تفلیس، احاطه شده توسط کوه

تفلیس گرجستان، شهر چند فرهنگی معاصر و تاریخی است. این پایتخت با بیش از 1500 سال قدمت، در میان تمدن های اروپایی، آسیایی و خاورمیانه قرار گرفته است و در نتیجه مقصدی منحصر به فرد در قفقاز است. ساکنان تفلیس به مهمان نوازی خود معروف هستند و مناظر محلی مطمئنا تحت تاثیر قرار میگیرند. با ساوش مگ همراه شوید تا به مطالعه این شهر بپردازیم.

اگر میخواهید تاریخ جالب، معماری متنوع، مناظر زیبا و غداهای خوب را تجربه کنید، به تفلیس سفر کنید. تفلیس دارای دو چهره بسیار متمایز است. مرکز شهر و منطقه توریستی، ساختمان های بی نظیر و باشکوه با بالکن های پرآذین همراه با معماری آینده نگر است. اما ساختمان های حومه ها و خود حومه ها نیز متعلق به دوران کمونیستی هستند. آنها قدیمی و درحال از هم پاشیدن و جایی نیست که بخواهید در آن زندگی کنید یا رک و پوست کنده در شب پرسه بزنید.

گرجستان بسیار مقرون به صرفه است. صرفه نظر از اینکه کجا میروید، صرف کامل شام در هر رستورانی بیش از 20-25 لاری برای شما هزینه نخواهد داشت.

کارهایی که باید در تفلیس انجام دهید

 1. هزارتوی شهر قدیمی را کشف کنید

قبل از اینکه حتی به نقاط خاص و چیزهای دیدنی در تفلیس فکر کنید، در پیچ و خم خیابان های شهر قدیمی گم شوید. بالکن های زیبا را تحسین کنید، به گربه های محلی خوش آمد بگویید و کافه های جدید را پیدا کنید. مراقب قدم هایتان باشید. به دلیل پیاده روهای بسیار ناهموار و تعداد زیاد سگ های ولگرد، مدفوع سگ تمیز نشده غیرعادی نیست.

حتی اگر نقشه های گوگل شما کار نمیکند، از گم شدن نترسید. حتی در کوچکترین خیابان ها کسی وجود خواهد داشت که با کمال میل شما را در مسیر درست راهنمایی میکند. آنها ممکن است انگلیسی صحبت نکنند اما تمام تلاش خود را خواهند کرد.

2. در چشمه های آب گرم استراحت کنید

چشمه های آب گرم یا “حمام های گوگردی” تفلیس برای زندگی و فرهنگ این شهر گرجستانی ضروری است. حمام گوگرد کردن نه تنها فرصت خوبی برای تجربه یک سنت گرجستانی است، بلکه ممکن است فواید سلامتی مانند تسکین درد، تنظیم فشارخون، پاکسازی پوست و البته آرامش را نیز به همراه داشته باشد.

نکات اضافی: به خاطرداشته باشید که حمام های گوگرد بوی نامطبوع “تخم مرغ فاسد” دارند، پس آماده باشید! همچنین حوله بیاورید یا اجاره کنید. قبل یا بعد از حمام، حتما در اطراف آبانوتوبانی قدم بزنید تا از منطقه ای زیبا با ساختمان های مذهبی منتوع، رستوران ها و نمادهای کاشی کاره شده خیره کننده لذت ببرید.

3. به قلعه ناریکالا و کارتلیس ددا بروید

قلعه ناریکالا تاریخ شگفت انگیز و منظره ای بی نظیر از تفلیس را به بازدیدکنندگان ارائه میدهد. قلعه اولیه توسط ایرانیان در قرن چهارم ساخته شد، اما متاسفانه بسیاری از ساختار اصلی تخریب شده است ولی دیوارها باقی مانده اند. کلیسای سنت نیکلاس که به تازگی اضافه شده است به روی بازدیدکنندگان باز است و دارای نقاشی های دیواری است. این کلیسا بهترین مکان برای دیدن منظره ای از تفلیس است. بنابراین مطمئنا ارزش وقت گذاشن را دارد.

4. یک آبشار در باغ گیاه شناسی تفلیس پیدا کنید

باغ گیاه شناسی بین شهر قدیمی و قلعه ناریکالا قرار دارد و ورود به آن فقط 2 لاری هزینه دارد. این پارک مملو از مکان های فتوژنیک و آثار هنری به عنوان یک باغ ژاپنی است. و یک آبشار!

5. نمایش “پاپر” را در برج ساعت تماشا کنید

از نظر معماری، برج ساعت کج در تفلیس بخشی از یک تئاتر عروسکی است. در هر خانه پنجره ای در بالا باز میشود و فرشته زنگ را میزند و داستان عاشقانه کوتاهی پخش میشود.

6. پله های بلتمی را ببینید

پلکان بلتمی یک جواهر معماری است. این تنها خانه شیشه ای رنگی در شهر است که در یک خانه چوبی قرن نوزدهمی قرار دارد. در واقع یک خانه خصوصی با یک گالری هنری کوچک است. بنابراین هنگام بازدید محترم و ساکت باشید.

7. از موزه ملی گرجستان دیدن کنید

موزه ملی گرجستان در واقع از چندین موزه تشکیل شده است که در سال 2005 متحد شدند. این موزه یکی از برجسته ترین نمایشگاه های طلا و جواهرات است. از دیگر مناظر جالب میتوان به فسیل های انسانی و نمایشگاهی درباره اشغال شوروی اشاره کرد. این موزه همه روزه به جز دوشنبه از ساعت 10 تا 18 باز است و در خیابان روستاولی، نزدیک مترو خیابان آزادی واقع شده است.

