در کاپادوکیه چیکار کنیم؟

1. بالون هوای گرم در طلوع آفتاب

کاپادوکیه در ترکیه یکی از معروف ترین مکان های جهان برای بالون سواری است. اینها تورهای گروهی هستند و حداقل 100 بالون هوای گرم در یک زمان در هوا وجود دارد که تا ارتفاع 3000 فوتی از سطح زمین پرواز میکنند. سفرهای بالن هوای گرم را از قبل رزرو کنید؛ زیرا اغلب ممکن است لغو شوند. بنابراین برنامه ریزی که چند روز را صرف کنید. محل برخاستن روزانه بسته به جهت باد تغییر میکند.

2. پیاده روی دره سرخ و رز

دیدنی ترین مسیرهای پیاده روی در کاپادوکیه، مسیری است که به دره رد و رز نزدیک به جروم میرود. مسیر حلقه ای دره رز آن را به مسیر دره سرخ متصل میکند. پیاده روی از Buffe، فروشگاهی که در Google Maps مشخص شده است، شروع میشود. با اتوبوس به Cavusin بروید و سپس پیاده روی کنید یا مستقیما از Goreme پیاده بروید. این پیاده روی سخت نیست، حدود 2-3 ساعت طول میکشد تا کامل شود و دیدگاه های شگفت انگیزی در تمام طول مسیر دارد. پیاده روی برای مبتدیان ایده آل است.

3. موزه فضای باز گورمه

موزه فضای باز گورمه که در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد، مجموعه صومعه ای با مجموعه ای از ویرانه های کلیسا است که در سنگ کاپادوکیه حک شده است. این مکان تاریخی در منطقه نوشهیر واقع شده است و به دلیل نماد برجسته خود، کلیسای تاریک، بسیار محبوب است. سالانه صدها هزار نفر از گورمه به خاطر کلیساهای جذابی که با نقاشی های دیواری زیبا در امتداد دیوارها تزئین شده اند، بازدید میکنند.

4. از Fair Chimneys در دره Pasabag دیدن کنید

دودکش های پری، یکی از میراث جهانی یونسکو، مترداف با هزاران صخره منحصر به فرد است که در اثر فرسایش توف آتشنشانی یا سنگ نرم ایجاد شده اند. آنها عمدتا در پارک ملی گورمه یافت میشوند. برخی از معروف ترین مکان ها برای دیدن دودکش های پری عبارتند از دره زلو، دره سرخ، دره دیورنت و دره کبوتر. راه دیگری برای دیدن این سازه های مسحورکننده، هنگام سواری با بالون است.

5. از قلعه اوچیسار بالا بروید

قلعه اوچیسار که در بالاترین نقطه در منطقه کاپادوکیه قرار دارد، به خاطر چشم اندازهای پانورامای خود مشهور است. از شهرهای Uchisar یا Goreme یک مسیر کوتاه است و برای بالا رفتن از قلعه حدود 120 پله طول میکشد. مشرف به دودکش های پری معروف، دره کبوتر، گورمه، کوه Erciyes و دیگر مکان های گردشگری است. این قلعه همچنین مکانی ایده آل برای تماشای غروب باشکوه خورشید است.

6. اقامت در هتل غار

کاپادوکیه خانه چندین غار صخره ای طبیعی است که طی سالها حفظ شده اند و به خانه ها، کلیساها و هتل ها تبدیل شده اند. این تجربه خارج از جعبه زندگی در یک غار اصیل، با محیطی دنج و در عین حال مجلل، تنها در کاپادوکیه امکان پذیر است. این سوئیت ها احت، مجلل و مجهز به تمامی امکانات رفاهی هستند. سوئیت های غار که در محیط طبیعی شهر قرار گرفته اند، باشکوه به نظر میرسند و تجمل را تراوش میکنند.

7. گشت شهری زیرزمینی درینکویو

شهر زیرزمینی Derinkuyu عمیق ترین شهر زیرزمینی در کاپادوکیه است که عمق چشمگیر آن 85 متر است. اینجا یک هزارتوی غول پیکر ازز اتاق های غارمانند با سیستم تهویه پیچیده، گذرگاه های متصل و ورودی های مجزا است. با گذرگاه های بزرگ و و با نور کافی هر قسمت شهر از جمله کلیساها، مدارس، انبارهای شراب، مکان های نگهداری احشام و غذا، گورستان ها و مکان های مشترکی را که مردم میتوانند با هم غذا بخورند، ملاقات کنند و عبادت کنند را کاوش کنید.

