر ایالت کداه، مجمع الجزایری از 99 جزیره در مالزی است که سالانه بیش از 3 میلیون مسافر را به خود جذب میکند. این مجمع الجزایر که بر روی تنگه فیروزه ای مالاکا پراکنده است، سواحل آرامی را به نمایش میگذارد که با صخره ها و جنگل های بارانی، شالیزارهای وسیع برنج، تفرجگاه های شیک، آثار تاریخی و گالری های هنری، بازارهای شلوغ و فروشگاه های معاف از عوارض گمرکی را در خود جای داده است.

3. جورج تاون پنانگ

جورج تاون به عنوان چهارمین شهر پرجمعیت مالزی، پایتخت رنگارنگ و چند فرهنگی جزیره پنانگ است. این شهر که زمانی یک مرکز تجاری برجسته در تنگه مالاکا بود، به خاطر ساختمان های استعماری بریتانیا، مغازه های چینی، معابد، مساجد و سواحل بکرش معروف است.

4. گنتینگ هایلندز

گنتینگ هایلندز واقع در پاهانگ، ایستگاه تپه ای زیبا در مالزی است که تنها یک ساعت با ماشین از کوالالامپور فاصله دارد. لقب “شهر سرگرمی” به خاطر زندگی شبانه پرشور، هتل های مجلل، مجتمع های خرید بزرگ و کازینوهایی در سطح جهانی مشهور است.

5. کامرون هایلندز

کامرون هایلندز یک ایستگاه تپه ای باشکوه است که در تپه های پاهانگ در مالزی، در منتهی الیه شمال غربی کشور در نزدیکی دریای چین جنوبی در جنوب شرقی آسیا واقع شده است. این منطقه تپه ای که با ایالت های پراک و کلانتان مالزی هم مرز است، هشت شهرک مختلف را در خود جای داده است دارای مناظر خیره کننده، مزارع وسیع، مهدکودک ها، خانه های ییلاقی استعماری و آبشارهای مخفی هستند.

6. کوتا کینابالو

کوتا کینابالو پایتخت صباح است. این شهر در حاشیه دریای چین جنوبی قرار دارد و کوه باشکوه کینابالو را در خود جای داده است. کوتا کینابالو که توسط فرودگاه بین المللی کوتا کینابالو خدمت رسانی میشود، به عنوان دروازه ورود به شرق مالزی و به ویژه به بورئنو مالزی عمل میکند. این شهر درحالی که هنوز خانه چندین مکان تاریخی است، به سرعت به عنوان یک مرکز توریستی مدرن با آسمان خراش های نوظهور، کافه ها و رستوران های مد روز و استراحتگاه ها و هتل های ساحلی استوایی درحال ظهور است.

7. ایپوه

ایپو پایتخت پراک و سومین شهر بزرگ مالزی است. این شهر بین جورج تاون و کوالالامپور قرار دارد و یک مقصد محبوب برای دوستداران ماجراجویی، هنر، میراث و معماری است. از کاوش درغارهای آهکی نفس گیر و کایاک سواری در امتداد رودخانه کینتا گرفته تا امتحان قهوه سفید معروف ایپوه و قدم زدن در شهر برای یافتن هنرهای خیابانی باشکوه، این شهر چیزهای زیادی برای ارائه دارد.

8. پکان

پکان شهری در ناحیه پکان پاهانگ در مالزی است. این شهر به عنوان “شهر سلطنتی مالزی” شناخته میشود؛ زیرا مقر سلطنت پاهانگ است. شهر پکان که خانه ای از ساختمان های بزرگ است، شهری دیدنی و بکر با خیابان های وسیع تمیز، زمین های پهناور و کاخ های سلطنتی است.

9. پتالینگ جایا

پتالینپ جایا در نزدیکی پایتخت مالزی، کوالالامپور واقع شده است، شهرستان کوچکی است که به یک شهر تبدیل شده است. مردم محلی با علاقه آنرا پی جی مینامند. همچنین قرار است این منطقه در کل مالزی باشد و فصل های خشک کمی برای صحبت در مورد آن وجود داشته باشد.

10. غارهای باتو

غارهای باتو مجموعه ای از غارهای آهکی و یکی از محبوب ترین زیارتگاه های هندو است که در خارج از هند قرار دارد. این شهر در حدود 13 کیلومتری شمال کوالالامپور در ناحیه گومبک واقع شده است و آن را به یک سفر یک روزه از شهر تبدیل میکند.

