روز استقلال تاجیکستان

روز استقلال تاجیکستان که به نام روز استقلال دولتی جمهوری تاجیکستان نیز شناخته می شود، هر ساله در 9 سپتامبر برگزار می شود. در سال 1991، حزب کمونیست که بر تاجیکستان حکومت می کرد منحل شد و قطعنامه ای در مورد استقلال دولتی این کشور به تصویب رسید. جمهوری تاجیکستان این نیز با انحلال اتحاد جماهیر شوروی به وجود آمد. این یکی از رویدادهای اصلی تاجیکستان هر ساله است. در این روز، بسیاری از مشاغل تعطیل می شوند و مردم در آتش بازی شرکت می کنند و شاهد مراسم معروف “سلام 21 اسلحه” هستند.

تاریخچه روز استقلال تاجیکستان

تاجیکستان کشوری محصور در خشکی در آسیای مرکزی است که به طور رسمی به نام جمهوری تاجیکستان شناخته می شود. دوشنبه پایتخت و بزرگترین شهر این کشور است. این کشور از جنوب با افغانستان، از غرب با ازبکستان، از شمال با قرقیزستان و از شرق با چین همسایه است. بخش هایی از افغانستان و ازبکستان نیز بخشی از میهن سنتی مردم تاجیک هستند. تاجیکستان زمانی میزبان چندین فرهنگ باستانی از جمله کلان شهر سرازم عصر نوسنگی و عصر مفرغ بود و پس از آن توسط پادشاهی هایی با ادیان و فرهنگ های مختلف از جمله بودیسم، مسیحیت نسطوری، هندوئیسم و ​​اسلام اداره می شد.

امپراتوری‌ها و سلسله‌های متعددی بر این منطقه حکومت کرده‌اند، از جمله امپراتوری هخامنشیان، امپراتوری ساسانیان، امپراتوری هفتالی، امپراتوری سامانیان و امپراتوری مغول. پس از آن امپراتوری روسیه این سرزمین را تصرف کرد که سپس توسط اتحاد جماهیر شوروی تصرف شد. مرزهای موجود این کشور زمانی ترسیم شد که این کشور یک جمهوری خودمختار در داخل اتحاد جماهیر شوروی بود و قبل از تبدیل شدن به یک جمهوری شوروی تمام عیار در سال 1929.

در ادامه…

جمهوری سوسیالیستی اتحاد جماهیر شوروی تاجیکستان، در مواجهه با سرریز تحولات در اروپای شرقی که از لهستان آغاز شد، به همراه سایر جمهوری‌های اتحاد جماهیر شوروی اعلام استقلال کردند. با این حال، این استقلال زمانی اعلام شد که اتحاد جماهیر شوروی هنوز وجود داشت. با وجود این، این اعلامیه به سادگی اولین گام در راه استقلال واقعی تاجیکستان بود.

جمهوری های ملی روند اعلام استقلال ملی را پس از کودتای نافرجام کمیته دولتی وضعیت اضطراری در اوت 1991 آغاز کردند. حزب کمونیست تاجیکستان که قبلاً کشور را اداره می کرد نیز به طور قانونی منحل شد. شورای عالی در 9 سپتامبر 1991 قطعنامه و اعلامیه ای “در مورد استقلال دولتی جمهوری تاجیکستان” صادر کرد که به طور رسمی توسط قدرالدین اصلونوف رئیس جمهور موقت امضا شد. تاجیکستان در 26 دسامبر 1991 پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی به استقلال رسمی اعطا شد.

جدول زمانی روز استقلال تاجیکستان

  • 500 سال قبل از میلاد؛ تاجیکستان متولد شد: در این روز قدیمی ترین تاریخ تاجیکستان ثبت شده است.
  • قرن 19؛ روسیه کنترل را در دست می گیرد: امپراتوری روسیه بخش عمده ای از تاجیکستان را تصرف می کند.
  • 1924؛ تاجیکستان شوروی می شود: جمهوری سوسیالیستی خودمختار تاجیکستان به عنوان بخشی از ازبکستان ایجاد شد.
  • 1991؛ استقلال دولتی جمهوری تاجیکستان: تاجیکستان اعلام استقلال کرد و اتحاد جماهیر شوروی منحل شد.