8. پیاده روی دره Ihlara

دره Ihlara تنگه ای زیبا است که توسط رودخانه ملندیز در طول هزاران سال ایجاد شده است. این دره 14 کیلومتری یکی از زیباترین و آرام ترین مکان های کاپادوکیه است. قبلا مکان مورد علاقه راهبان برای تفریح بوده است که توسط کلیساهای بسیاری در طول دره دیده میشود. این شهر به خاطر سفرهای پیاده روی خود مشهور است.

9. از یک حمام دیدن کنید

حمام ها، حمام های سنتی هستند که ظاهرا در نزدیکی مساجد ساخته شده اند تا از خلوص تشریفاتی آیین های مسلمانان محافظت کنند. حمام های ترکی امروزه بیشتر یک مرکز آبگرم برای گردشگران است. دو نوع حمام در کاپادوکیه موجود است. حمام سنتی و مدرن هتل.

10. در اطراف دره Zelve قدم بزنید

دره Zelve که بین Urgup و Avanos در کاپادوکیه قرار دارد، یکی از آخرین دره های رهبانی منطقه است که متروک شده است. قدمت آن به دوران بیزانس باز میگردد و به موزه ای در فضای باز تبدیل شده است. متعلق به دوران پیش از شمایل شکنی، در سه دره گسترده شده است و به دلیل معماری منحصر به فردش مورد بازدید قرار میگیرد.

11. اسب سواری در دره ها هنگام غروب آفتاب

اسب سواری یک ورزش محبوب در تپه های شنی کاپادوکیه است که تورهای اسب سواری غروب آفتاب از محبوبیت خاصی برخوردار است. کاپادوکیه دارای مناظر غیرعادی مانند دره یا منظره ماه است که اسب سواری را سرگرم کننده میکند. تورهای ساعتی نیز موجود است. این سفرها را میتوان به صورت آنلاین یا از طریق عوامل محلی در بدو ورود رزرو کرد.

12. پیاده روی یا بالون سواری در دره کبوتر

دره کبوتر که به نام دره گوورسیلنلیک نیز شناخته میشود، یک مقصد بسیار محبوب برای پیاده روی در کاپادوکیه است که بین شهرهای گورمه و اوچیسار واقع شده است. پیاده روی را میتوان از هر دو شهر انجام داد؛ اگرچه اوچیسار نقطه شروع ترجیهی است؛ زیرا بیشتر از آنجا در سراشیبی است. پیاده روی خیلی سخت نیست و برای مبتدیان نیز مناسب است. تور بالن های گرم نیز در اینجا محبوب است.

13. غروب را در دره Devrent تماشا کنید.

دره Devrent به دلیل صخره هایش که در سایه های مختلف صورتی هستند، شهرت دارد. این دره به نام دره خیالی یا دره صورتی نیز شناخته میشود و پر از ساختارهای ستون مانند به طور طبیعی شکل گرفته، صخره ها و دودکش های معروف پری است. بسیاری از صخره ها شبیه حیواناتی مانند مار، تمساح، دلفین و فوک هستند و یکی از آنها حتی شبیه مریم دعا کننده است. این دره همچنین مناظر خیره کننده ای از غروب خورشید را ارائه میدهد و مکانی ایده آل برای عکاسی است.

14. خرید فرش

خیابان کاپادوکیه مملو از فرش فروشی های رویایی است که مستقیما از یک فیلم دیزنی بیرون آمده اند. فروشگاه های فرش رنگارنگ طبف دلپذیری از فرش ها و نقش های خالدار دستی را ارائه میدهند و معمولا توسط خانواده ها در طول نسل ها اداره میشوند. ما میتوانید فرش هایی با قدمت 200 سال را در مسیرهای شهر مرکزی، گرومه پیدا کنید. بسیاری از گردشگران در نهایت این فرش های اصیل عربی را از کاپادوکیه، به ویژه از بازار 54 که برای کارهای “هالی” ترکی محبوب است، به دست می آورند.

15. Lover’s Hill Sunse Point

تپه عاشق که در شهر گورمه، در لبه صخره ای مشرف به کل شهر قرار دارد، جواهری برای غروب و طلوع خورشید در کاپادوکیه است. این هتل که در محلی به نام Asiklar Tepesi شناخته میشود، در محدوده پیاده روی بسیاری از هتل های گورمه قرار دارد. یک فنجان چای داغ یا حتی یک آبجو بنوشید و از غروب شگفت انگیز خورشید با پس زمینه ای از رنگ های پاستلی و صدها بالون رنگارنگ هوای گرم که در آسمان میرقصند، لذت ببرید.