11. ملاکا

ملاکا در سال 2008 در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت. این شهر از نظر فرهنگی غنی است و همچنین دارای تعدادی مکان تاریخی برای بازدید است. همچنین رودخانه کوچکی از میان شهر میگذرد و هاله ای آرام و صلح آمیز به آن میبخشد.

12. باتو فرینگی

باتو فرینگی یک شهر تفریحی است که در نزدیکی جورج تاون جزیره پنانگ مالزی واقع شده است. به دلیل ساحل میامی، مقصد اصلی ساحل پنانگ است و با ورزش های آبی نیروبخشی مانند قایقرانی، پاراسلینگ، جت اسکی و قایقرانی خدمت میکند.

13. جزیره تیومان

جزیره تیومان در منطقه رومپین پاهانگ مالزی واقع شده است. این جزیره به طول 20 کیلومتر و عرض 11 کیلومتر دارای آبشار، جنگل، دهکده های ماهیگیری آرام و سواحل بت است. منطقه اصلی جزیره پوشش جنگلی است و زیستگاه انواع گیاهان و جانوران است.

14. کوانتان

کوانتان در مالزی واقع شده است و پایتخت پاهانگ (بزرگترین ایالت مالزی) در ساحل شرقی شبه جزیره مالزی است. این شهر ساحلی کوچک اما پرجنب و جوش به خاطر سواحل، فضای آرام، آب و هوای دوستانه، غروب زیبا و فرهنگ غنی مالایی مشهور است.

15. پوتراجایا

پوتراجایا واقع در مالزی، همچنین به عنوان قلمرو فدرال پوتراجایا شناخته میشود، شهری است که در جنوب کوالالامپور واقع شده است. این شهر به خاطر معماری خوش ساخت مسجد پوتراجایا در اواخر قرن بیستم و معماری سبک ایرانی پل پوترا که بر روی آن قرار دارد، شناخته شده است.

16. کوچینگ

پایتخت ایالت ساراواک و بزرگترین شهر در جزیره بورنئو، کوچینگ شهری متنوع است که فرهنگ های متعددی را در خود جای داده و به عنوان شهری با هویت فرهنگی منحصر به فرد تکامل یافته است. این شهر در ساحل رودخانه ساراواک قرار دارد و توسط فرودگاه بین المللی خود خدمت رسانی میکند و دروازه اصلی گردشگرانی است که از ساواراک و بوربئو بازدید میکنند. کوچینگ به دلیل وجود هماهنگی نژادی که به دلیل ازدواج های بین نژادی، مدارس چند نژادی، توزیع عادلانه بورسیه تحصیلی و نیروی کار متعادل در شهر حاکم است، به عنوان شهر وحدت توسط بنیاد یک مالزی نیز شناخته میشود.

17. پرلیس

پرلیس در شمال ساحل غربی شبه جزیره مالزی یافت میشود. کوچکترین ایالت در مالزی، پرلیس گرمترین مکان در سرزمین مالزی را در خود جای داده است. این ایالت با حفظ جذابیت های دنیای قدیم، خانه برخی از بزرگترین مزارع نیشکر در مالزی، کمپینگ های عجیب و غریب و زیبایی های طبیعی بکر است.

18. پورت دیکسون

پورت دیکسون یک شهر ساحلی جذاب در منطقه نگری سمبیلان مالزی در جنوب کوالالامپور است. این شهر که در شبه جزیره مالزی واقع شده است، توسط آب های آبی خنک تنگه های مالاکا غرق شده و سواحل طولانی و متمایز به آن بخشیده است. این باعث شده است که پورت دیکسون یک استراحتگاه محبوب آخر هفته برای گردشگران باشد.

19. کلانگ

این شهر که به طور رسمی به عنوان شهر سلطنتی کلانگ شناخته میشود، پایتخت سابق ایالت سلانگور مالزی است. شاید یکی از زیباترین شهرهای مالزی نباشد، اما کلانگ جذابین منحصر به فردی در دنیای قدیم دارد. این شهر که به دلیل میراث غنی و معماری استعماری اش شناخته میشود، شهری با کاخ، مسجد و ساختمان های دیگر است که خود را با سلطنت سلنگور مرتبط میکند.

20. شاه عالم

شاه عالم، شهر و مرکز ایالت سلانگور مالزی است. این شهر در منطقه پتالینگ و بخش کوچکی از منطقه همسایه کلانگ واقع شده است و در سال 1987 جایگزین کوالالامپور به عنوان پایتخت شناخته شد. باغ های هنرهای اسلامی، مسجد آبی و موزه سلطان علم شاه این شهر را از نظر فرهنگ غنی کرده است.

