وارداوار، جشن آب ارمنستان

در 28 ژوئیه مصادف با 6 مرداد، ارمنستان یکی از محبوب ترین تعطیلات تابستانی را برای کودکان و بزرگسالان جشن گرفت. وارداوار، جشن آب معروف ارمنستان است که در طی آن همه مردم یکدیگر را با آب خیس میکنند.

خواستگاه وردآور

اکنون وارداوار یک تعطیلات مسیحی است؛ در این روز کلیسای حواری ارمنی تغییر شکل عیسی مسیح را جشن میگیرد. با این حال این جشن به دوران بت پرستی باز میگردد. جشن باستانی به پرستش استغیک، الهه آب، زیبایی، عشق و باروری اختصاص داشت. بر اساس یک افسانه، الهه استغیک با پاشیدن آب گلگون عشق را در سرزمین ارمنستان گسترش داد. به همین دلیل این جشن را وارداوار مینامند که در آن ورد در لغت به معنای گل سرخ است.

ارمنستان چگونه جشنواره آب وارداوار را جشن میگیرد؟

در روز وارداور در ارمنستان میتوان کودکان و نوجوانانی را دید که به طور تهدیدآمیز سطل های خود را تکان میدهند و در همه جای شهرها و روستاهای ارمنستان به دنبال کسی میگردند تا روی آن آب بریزند. اغلب بزرگسالان نیز به آنان میپیوندند. هیچکس اجازه ندارد در این روز از شرارت آزرده خاطر یا ناراضی باشد. مردم به عنوان نماد پاکی روی یکدیگر آب میپاشند.

وارداوار تنها روزی است که در طول سال در ارمنستان برای استفاده از آب برای دوش گرفتن همسایگان و غریبه ها استفاده میشود. اما این “دوش” بیشتر نشانه حسن نیت و خیرخواهی است تا خصومت و توهین. ریخته کنندگان با تقسیم کردن مقدار زیادی آب خنک در یک روز گرم تابستان به آنها به نوعی لطف میکنند. بنابراین اگر کسی یک سطل دوش خنک را روی سر شما ریخت، ناراحت یا نا امید نشوید. اما اگر در آن روز جایی بیرون بودید، بهترین کاری که میتوانید در این شرایط انجام دهید این است که استراحت کنید و سعی کنید از این تعطیلات لذت ببرید. و چرا که نه؛ یک سطل برای خود تهیه کنید و به تفریح بپیوندید.

با تمام گفته ها و ناگفته ها…

وارداوار بهترین راه برای خنک شدن در روزهای گرم تابستان است. مردم محلی با گردشگرانی که به آنها میپیوندند خوش میگذرانند و آنها را دوست دارند. واروداور میتواند به یکی از دلایل آمدن به ارمنستان تبدیل شود. بنابراین توری را در این زمان رزرو کنید تا تمام زیبایی ها، تعطیلات جالب، فرهنگ غنی، تاریخ غنی، فرهنگ غنی، تاریخ قرن ها و بسیاری چیزهای دیگر را کشف کنید. آژانس مسافرتی هوایی و جهانگردی مهروماه آسمان مفتخر است تا پذیرای همیشگی شما در اجرای تورهای ارمنستان باشد و تجربه سفری متفاوت و آسان را هدیه کند.

درضمن میتونید برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 03132110 تماس بگیرید تا کارشناسان تورهای خارجی ما راهنمای سفری ایده آل برای شما باشند.

تصاویر و واژه ها برای توصیف این کشور قاصرند. دیدگاه شما از تجربیات سفر به ارمنستان قطعا ارزشمندتر و جذاب تر است. مشتاقانه منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ESC را فشار دهید تا بسته شود