8. روی پل صلح قدم بزنید

این پل یک نمونه زیبا از معماری مدرن است و تقریبا 15 دقیقه پیاده روی از موزه ملی گرجستان فاصله دارد. این پل عابر پیاده در سال 2010 توسط یک معمار ایتالیایی و هنرمند نورپرداز  فرانسوی به پایان رسید. پل صلح علاوه بر اینکه خود منظره زیبایی است، منظره خوبی از رودخانه متکواری و خود شهر نیز فراهم میکند. بهترین زمان برای رفتن درست قبل از غروب آفتاب است که میتوانید درخشش پل را ببینید.

9. عتیقه جات را در بازار شوروی بخرید

در پارک “دادنا” بازاری برای فروش انواع مصنوعات شوروی وجود دارد که برخی از آنها کمی عجیب هستند؛ از جمله ماسک های ضدگاز یا سکه هایی به صورت استالین.

10. سفری به وقایع نگاری گرجستان داشته باشید

بنای تاریخی عظیم تفلیس که از بسیاری از نقاط شهر قابل مشاهده است، از ستون های غول پیکری تکیل شده است که دیوارهای آن با کنده کاری هایی تزئین شده است و قسمت های مختلف تاریخ گرجستان و مسیحیت را به نمایش میگذارد.

زندگی شبانه در تفلیس

گرجستانی ها طرفدار تکنو هستند؛ بنابراین یک شب گردش در پایتخت برای مسافران ماجراجو ضروری است. کافه گالری در خیابان الکساندر گریبودوف 34 مکانی محبوب است که در روز غذا سرو میکند و شب ها موسیقی پخش میکند. بهترین روزها برای رفتن جمعه و شنبه است؛ زمانی که کافه 7/24 باز است. اگر به دنبال یک بار خنک هستید، به بار وارشوا در خیابان پوشکین 19 بروید که یک مکان ارزان برای نوشیدنی درست در مرکز شهر است.

حمل و نقل در گرجستان

هنگامی که در تفلیس هستید چندین راه برای سفر وجود دارد؛ از جمله مترو، تاکسی، تراموا یا اتوبوس. یک کارت مترو حدود 2.5 لاری است که میتوانید با پرداخت حدود 0.5 لاری در هر سفر به آن اضافه کنید.البته سیستم تله کابین نیز وجود داردکه پارک رایک و قلعه ناریکا را به هم متصل میکند.

آژانس مسافرتی هوایی و جهانگردی مهروماه آسمان شما را در این مورد بهتر راهنمایی خواهد کرد.

غذا و رستوران در تفلیس

دو غذای اصلی گرجی وجود داردکه در تفلیس باید آنها را امتحان کنید. خینخاکی نوعی پیراشکی است و خاچاپوری یک غذای پیتزا مانند است که با خمیر، پنیر و تخم مرغ درست میشود. خوشمزه است اما فراموش نکنید که قبل از خوردن، مواد پرشده را مخلوط کنید.

زاخار زاخاریچ(3 کرانه راست، پل مشرالی) به خاطر خینکالی های دست ساز خود معروف است. همچنین میتوانید غذاهای دیگر را در این رستوران کلاسیک گرجی تجربه کنید.

ساخاچاپور شماره 1 (خیابان شوتا روستاولی5)نیز غذاهای سنتی گرجستانی سرو میکند اما بخاطر خاچاپوری خوش طعم خود معروف است. همچنین ارزش امتحان برخی از دسرهای آنها را دارد.

برای یک غذای شیک به بابرستان(خیابان د. آغماشانبلی132)مراجعه کنید. این رستوران در یک قصابی قدیمی ساخته شده است و جنبه های کلاسیک و متنوع فرهنگ گرجستان را دربرمیگیرد. غذاهای اصیل با ادویه های کشورهای همسایه مخلوط شده و با طعم های مدرن به پایان میرسد.

در تفلیس باید شراب گرجی را امتحان کنید. گرجی ها هزاران سال است که شراب درست میکنند و احتمالا قدیمی ترین منطقه شراب سازی در جهان است.

تفلیس گرجستان یک مقصد توریستی روبه رشد است که هنوز برای اکثر مسافران دور از مسیر است. اگر میخواهید یک تجربه تاریخی و فرهنگی منحصر به فرد داشته باشید که هنوز تحت سلطه سایر گردشگران مانند پاریس، آمستردام یا لندن نیست، این پایتخت یک گزینه عالی است.

مطمئن شوید که از غذا و فرهنگ لذت میبرید، از زیبایی های طبیعی لذت میبرید و تاریخ را یاد میگیرد. چه در یک چشمه آب گرم غوطه ور شوید و چه در یک کلوپ تکنو، مطمئنا از ماجراجویی گرجستانی خود لذت خواهید برد.

با تمام گفته ها و ناگفته ها…

در این صفحه از ساوش مگ هرآنچه که باید پیش از سفر به تفلیس بدانید را ورق زدیم، در کوچه، خیابان هایش قدم زدیم و در فرهنگ و تمدن آن غرق شدیم. آژانس مسافرتی هوایی و جهانگردی مهروماه آسمان مفتخر است تا پذیرای همیشگی شما در اجرای تورهای تفلیس باشد و تجربه سفری متفاوت و آسان را هدیه کند.

درضمن میتونید برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 03132110 تماس بگیرید تا کارشناسان تورهای خارجی ما راهنمای سفری ایده آل برای شما باشند.

تصاویر و واژه ها برای توصیف این شهر قاصرند. دیدگاه شما از تجربیات سفر به تفلیس قطعا ارزشمندتر و جذاب تر است. مشتاقانه منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ESC را فشار دهید تا بسته شود