21. کوالا سلانگور

کوالا سلانگور کامیونگ دهکده کوچکی است که توسط درخت نارگیل و نخل احاطه شده است و در امتداد سونگای سلانگور واقع شده است. کرم شب تاب جادویی تنها در دو نقطه در جهان موجود است که یکی از آنها در کامیونگ کوانتان واقع در کوالا سلانگور است. این دهکده جدا از اینکه به خاطر کرم شب تاب معروف است، دارای چندین جاذبه طبیعی خیره کننده است.

22. سوبانگ جایا

سوبانگ جایا شهری در منطقه پتالینگ سلانگور در مالزی است که در 20 کیلومتری کوالالامپور قرار دارد. این شهر برای تحصیل در سطح بین المللی شناخته شده است و دانشگاه ها و کالج های زیادی دارد. این شهر پرجنب و جوش، فروشگاه های خرده فروشی، غذاخوری ها و مکان هایی برای بازدید گردشگران را در خود جای داده است.

23. تایپینگ

تایپینگ یکی از سه شهر برتر پایدار جهان است که در پراک مالزی واقع شده است. دومین شهر بزرگ پراک پس از ایپوه به دلیل مرطوب ترین شهر در شبه جزیره مالزی، توجه زیادی را به خود جلب میکند. به عنوان یکی از اولین شهرهای استخراج قلع در مالزی، با آب و سرسبزی آن به بهترین وجه شناخته میشود.

24. جزیره پانگکور

جزیره پانگکور یک جزیره تفریحی است که در منطقه مانجونگ، پراک مالزی واقع شده است. با داشتن چشم اندازهای خیره کننده، به خاطر سواحل شنی سفید، آسمان آبی شفاف، صخره های مرجانی و آب آبی فیروزه ای خود شناخته شده است. جزیره پانگکور که تنها سه ساعت با ماشین از کوالالامپور فاصله دارد، یک تفریح عاشقانه محبوب است.

25. کوالا کانگسار

کوالا کانگسار علاوه بر اینکه یک شهر سلطنتی در پراک مالزی است، شهر اصلی در ناحیه اداری کوالا کامگسار است. در پایین دست رودخانه کانگسار قرار دارد و از قرن هجدهم مقر سلطنتی پراک بوده است. این شهر استعماری برخی از بهترین کاخ های تغییریافته و گنبدهای طلایی را در خود جای داده است.

26. تلوک بهنگ

تلونگ بهنگ در جورج تاون جزیره پنانگ در مالزی واقع شده است. این یکی از بهترین مقاصد برای اکوریسم است که جنگل های سرسبز و پارک های سرسیز و پارک های بومگردی را به همراه سواحل آبی وسیع و آرام و آسمان صاف ارائه میکند. این مکان برای پیاده روی در آبشارها، علاوه بر پریدن در ساحل یک مسابقه مثال زدنی است.

27. جوهرو بهرو

جوهرو بهرو مرکز ایالت جوهرو در انتهای جنوبی شبه جزیره مالزی است. این شهر که معمولا جی بی نامیده میشود، یکی از بزرگترین شهرهای مالزی با تقریبا 2.6 میلیون نفر است. همچنین درست در مقابل گذرگاه سنگاپور واقع شده است. بیشتر مسافران از بازدید از جوهور بهرو صرف نظر میکنند، اما این شهر دارای موزه های ارزشمند، مسجدها، معابد و مکان های خرید است. محبوب ترین جاذبه گردشگری اینجا لگولند است.

28. معار

معار که بندر ماهارانی نیز نامیده میشود، مرکز ناحیه معار در جوهور مالزی است. این شهر که اخیرا به عنوان شهر سلطنتی جوهور معرفی شده است، همچنین چهارمین شهر بزرگ جوهور است. این شهر دارای سنت ها و فرهگ هایی است در معماری میراث آن منعکس شده است.

29. کوتا تینگی

شهر کوتا تینگی در ایالت جوهور مالزی واقع شده است و یکی از دو شهر بزرگ به جز مرسینگ است. این مکان مملو از مقبره های آرام و شهرهای باستانی است که بینشی از سلطان نشین جوهور ارائه میدهد.

30. مرسینگ

مرسینگ یک شهر ساحلی کوچک در ایالت جوهور مالزی است. این شهر به خاطر بندرهای اسکله کشتی هایش که کشتی ها و قایق ها را به چندین جزیره نزدیک متصل میکند، مشهور است. اکثر مردم هنگام رفتن به جزیره تیومان از مرسینگ عبور میکنند. این یک مکان عالی برای فرار از زندگی جذاب شهری است تا یک روز را در سواحل آرام بگذرانید و زندگی روستایی مالایی را تجربه کنید.

