روز مالزی

روز مالزی مصادف با 16 سپتامبر است و یادآور سالگرد تشکیل فدراسیون این کشور است که در همان تاریخ در سال 1963 اتفاق افتاد. شاید عجیب به نظر برسد که این کشور دو روز ملی متفاوت دارد، با این حال، هر دوی آنها با داستان هایی در ارتباط هستند. فداکاری و آزادی. بنابراین هر دو روز توسط کشور به عنوان روزهای شریف شناخته می شود. این روز با نام “هاری مالزی” نیز شناخته می شود. این روز تا سال 2010 به عنوان تعطیل رسمی شناخته نشد. جشن های این روز در درجه اول شامل مراسم ملی است که قدرت مالزیایی ها را جشن می گیرند.

تاریخچه روز مالزی

این روز یادآور 16 سپتامبر 1963 است؛ زمانی که فدراسیون مالزی تأسیس شد. ایالت های صباح و ساراواک مالزی شرقی و مستعمره سابق بریتانیا سنگاپور با فدراسیون مالایا ترکیب شدند و این کشور را تشکیل دادند. با این حال، سنگاپور دو سال بعد در 9 اوت 1965 از فدراسیون جدا شد.

این کشور روز استقلال خود را در 31 آگوست جشن می گیرد که همچنین یک تعطیلات ملی است. برای یک کشور عجیب است که دو روز ملی داشته باشد اما پیوستن مالزی شرقی به فدراسیون مالایا شایسته جشن است.

صباح یک ایالت نفت خیز بود و هم فیلیپین و هم مالزی می خواستند به آن دست پیدا کنند. با این حال، صباح 17 سال قبل از پیوستن به فدراسیون مالزی مستعمره بریتانیا شد. هجوم پناهندگان اندونزیایی در دهه 1970 و مخالفت با حق صباح بر برخی از جزایر مجاور باعث شد جزایر سیپادان و لیگیتان اندونزی به طور رسمی بخشی از صباح اعلام شوند.

ایالت ساراواک توسط “راجاهای سفید” اداره می شد، نامی که به سلسله بروک داده شد. ایالت ساراواک تحت حکومت آنها شکوفا شد و گسترش یافت. هر دوی این ایالت ها در سال 1963 به فدراسیون مالزی ملحق شدند. در ابتدا، این روز تعطیل رسمی نبود تا اینکه داتوک سری نجیب تون رزاق، نخست وزیر سابق، درخواستی برای این موضوع ارائه کرد. در سال 2010 به طور رسمی تعطیل رسمی شد.

جدول زمانی روز مالزی

1824 – مستعمره بریتانیا: کشور در 17 مارس 1824 تحت سلطه بریتانیا قرار گرفت.

1945 – آزادی از ژاپن: پس از سقوط دو بمب اتمی بر ژاپن، سرزمین های کشور را تسلیم می کند.

1948 – فدراسیون مالزی: سرزمین های تحت سلطه بریتانیا فدراسیون کشور را تشکیل می دهند.

1963 – استقلال: کشور در 31 آگوست 1963 استقلال یافت.

سوالات متداول روز مالزی

تفاوت روز مردکا و هاری مالزی چیست؟ تشکیل فدراسیون مالزی در 16 سپتامبر 1963 با پیوستن سنگاپور، صباح و ساراواک به آن صورت گرفت. سالگرد این روز هر سال به نام هاری مالزی جشن گرفته می شود. با این حال، تاریخ اصلی استقلال 31 آگوست است که به عنوان روز مردکا جشن گرفته می شود.

آیا روز مالزی تعطیل رسمی است؟ بله، این روز در سال 2010 تعطیل رسمی اعلام شد.

سنگاپور چه زمانی از مالزی جدا شد؟ سنگاپور در 9 آگوست 1965 جدا شد تا به یک کشور مستقل تبدیل شود.

5 حقیقت جالب درباره روز مالزی

1. تاریخ واقعی: مراسم عمومی در واقع به جای 16 سپتامبر در 17 سپتامبر برگزار شد.

2. نمایندگی سنگاپور: گوشه ای از ستاره روی پرچم نشان دهنده سنگاپور بود، اما بعداً تغییر کرد و گفته شد که نشان دهنده کوالالامپور است.

3. انکار روز مالزی: دولت ایالت کلانتان طرفدار این روز نبود و حتی تونکو عبدالرحمن را به دادگاه برد – این پرونده در 14 سپتامبر رد شد.

4. روزهای مختلف استقلال: مالزی، صباح و ساراواک روزهای استقلال متفاوتی دارند.

5. همان تاریخ: قرار بود این روز در 31 آگوست برابر با روز مردکا برگزار شود، اما سازمان ملل آن را تا 16 سپتامبر به تعویق انداخت.

چرا این روز را جشن می گیرند؟

1. روز پیروزی است: روز مالزی اتحادهای سرزمینی بین مالایی، صباح، ساراواک و سنگاپور را جشن می گیرد. این روز پیروزی است زیرا همه این ملت ها بر مبارزات خود غلبه کردند و به یک فدراسیون واحد پیوستند.

2. وحدت را گسترش می دهد: این روز پیام وحدت را منتشر می کند. روشی که همه این کشورهای مختلف سنگاپور، مالایی، صباح و ساراواک با وجود چالش‌هایشان گرد هم آمدند، نمونه بزرگی از وحدت است.

3. یک جشن است: چه چیزی هیجان انگیزتر از یک روز تعطیل و لذت بردن از جشن های یک روز ملی؟ این روز یک تعطیل رسمی است و مراسم زیادی در این روز برگزار می شود. مردم برای بالا بردن روحیه یکدیگر آهنگ های ملی می خوانند.

با تمام گفته ها و ناگفته ها…

در این صفحه از ساوش مگ هرآنچه که باید در مورد روز مالزی بدانید را شرح دادیم. آژانس مسافرتی هوایی و جهانگردی مهروماه آسمان مفتخر است تا پذیرای همیشگی شما در اجرای تورهای داخلی و خارجی باشد و تجربه سفری متفاوت و آسان را هدیه کند.

درضمن میتونید برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 03132110 تماس بگیرید تا کارشناسان تورهای خارجی ما راهنمای سفری ایده آل برای شما باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ESC را فشار دهید تا بسته شود