روز جمهوری ترکیه

روز جمهوری ترکیه یک تعطیلات سالانه است که در 29 اکتبر برگزار می شود. امسال نود و نهمین سالگرد جشن تعطیلات است. جشن ها از ظهر 28 اکتبر آغاز می شود تا روز بعد. ترکیه از 23 آوریل 1920، زمانی که مجلس ملی بزرگ ترکیه تأسیس شد، یک جمهوری بود، اما سه سال و نیم بعد به رسمیت شناخته شد. مصطفی کمال آتاتورک، که بعداً توسط مجلس بزرگ ملی به عنوان اولین رئیس جمهور انتخاب شد، کشور را در 29 اکتبر 1923 جمهوری اعلام کرد. در طول جشن، از صمیم قلب به بنیانگذار جمهوری ادای احترام می شود.

تاریخچه روز جمهوری ترکیه

جنگ استقلال ترکیه علیه نیروهای متفقین اشغالگر منجر به لغو سلطنت در 1 نوامبر 1922 و امضای معاهده لوزان در 24 ژوئیه 1923 شد. پارلمان ترکیه که به تازگی به رسمیت شناخته شده است، تأسیس جمهوری ترکیه را اعلام کرد. در 29 اکتبر 1923، به طور رسمی به امپراتوری عثمانی پایان داد. مصطفی کمال، رهبر جنگ آزادیبخش ملی ترکیه و پس از آن به آتاتورک (پدر ترکها) معروف شد، در همان روز به اتفاق آرا به عنوان اولین رئیس جمهور جمهوری انتخاب شد. ترکیه در نتیجه اصلاحاتی که مصطفی کمال آتاتورک – اولین رئیس جمهور این کشور – آغاز کرد، به یک جمهوری سکولار، واحد و پارلمانی تبدیل شد.

ترکیه از 23 آوریل 1920، زمانی که مجلس ملی بزرگ در آنکارا افتتاح شد، یک جمهوری بود. هنگامی که پارلمان ترکیه برای اولین بار در سال 1920 تشکیل جلسه داد، امپراتوری در حال فروپاشی عثمانی تقریباً در هر گوشه ای توسط نیروهای متفقین اشغال شد. ترکیه یک بازیگر کلیدی در جنگ کره بود و در سال 1952 به عضویت ناتو درآمد. چندین کودتای نظامی در نیمه دوم قرن بیستم در این کشور رخ داد. در دهه 1980، اقتصاد آزاد شد و در نتیجه رشد اقتصادی و ثبات سیاسی افزایش یافت.

روز جمهوری ترکیه یک جشن ملی است که با نمایش های میهنی گرامی داشته می شود. جشن های روز جمهوری، مانند سایر رویدادهای پاییز، اغلب در خارج از خانه برگزار می شود. روز جمهوری طبق قانون شماره 2429 سال 1981 یک تعطیلات ملی است، بنابراین تمام ادارات دولتی در آن روز تعطیل هستند. قبرس شمالی نیز آن را رعایت می کند. رنگ های قرمز و سفید پرچم ترکیه معمولا در دکوراسیون استفاده می شود.

جدول زمانی روز جمهوری ترکیه

1922 آغاز به کار ترکیه: جمهوری ترکیه پس از سقوط سلطان محمد ششم وحدتتین توسط پارلمان جدید جمهوری خواه تأسیس شد.

1923 اعلامیه جمهوری ترکیه: مجلس ملی بزرگ ترکیه در 29 اکتبر وضعیت جمهوری ترکیه را اعلام می کند.

1925 تعطیلات رسمی ملی: روز اعلام رسمی وضعیت جمهوری ترکیه، 29 اکتبر، توسط یک قانون به عنوان تعطیلات ملی تعیین شده است.

1933 دهمین سالگرد: روز جمهوری ترکیه دهمین سالگرد آن را جشن می گیرد.

1978 جشن پنجاهمین سالگرد: روز جمهوری ترکیه برای پنجاهمین سال متوالی جشن گرفته می شود.

2021 98 سال به عنوان یک جمهوری: روز جمهوری ترکیه 98 سال به عنوان یک جمهوری را جشن می گیرد.