31. باتو پاهات

درست جلوتر از شهر سلطنتی معار، شهر باتو پاهات قرار دارد که مرکز منطقه باتو پاهات مالزی است. باتو پاهات یک مکان خانوادگی و مناسب برای استراحت آخر هفته از شهرهای مجاور است.

32. رئوب

رئوب یکی از قدیمی ترین شهرهای واقع در پاهانگ مالزی است. این شهر در 110 کیلومتری کوالالامپور و 265 کیومتری کوانتان (پایتخت پاهانگ) واقع شده است. رئوب مملو از جذابیت های استعماری و بقایای ساختمان های بریتانیایی با معماری دقیق است. جاذبه اصلی این مکان قایقرانی در آب های سفید جرام باسو است که به عنوان یکی از بهترین مکان های رفتینگ و کایاک سواری در آّب های سفید در مالزی محبوبیت پیدا میکند.

33. بنتونگ

بنتونگ در پاهانگ یکی از بزرگترین ایالت های مالزی واقع شده است. مملو از جنگل های بارانی و تپه های فراگیر، مکانی ایده آل برای گم کردن خود در بیابان و دور از زندگی شلوغ شهری است. بنتونگ به خاطر هنر دیواری خلاقانه اش در سراسر شهر شهرت دارد.

34. کوالا ترنگانو

کوالا ترنگائو مرکز ایالت ترنگانو مالزی است. این مجموعه ای از کامل از همه جاذبه ها از سواحل گرفته تا آبشارها و مساجد است. با وجود مدرنیزه شدن، کوالا ترنگانو جذابیت خود را حفظ کرده است. این شهر خانه های چوبی قدیمی به سبک کامیونگ و غذاهای دریایی لذیذ است. این شهر به دلیل داشتن یکی از بزرگترین پل های محرک آسیا و زیباترین محله چینی مالزی شناخته شده است.

35. جزیره ردانگ

جزیره ردانگ یکی از بزرگترین جزایر در ساحل شرقی مالزی است. این منطقه در دریای چین جنوبی واقع شده و بخشی از ناحیه کوالا نروس در کوالا ترنگانو است. این مجموعه ای از جزایر است که به دلیل آب شفاف خود که غواصی زیبا در صخره های مرجانی بکر و زندگی زیر آب را ارائه میدهد، شناخته شده است.

36. جزایر پرهنتیان

جزایر پرهنتیان مجموعه ای از جزایر در ناحیه بسوت در ایالت ترنگانو مالزی هستند. آنها محل زیبایی مملو از آب فیروزه ای شفاف، جنگل های سرسبز، ماسه های سفید دانه ای و صخره های مرجانی دست نخورده هستند. آنها بخشی از پارک ملی دریایی هستند.

37. باو

باو در بزرگترین ایالت مالزی، ساراواک، در حدود 26 کیلومتری جنوب غربی کوچینگ واقع شده است. این شهر کوچک با مرز طبیعی کوه های آهکی است. این شهر عمدتا به دلیل فرهنگ بیدایه خود شناخته شده است. زیرا نوادگان قبایل بیدایه در اینجا ساکن هستند.

38. سیبو

سیبو یک شهر جزیره ای و مرکز ناحیه سیبو در بزرگترین ایالت ساراواک مالزی است که در جزیره بورنئو واقع شده است. این شهر که به عنوان دروازه باتانگ ریجانگ شناخته میشود، شهری جذاب با فرهنگ پرجنب و جوش و اسکله ای شلوغ است. سیبو همچنین برای ارائه برخی از بهترین غذاها در ساراواک محبوب است.

39. بینتولو

بینتولو یک شهر ساحلی کوچک واقع در ایالت ساراواک جزیره بورنئو در مالزی است. این شهر به خاطر ساحل طلایی و دلفین های بومی کمیاب ایراوادی شهرت دارد. همچنین به دلیل طولانی ترین جشنواره بادبادک در مالزی مشهور است. این شهر همچنین دارای بهترین سس میگو در کل مالزی است. بینتولو یک توقفگاه محبوب در مسیر پارک ملی سیمیلاجائو است.

40. میری

میری مرکز ناحیه میری و یک شهر ساحلی در ایالت ساراواک در جزیره بونئو، مالزی است. این شهر به عنوان زادگاه صنعت نفت مالزی شناخته میشود؛ زیرا اولین چاه نفت در میری در سال 1910 حفر شد. شهر میری همچنین دروازه ای به سایت مشهور جهانی یونسکو، پارک ملی گانونگ مولو است. قدم زدن در خیابان های اصلی میری، راهی عالی برای احساس حال و هولی محلی مالزی است.

