جمعه سیاه(بلک فرایدی)

اولین استفاده ثبت شده از اصطلاح “جمعه سیاه” نه برای خریدهای پس از تعطیلات شکرگزاری، بلکه برای بحران مالی به کار رفت. به طور خاص، سقوط بازار طلای ایالات متحده در 24 سپتامبر 1869. دو سرمایه‌دار بدنام ظالم وال استریت، جی گولد و جیم فیسک، برای خرید هر چه بیشتر از طلای کشور، با هم کار کردند. به این امید که قیمت آن را بالا ببرد و آن را برای سود شگفت‌انگیز بفروشند. در آن جمعه ماه سپتامبر، سرانجام این توطئه فاش شد. بازار سهام را به سقوط آزاد کشاند و همه را از بارون های وال استریت گرفته تا کشاورزان ورشکست کرد.

متداول‌ترین داستانی که در پشت سنت جمعه سیاه مربوط به خرید در روز شکرگزاری وجود دارد، آن را به خرده‌فروشان مرتبط می‌کند. همانطور که داستان پیش می رود، پس از یک سال کامل کار با زیان (“در قرمز”) ظاهراً فروشگاه ها در روز بعد از عید شکرگزاری سود می کردند (“به سیاهی رفتند”) ، زیرا خریداران تعطیلات پول زیادی را با تخفیف منفجر کردند. کالا اگرچه درست است که شرکت‌های خرده‌فروشی زمانی که حسابداری خود را انجام می‌دادند، زیان‌ها را با رنگ قرمز و سودها را با رنگ سیاه ثبت می‌کردند. این نسخه از منشأ جمعه سیاه، داستان رسمی تایید شده – اما نادرست – پشت این سنت است.

ادعاهای دیگر

در سال‌های اخیر، افسانه دیگری ظاهر شده است که پیچ و تاب مخصوصاً زشتی به این سنت می‌دهد. این افسانه ادعا می‌کند که در دهه 1800، صاحبان مزارع جنوبی می‌توانستند کارگران برده شده را با تخفیف در روز بعد از شکرگزاری بخرند. اگرچه این نسخه از ریشه‌های جمعه سیاه به‌طور قابل‌توجهی باعث شده است که برخی خواستار تحریم تعطیلات خرده‌فروشی شوند، اما در واقع هیچ مبنایی ندارد.

با این حال، تاریخ واقعی پشت جمعه سیاه آنقدرها که خرده فروشان فکر می کنند آفتابی نیست. در دهه 1950، پلیس در شهر فیلادلفیا از این اصطلاح برای توصیف هرج و مرجی استفاده کرد که در روز بعد از عید شکرگزاری رخ داد. زمانی که انبوهی از خریداران و گردشگران حومه شهر پیش از بازی بزرگ فوتبال ارتش و نیروی دریایی که در آن شهر برگزار شد، به شهر سرازیر شدند. شنبه هر سال. پلیس های فیلی نه تنها نمی توانستند روز مرخصی بگیرند. بلکه مجبور بودند در شیفت های طولانی برای رسیدگی به شلوغی و ترافیک اضافی کار کنند. دزدان مغازه نیز از لامپ در فروشگاه ها سوء استفاده کردند و با اجناس خود را ترک کردند و بر سردرد اجرای قانون افزودند.

جمعه سیاه و فیلادلفیا

در سال 1961، «جمعه سیاه» در فیلادلفیا رواج یافت. تا جایی که بازرگانان و تقویت‌کنندگان شهر تلاش ناموفقی برای تغییر آن به «جمعه بزرگ» برای حذف مفاهیم منفی داشتند. با این حال، این اصطلاح تا مدت‌ها بعد در سایر نقاط کشور گسترش پیدا نکرد و تا سال 1985 در سراسر کشور رایج نبود. با این حال، زمانی در اواخر دهه 1980، خرده فروشان راهی برای اختراع مجدد جمعه سیاه و تبدیل آن به چیزی پیدا کردند که به جای منفی، بر آنها و مشتریانشان منعکس شود. نتیجه مفهوم «قرمز تا سیاه» از تعطیلات بود که قبلاً ذکر شد. و این تصور که روز بعد از روز شکرگزاری مناسبتی بود که فروشگاه‌های آمریکا سرانجام به سود رسیدند. 

داستان جمعه سیاه گیر کرد و خیلی زود ریشه های تیره تر این اصطلاح در فیلادلفیا تا حد زیادی فراموش شد. از آن زمان، سود فروش یک روزه به یک رویداد چهار روزه تبدیل شد و «تعطیلات خرده فروشی» دیگری مانند شنبه/یکشنبه مشاغل کوچک و دوشنبه سایبری را ایجاد کرد. فروشگاه‌ها در آن جمعه زودتر و زودتر شروع به کار کردند، و اکنون خریداران متعهد می‌توانند بلافاصله بعد از غذای شکرگزاری خود به آنجا بروند.

با تمام گفته ها و ناگفته ها…

در این صفحه از ساوش مگ آنچه که باید در مورد دلیل اسم جمعه سیاه(بلک فرایدی) بدانید را ورق زدیم. آژانس مسافرتی هوایی و جهانگردی مهروماه آسمان مفتخر است تا پذیرای همیشگی شما در اجرای تورهای خارجی در این جمعه باشد و تجربه سفری متفاوت و آسان را هدیه کند.

درضمن میتونید برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 03132110 تماس بگیرید تا کارشناسان تورهای خارجی ما راهنمای سفری ایده آل برای شما باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ESC را فشار دهید تا بسته شود