نحوه برگزاری روز استقلال تاجیکستان

1. جشن های روز استقلال را تماشا کنید

رژه های نظامی، ادای احترام با 21 تفنگ، آتش بازی، و بازی های دسته جمعی معمولاً برای جشن گرفتن روز استقلال تاجیکستان برگزار می شود. اگر نمی توانید به صورت فیزیکی در این مراسم شرکت کنید، کانال های تلویزیونی تاجیکستان وجود دارند که این رویدادها را برای تماشای همه پخش می کنند.

2. جشن بگیرید

یک روش سنتی برای جشن گرفتن روز استقلال دولتی جمهوری تاجیکستان، برگزاری جشن های کوچک با خانواده و دوستان است. مجموعه ای از غذاهای لذیذ تاجیکستان را درست کنید یا سفارش دهید و از آن روز لذت ببرید.

3. تزئین کنید

همچنین مرسوم است که مردم خانه، اتومبیل و محله خود را با پرچم تاجیکستان و سایر نمادهای منطقه تزئین کنند. عشق خود را با تزئین روز استقلال تاجیکستان نشان دهید.

5 حقیقت جالب درباره تاجیکستان که باید بدانید

1. سیاره تاجیکستان: سیاره ای بین مریخ و مشتری به نام “تاجیکستان” وجود دارد که به دلیل کمک دانشمندان تاجیک به اخترفیزیک نامگذاری شده است.

2. تاجیکستان دارای دومین سد بلند است: دومین سد بلند دنیا، سد نورک در تاجیکستان است که 984 فوت ارتفاع دارد.

3. خیلی کوهستانی است: 90 درصد از مساحت تاجیکستان پوشیده از کوه است.

4. استانداردهای زیبایی منحصر به فرد هستند: در تاجیکستان، زنان بدون ابرو به عنوان معیار زیبایی در نظر گرفته می شوند که باید رعایت شود.

5. مکان پرخطری دارد: قرار گرفتن تاجیکستان آن را مستعد زلزله های بسیار شدید می کند.

چرا روز استقلال تاجیکستان مهم است؟

1. ما را در تاریخ ریشه دار نگه می دارد: تاریخ غنی ای در پس دنیایی که امروز می شناسیم وجود دارد. جان‌های بی‌شماری از دست رفت و فداکاری‌ها برای لذت بردن از زندگی امروزی و آزادی ما انجام شد. چنین روزی مرا به یاد اتفاقاتی می اندازد که در گذشته رخ داده است.

2. قدردانی را القا می کند: این روز حس قدردانی را برای کسانی ایجاد می کند که چشم انداز داشتند و در سختی ها و جنگ ها برای آزادی جنگیدند. همچنین ما را از کسانی که تا امروز به خدمت و محافظت از ملت ادامه می دهند سپاسگزاریم.

3. تاجیکستان باورنکردنی است: تاجیکستان چیزهای زیادی برای ارائه به جهان دارد. از مناطق کوهستانی گسترده تا دریاچه های زیبای آن، تاجیکستان مکانی است که باید از آن دیدن کرد.

با تمام گفته ها و ناگفته ها…

در این صفحه از ساوش مگ هرآنچه که باید در مورد روز استقلال تاجیکستان بدانید را شرح دادیم. آژانس مسافرتی هوایی و جهانگردی مهروماه آسمان مفتخر است تا پذیرای همیشگی شما در اجرای تورهای تاجیکستان باشد و تجربه سفری متفاوت و آسان را هدیه کند.

درضمن میتونید برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 03132110 تماس بگیرید تا کارشناسان تورهای خارجی ما راهنمای سفری ایده آل برای شما باشند.

تصاویر و واژه ها برای توصیف این کشور قاصرند. دیدگاه شما از تجربیات سفر به تاجیکستان قطعا ارزشمندتر و جذاب تر است. مشتاقانه منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ESC را فشار دهید تا بسته شود