16. تور غروب ATV

یکی از بهترین راه ها برای تجربه مناظر کاپادوکیه از طریق تور ATV در وسط بیابان است. پس از نمایش و تمرین، گردشگران برای سواری خصوصی با ATV به تپه های شنی کاپادوکیه رها میشوند. تور ATV بازدیدکنندگان را به شگفتی از معماری یونانی در غروب خورشید در اطراف دره رز، صخره ها در دره عشق و دره شمشیر میبرد. رانندگان برای ATV نیاز به گواهینامه دارند. مسافران این کار را نمیکنند.

17. پیاده روی دره زمی

دره زمی به دلیل صخره های منحصر به فرد و جذابش یک جاذبه گردشگری محبوب است. بسیاری از بازدیدکنندگان در زمین های منحصر به فرد آن که توسط فعالیت های آتشفشانی در طول هزاران سال ایجاد شده است، پیاده روی میکنند. این سفر شما را با مناظر دیدنی، دودکش های پری، غارهای شگفت انگیز و همچنین یک کلیسای کوچک حک شده در صخره ای با نقاشی های دیواری در سراسر سقف به ارمغان می آورد.

18. شهر زیرزمینی کایماکلی را کاوش کنید

شهر زیرزمینی کایماکلی که در گورمه واقع شده است، وسیع ترین و یکی از بزرگترین شهرهای زیرزمینی کاپادوکیه است. اینجا در دوران هیتی ها ساخته شد تا به عنوان یک پناهگاه امن در هنگام حملات عمل کند. 8 طبقه پر از انبارها، فضای انباری، اصطبل و شراب سازی است. تنها 4 طبقه برای بازدید عموم باز است و بیشتر چیزهای مورد علاقه به در طبقه سوم قرار دارند.

19. قلعه اورتاحیسار

قلعه اورتاحیسار که در شهر اورتاحیسار 10 دقیقه با ماشین از گورمه فاصله دارد، یک از محبوب ترین گنجینه های تاریخی کاپادوکیه است. این قلعه با مناظر شگفت انگیز از اوچیسار تا گورمه، بازارهای اطراف و فرصت های عکاسی فراوان، بهترین راه برای گذراندن یک روز آرام است.

20. موزه مو

عجیب ترین موزه جهان، موزه مو در آوانوس واقع شده است. این موزه با نمونه هایی از 16000 بازدیدکننده زن در سراسر جهان، یکی از جاذبه های اصلی کاپادوکیه است. دیوارها و سقف ها با اهدای مو از بازدیدکنندگان و جزئیات آنها به آنها متصل شده است.

21. خرید در آوانوس

شهر زیبای آوانوس در استان نوشهیر کاپادوکیه واقع شده است و به خاطر بازارهای فروش، کارگاه سفالگری و تجربیاتش بسیار محبوب است. مسیرهای سنگ فرش آوانوس مملو از فروشگاه های فرش/قالی فروشی، گلدان و ظروف گرفته تا لباس و لوازم جانبی؛ آوانوس همه چیز را دارد.

22. در اطراف قلعه Cavusin قدم بزنید

قلعه کاوشین که در شهر کوچکی در کاپادوکیه قرار دارد، قلعه زیبایی است که در یک کوه حک شده است. این یک مکان دیدنی عالی برای کسانی است که به میراث باستان شناسی ترکیه علاقه مند هستند. برای رسیدن به قلعه، باید از کلیسای کاوشین در طریق دره کاوشین پیاده روی کنید. بالای قلعه مکانی ایده آیده آل برای تماشای بالون های هوای گرم کاپادوکیه در طلوع خورشید است.

23. غروب آفتاب را از دره عشق تماشا کنید

دره عشق، واقع در خارج از شهر گورمه در کاپادوکیه، یک شگفتی معماری با ساختارهای طبیعی و غول پیکر است که در اثر فوران های آتشفشانی شکل گرفته است. سایت زمین شناسی منحصر به فرد از نظر بصری خیره کننده ترین منطقه ترکیه است. برای پیاده روی، دوچرخه سواری و بالون سواری شهرت دارد. دره عشق کاپادوکیه نیز یکی از زیباترین مناظر غروب خورشید را دارد و به ویژه در میان زوج ها برای خواستگاری محبوبیت دارد.