نحوه برگزاری روز جمهوری ترکیه

 • در رویدادهای جشن ترکیه شرکت کنید

به انبوه مردمی بپیوندید که در استادیوم‌های محلی جشن می‌گیرند تا شاهد اجراهای بزرگداشت روز جمهوری ترکیه باشید. طرح های تئاتر، شعرخوانی و رقص های سنتی ترکی از دیگر فعالیت هایی است که می توانید در آنها شرکت کنید.

 • یک غذای ترکی آماده کنید

چه راهی بهتر از به اشتراک گذاشتن یک غذای ترکی گرم با دوستان و خانواده برای شرکت در این جشن. دستور العمل ها را به صورت آنلاین جستجو کنید و یک جشن برای مناسبت های خاص ایجاد کنید.

 • سفر به ترکیه

ترکیه مناظر و مردم شگفت انگیزی دارد. در این روز برای سفر به ترکیه برنامه ریزی کنید یا همین حالا برنامه ریزی برای تعطیلات خود را شروع کنید.

5 حقیقت جالب در مورد ترکیه

 • بابا نوئل

بابا نوئل یا سنت نیکلاس در پاتارا یا همان چیزی که امروزه در ترکیه به نام «دمره» شناخته می شود، به دنیا آمد.

 • پیوندهای اروپایی و آسیایی

استانبول در هر دو قاره اروپا و آسیا واقع شده است.

 • تولید کننده فندق در جهان

ترکیه بزرگترین تولید کننده فندق در جهان است و 75 درصد از تولید جهانی را به خود اختصاص داده است.

 • ترکیه منشا لاله ها است

لاله ها اولین بار توسط ترکیه در قرن شانزدهم به اروپا آورده شد.

 • دومین راه آهن زیرزمینی قدیمی جهان

پس از متروی لندن، «تونل» ترکیه دومین خط آهن زیرزمینی قدیمی جهان است.

چرا این روز مهم است؟

 • مردم ترکیه میهن پرست هستند

مردم ترکیه به میراث خود بسیار افتخار می کنند و مشتاق هستند که تاریخ و فرهنگ کشور خود را با مهمانان به اشتراک بگذارند. آنها از به اشتراک گذاشتن داستان هایی در مورد تاریخ زادگاهشان خوشحال هستند و در عین حال جاذبه ها را بدون توجه به جایی که سفر می کنید به شما نشان می دهند.

 • فرهنگ و سنت های جاودانه

با وجود اینکه ترکیه کشوری مدرن است، بسیاری از سنت‌ها و ویژگی‌های فرهنگی آن در دهه‌ها باقی مانده‌اند. گذشته ترکیه در همه چیز از رقص و موسیقی سنتی گرفته تا ادبیات و هنر مورد تجلیل و نگهداری قرار گرفته است.

 • تاریخچه ای غنی دارد

ترکیه کشوری است که هرگز با تاریخ طولانی و غنی خود که تمدن‌ها و امپراتوری‌ها و همچنین اقوام و مذاهب گوناگون اثری از خود بر جای گذاشته‌اند، دست از جادو کردن خود برنمی‌دارد. از مکان‌های باستانی که حقایق تاریخی یا دومین راه‌آهن قدیمی جهان را به چالش می‌کشند، ترکیه چیزهای بیشتری از غذاهای خوشمزه، سواحل و بازارهای پر جنب و جوش دارد.

با تمام گفته ها و ناگفته ها…

در این صفحه از ساوش مگ هرآنچه که باید در مورد روز جمهوری ترکیه بدانید را شرح دادیم. آژانس مسافرتی هوایی و جهانگردی مهروماه آسمان مفتخر است تا پذیرای همیشگی شما در اجرای تورهای ترکیه باشد و تجربه سفری متفاوت و آسان را هدیه کند.

درضمن میتونید برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 03132110 تماس بگیرید تا کارشناسان تورهای خارجی ما راهنمای سفری ایده آل برای شما باشند.

تصاویر و واژه ها برای توصیف این کشور قاصرند. دیدگاه شما از تجربیات سفر به ترکیه قطعا ارزشمندتر و جذاب تر است. مشتاقانه منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ESC را فشار دهید تا بسته شود