41. سرمبان

سرمبان به خاطر فروشگاه های چینی، ساختمان های استعماری، باغ های دریاچه و نودل های گوشت گاو معروف است. این اغلب یک مسیر انحرافی برای گردشگرانی است که بین کوالالامپور و ملاکا سفر میکنند یا به سمت پورت دیکسون میروند. اگر بخواهیم سرمبان را برای شما خلاصه کنیم، میگوییم که بهشتی برای اهل غذا و مغازه دارهاست.

42. کوالا پیله

کوالا پیله شهری در ناحیه کوالا پیلا در 40 کیلومتری شرق سرمبان در شرق ایالت روستایی نگری سمبیلان در مالزی است. جذابیت این شهر قدیمی دره در مغازه های چینی آن نهفته است که توسط خانه های روستایی سنتی مالایی که بر روی پایه ساخته شده اند، احاطه شده اند.

43. الور سه تار

الور سه تار که از سال 2004 تا 2008 به عنوان ستاره الور شناخته میشود، مرکز ایالت کداه در مالزی است. این دومین ایالت بزرگ در شهر و یکی از مهم ترین شهرهای ساحلی غربی شبه جزیره مالزی است. توقفگاه معروف بین لنکاوی و جنوب مالزی به خاطر گنجینه های معماری اش معروف است.

44. لابوان

لابوان که در خارج از ساحل صباح، شرق مالزی واقع شده است، یک جزیره بدون عوارض گمرکی و قلمرو فدرال مالزی است. جزیره اصلی لابوان و شش جزیره کوچک دیگر با هم قلمرو فدرال لابوان را تشکیل میدهند. این جزیره که به خاطر نفت و گاز شهرت دارد، برای غواصی در اعماق زمین نیز بسیار محبوب است؛ اما همچنان یکی از مناطق کمتر کشف شده مالزی است.

45. سانداکان

سانداکان که به نام الوپورا نیز شناخته میشود، مرکز ناحیه سانداکان در صباح مالزی است. این شهر همچنین بعد از کوتا کینابالو بزرگترین شهر صباح است. این کشور که در شبه جزیره سانداکان، در شمال شرقی صباح واقع شده است، به دلیل بنادر اصلی خود که کالاهای مهمی را در سراسر جهان صادر میکند، شناخته شده است.

46. تاوایی

تاوایی که قبلا با نام تاوائو شناخته میشد، یک مقصد توریستی محبوب برای کاکائو، پرورش میگو و بهترین غذاهای دریایی صباح است. این شهر که در شبه جزیره سمپورنا در سواحل جنوب شرقی ایالت واقع شده است، سومین شهر بزرگ صباح است.

47. سمپورنا

سمپورنا شهری در جزیره بوربئو در ایالت صباح مالزی است. فرودگاه تاوایی که حدود 58 کیلومتر با آن فاصله دارد، مرکز منطقه سمپورنا تحت بخش تاوایی است. سمپورنا به طور کلی یک مکان برای بازدیدکنندگان است.

48. سپیلوک

سپیلوک شهر کوچکی است که در ایالت صباح و در 25 کیلومتری سانداکان واقع شده است. این شهر به دلیل مرکز توانبخشی اورانگوتان که مکانی عالی برای اکوتوریسم و لذت بردن از  تعطیلات آخر هفته است، شهرت زیادی دارد. همچنین به خاطر تنها پناهگاه خرس خورشید در جهان، محافظت کننده خرس خورشید شناخته شده است.

با تمام گفته ها و ناگفته ها…

در این صفحه از ساوش مگ 48 مکان توریستی برتر مالزی را بررسی کردیم و در حال و هوای آنان غرق شدیم. آژانس مسافرتی هوایی و جهانگردی مهروماه آسمان مفتخر است تا پذیرای همیشگی شما در اجرای تورهای مالزی باشد و تجربه سفری متفاوت و آسان را هدیه کند.

درضمن میتونید برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 03132110 تماس بگیرید تا کارشناسان تورهای خارجی ما راهنمای سفری ایده آل برای شما باشند.

تصاویر و واژه ها برای توصیف این کشور قاصرند. دیدگاه شما از تجربیات سفر به مالزی قطعا ارزشمندتر و جذاب تر است. مشتاقانه منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ESC را فشار دهید تا بسته شود