24. کلیسای تاریک

کلیسای تاریک یا Karanlik Kilise زیباترین کلیسای غار در کاپادوکیه است و به دلیل نقاشی های درخشان و باشکوه خود بر روی هر دیوار مشهور است. این کلیسا که در داخل یک صومعه قرار دارد، قدمت آن به اواسط قرن یازدهم برمیگردد و نقاشی های دیواری رنگارنگ و دقیق با چند قرن قدمت را به تصویر میکشد. این موزه در داخل موزه فضای باز گورمه قرار دارد و همچنین به دلیل میراث رهبانی قرون وسطایی در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد.

25. موزه گورای

موزه گورای در آوانوس ترکیه، اولین و منحصر به فردترین موزه غار سرامیکی زیرزمینی در جهان است. مجموعه های عتیق و مدرن از سرامیک، سفال و مصنوعات ترکی را به نمایش میگذارد. این موزه در داخل غارها و تونل های زیر نمایشگاه سرامیک Guray پنهان شده و به سه بخش اصلی تقسیم شده است.

26. سفر یک روزه به دریاچه نمک صورتی توز

دریاچه توز یکی از بزرگترین دریاچه های نمک جهان است که در منطقه آناتولی مرکزی ترکیه واقع شده است. گردشگران به سمت دریاچه می آیند تا شاهد تغییر رنگ فصلی آن باشند و روی تخت های نمک قدم بزنند. این دریاچه در تابستان به قدری روشن است که میتوان آن را از فضا مشاهده کرد. در فصول دیگر، دریاچه به دلیل شکوفه دادن جلبک ها به رنگ صورتی زیبا تبدیل میشود که دارای چندین خواص مفید برای سلامتی است.

27. سفر یک روزه به پارک ملی آلاداگلار

پارک ملی آلاداگلار در کاپادوکیه به دلیل رشته کوه های باشکوهش که اغلب به نام “آلپ ترکیه” شناخته میشود و در غروب آفتاب به رنگ زنگ زده به نظر میرسد، شناخته شده است. در استان های قیصری، نیغذه و آدانا در منطقه مدیترانه ترکیه گسترش یافته است. این پارک خانه بلندترین کوه های توروس مرکزی ترکیه است و مکانی ایده آل برای پیاده روی، کوهنوردی و تماشای پرندگان است.

28. کوه حسن

کوه حسن در جنوب دره ایهلارا، کوهی آتشفشانی با دو قله است و مقصدی معروف برای پیاده روی است. این دو قله حسن داغی کوچک و حسن داغی بزرگ هستند که ارتفاع آنها بالای 3000 متر است. در زمستان که قله پوشیده از برف است خیره کننده است. همچنین یک منطقه پیک نیک نزدیک به پایه کوه وجود دارد.

29. پیاده روی به صومعه سلیمه

بزرگترین بنای مذهبی کاپادوکیه، کلیسای جامع سلیمه، در یک صخره آتشفشانی حک شده است و اساسا بخشی از صومعه سلیمه است که به دلیل اهمیت تاریخی آن به موزه تبدیل شده است. در بالای دره Ihlara قرار دارد و برای رسیدن به صومعه باید از میان غارهای صخره ای بالا بروید.

30. کوه های ضد توروس

کوه های ضد توروس رشته کوهی است که در شمال شرقی کوه های توروس در کاپادوکیه قرار دارد. در بیشتر فصول سال پوشیده از برف است و در طول بهار، آب شدن برف دریاچه های زیادی را تشکیل میدهد. این دریاچه ها و همچنین آبشار کاپوزی، جاذبه های زیبایی در رشته کوه با مناظر خیره کننده هستند و برای کمپینگ نیز محبوب است.

با تمام گفته ها و ناگفته ها…

در این صفحه از ساوش مگ 30 مورد از کارهایی را که باید در کاپادوکیه انجام دهید را بررسی کردیم و در حال و هوای آنان غرق شدیم. آژانس مسافرتی هوایی و جهانگردی مهروماه آسمان مفتخر است تا پذیرای همیشگی شما در اجرای تورهای کاپادوکیه باشد و تجربه سفری متفاوت و آسان را هدیه کند.

درضمن میتونید برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 03132110 تماس بگیرید تا کارشناسان تورهای خارجی ما راهنمای سفری ایده آل برای شما باشند.

تصاویر و واژه ها برای توصیف این شهر قاصرند. دیدگاه شما از تجربیات سفر به کاپادوکیه قطعا ارزشمندتر و جذاب تر است. مشتاقانه منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ESC را فشار دهید تا بسته شود