روز جهانی آزادی

روز جهانی آزادی یک تعطیلات فدرال است که در 9 نوامبر برگزار می شود. در چنین روزی در سال 1989، رویداد مهم تاریخ با لغو دیوار برلین رخ داد. دیوار خانواده ها و جوامع را برای تقریبا سه دهه از هم جدا کرد. امروز، ظهور دموکراسی و آزادی و سقوط کمونیسم در اروپای شرقی را نشان می دهد. 

تاریخچه روز جهانی آزادی

روز جهانی آزادی برای بزرگداشت فروپاشی دیوار برلین پس از جنگ جهانی دوم ایجاد شد. اما امروز آنقدر به دیوار مربوط نمی شود، بلکه بیشتر به این موضوع می پردازد که سقوط آن نشان دهنده چیست. این پایان کمونیسم در سراسر اروپای شرقی و مرکزی بود و آزادی را برای همه تضمین کرد. این تعطیلات به عنوان یک جشن فدرال در سال 2001 توسط رئیس جمهور جورج دبلیو بوش تأسیس شد.

پس از پایان جنگ جهانی دوم، آلمان به دو دسته آلمان شرقی و غربی تقسیم شد. آلمان غربی توسط آمریکایی ها، فرانسوی ها اشغال شد و بریتانیا و آلمان شرقی به جمهوری دموکراتیک آلمان تحت اشغال شوروی تبدیل شدند. آلمان شرقی در سال 1949 به عنوان یک کشور مستقل موقعیت پیدا کرد و شهر برلین بخشی از آلمان تحت کنترل شوروی شد. 

دیواری برای جلوگیری از مهاجرت مردم از برلین شرقی به برلین غربی و بقیه اروپای غربی ایجاد شد. از سال 1961 تا 1989، حدود 5000 نفر از بالای دیوار برلین فرار کردند. بیش از 100 نفر در این روند کشته شدند. در سال 1989، محدودیت‌های مسافرتی در آلمان شرقی ملایم‌تر شد و هزاران نفر با بی‌صبرانه از دیوار بالا رفتند و با اسکنه و چکش به دیوار برخورد کردند. دیوار برلین ذره ذره از بین رفت و سرانجام در 9 نوامبر 1989 فرو ریخت. یک سال بعد، آلمان دوباره به یک قلمرو واحد تبدیل شد.

جدول زمانی روز جهانی آزادی

1961 بخش اولیه: ستون های بتنی و سیم خاردار توسط سربازان برای حفظ یک مانع بین شرق و غرب برلین استفاده می شود.

ژوئن 1987 پایین دیوار: پرزیدنت رونالد ریگان از دیوار برلین بازدید می کند و «این دیوار را خراب کن!» معروف خود را می سازد. سخن، گفتار.

9 نوامبر 1989 آبشار دیوار برلین: هزاران نفر برای فروریختن دیوار برلین از ابزار استفاده می کنند.

2001 مراعات فدرال: رئیس جمهور جورج دبلیو بوش روز 9 نوامبر را روز جهانی آزادی اعلام کرد.

چگونه روز جهانی آزادی را گرامی بداریم

  • در یک تجمع شرکت کنید

بسیاری از گروه‌ها و سازمان‌های دانشجویی مانند کمپین بنیاد آمریکای جوان و تجمع برای جشن آزادی و پیروزی بر کمونیسم. رویدادهای محلی خود را بررسی کنید و شرکت کنید.

  • شخصیت ها و رویدادهای تاریخی را بخوانید

رونالد ریگان نقش مهمی در سقوط کمونیسم ایفا کرد. چهره های دیگری نیز وجود دارند که در این امر نقش داشته اند. درباره آنها و وقایع رخ داده بیشتر بخوانید.

  • حقوق خود را بدانید

اگرچه روز جهانی آزادی به طور خاص نشان دهنده یک رویداد در تاریخ است، مهم است که معنای واقعی آزادی و حقوق خود را بدانید. بسیاری از مردم از آزادی و حقوق خود در سیستم حقوقی بی اطلاع هستند، بنابراین اطلاع از آن مهم است.

5 حقیقت درباره دیوار برلین که ارزش دانستن دارد

دیوار برلین یک شبه اتفاق نیفتاد: دیوار برلین پس از گذشت 15 سال از جنگ سرد ساخته شد.

دیوار برلین در واقع دو دیوار بود: در ابتدا، دو دیوار بتنی با یک “نوار مرگ” با صدها برج مراقبت، سنگر، ​​سگ نگهبان و نورافکن وجود داشت.

بیش از 100 نفر جان باختند: دست کم 138 نفر در تلاش برای عبور از دیوار برلین کشته شدند.

5000 نفر فرار کردند: بیش از 5000 نفر با موفقیت از بالا و زیر دیوار فرار کردند.

بقایای دیوار در لاس وگاس است: چند صد بقایای دیوار برلین در سراسر جهان به حراج گذاشته شد – یکی از آنها در اتاق مردان کازینو ایستگاه اصلی خیابان در لاس وگاس است.

چرا روز جهانی آزادی مهم است؟

آزادی همچنان در خطر است: متأسفانه امروزه آزادی همچنان در خطر است. بسیاری به دنبال قدرت و کنترل بر کل کشورها هستند، به خشونت دامن می زنند و بخش های اقتصادی را دستکاری می کنند. ظالمان انگیزه محور وجود دارند و روز جهانی آزادی نیاز به تضمین آزادی برای همه را به رسمیت می شناسد.

درس گرفتن از تاریخ: تاریخ به عنوان یک درس و یادآوری برای همه ما عمل می کند. با یادگیری در مورد جنگ سرد و تشکیل دیوار برلین، می‌توانیم سیاست‌ها و اصلاحات لازم را برای جلوگیری از تکرار چنین موانعی در راه آزادی ایجاد کنیم.

آزادی اساسی است: ناگفته نماند، اما گاهی برای تکرار موارد بدیهی، یادآوری لازم است. آزادی یک حق اساسی است و همه مستحق آن هستند.

با تمام گفته ها و ناگفته ها…

در این صفحه از ساوش مگ هرآنچه که باید در مورد روز جهانی آزادی بدانید را ورق زدیم. آژانس مسافرتی هوایی و جهانگردی مهروماه آسمان مفتخر است تا پذیرای همیشگی شما در اجرای تورها باشد و تجربه سفری متفاوت و آسان را هدیه کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ESC را فشار دهید تا بسته شود