روز استقلال ارمنستان

روز استقلال ارمنستان هر سال در 21 سپتامبر گرامی داشته می شود. این روزی تعطیل برای جشن گرفتن استقلال این کشور است. در این روز ارمنستان با تصویب اعلامیه حاکمیت دولتی رسما از اتحاد جماهیر شوروی مستقل شد. ارمنستان یک جمهوری فدرال با سیستم ریاست جمهوری است که بر اساس قانون اساسی اداره می شود. این کشور که به طور رسمی به عنوان جمهوری ارمنستان شناخته می شود، دارای 2.9 میلیون نفر جمعیت است و با ترکیه، گرجستان، ایران و آذربایجان هم مرز است. این کشور از مناطق کوهستانی، با دره های وسیع و دشت های کوچک تشکیل شده است. پایتخت این کشور ایروان نام دارد و در دامنه کوه آرارات قرار دارد.

تاریخچه روز استقلال ارمنستان

این روز در فرهنگ ارمنی معنی دارد. زیرا نشان دهنده پایان سال ها مبارزه برای یک کشور آزاد است. پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، بسیاری از مردم این کشور نگران بودند که آزادی خود را از دست بدهند و تحت حاکمیت روسیه قرار گیرند.

در اواخر دهه 1980، مخالفت های فزاینده ای در ارمنستان علیه حکومت شوروی وجود داشت. در 23 اوت 1990، شورای عالی ارمنستان حکم داد که اتحاد جماهیر شوروی شوروی ارمنستان باید خارج شود و جمهوری ارمنستان را آزاد کند. از آنجایی که ارمنستان از پیوستن به معاهده اتحادیه جدید که معتقد بود آن را بخشی از روسیه می‌کند خودداری کرد، کودتا در 19 اوت 1991 رخ داد، اما شکست خورد. در پاسخ، در 21 سپتامبر 1991، همه پرسی با بیش از 90 درصد رای به استقلال برگزار شد.

در نوامبر 1991، لوون تر پتروسیان به عنوان اولین رئیس جمهور ارمنستان انتخاب شد. چند ماه بعد، در دسامبر 1991، ارمنستان به کشورهای مشترک المنافع (CIS) پیوست. سرانجام در 26 دسامبر 1991 در رابطه با انحلال اتحاد جماهیر شوروی، ارمنستان استقلال یافت. این دومین اعلامیه استقلال در تاریخ مدرن ارمنستان است. اولین مورد در 28 می 1918، زمانی که اولین جمهوری ارمنستان به عنوان یک دولت-ملت تأسیس شد، اتفاق افتاد. این دولت-ملت در اواخر سال 1920 توسط جمهوری سوسیالیستی فدراتیو شوروی روسیه و نیروهای ناسیونالیست ترک تجزیه شد.

جدول زمانی روز استقلال ارمنستان

 • 23 آگوست 1990 – جمهوری ارمنستان: شورای عالی ارمنستان فرمان لغو ارمنی شوروی را صادر کرد.
 • 21 سپتامبر 1991 – رفراندوم: حدود 90 درصد از شرکت کنندگان به استقلال ارمنستان رای می دهند.
 • نوامبر 1991 – انتخابات: لوون تر پتروسیان اولین رئیس جمهور منتخب ارمنستان شد.
 • 26 دسامبر 1991 – ارمنستان به استقلال رسید: در ارتباط با انحلال اتحاد جماهیر شوروی، ارمنستان به طور رسمی استقلال پیدا می کند.

نحوه برگزاری روز استقلال ارمنستان

 • در یک جشن عمومی شرکت کنید:

روز استقلال با مراسم ویژه، رقص های سنتی ارمنی و اجرای موسیقی جشن گرفته می شود. بسیاری از ارامنه در میدان جمهوری ایروان گرد هم می آیند تا نمایش ها و آتش بازی ها را تماشا کنند و در صفوف تشریفاتی در شهر حضور داشته باشند. این روز معمولاً با یک راهپیمایی توسط نیروهای ارتش آغاز می شود و با رژه نظامی که شامل تانک ها و هلیکوپترهای نظامی در بالای سرشان پرواز می کند، به پایان می رسد.

 • یک مهمانی برای دوستان و خانواده ترتیب دهید:

می توانید مهمانی خود را برگزار کنید یا به مهمانی بروید که شخص دیگری برگزار می کند. شما همچنین می توانید به یک بار یا یک باشگاه بروید و از آن روز با دیگران که جشن می گیرند لذت ببرید.

 • با تاریخ ارمنستان آشنا شوید:

همانطور که امروز روز خود را سپری می کنید، از شما دعوت می کنیم که این روز به رسمیت شناختن را با دیگران جشن بگیرید. با به اشتراک گذاشتن این روز با دوستان و خانواده خود در رسانه های اجتماعی به آنها کمک کنید درباره ارمنستان بیاموزند.

5 واقعیت جالب در مورد ارمنستان

 • در اکثر مدارس، شطرنج یک الزام است:

همه دانش آموزان در ارمنستان ملزم به گذراندن شطرنج به عنوان یک دوره هستند و باید در آن امتحان بگذرانند.روز استقلال ارمنستان هر سال در 21 سپتامبر گرامی داشته می شود. این روز تعطیلی برای جشن گرفتن استقلال این کشور است.

 • ارمنستان یک کشور مسیحی است:

ارمنستان از سال 301 پس از میلاد به لطف “سنت گریگوری روشنگر” مسیحی شده است.

 • ارمنستان یک کشور تک قومی است:

حدود 97 درصد از ساکنان ارمنستان ارمنی هستند و 3 درصد از آنها ایزدی، روس، اوکراینی و کرد هستند.

 • ارمنستان یکی از قدیمی ترین تولید کنندگان شراب است:

به لطف دره‌های حاصلخیز کوه آرارات، قرن‌هاست که شراب تولید می‌کند.

 • ارمنستان اجاق های زیرزمینی فانتزی دارد:

این تنورهای زیرزمینی از خاک رس محل پختن نان لواش است.

چرا روز استقلال ارمنستان مهم است؟

 • وقت آن است که به آزادی فکر کنیم:

روز استقلال زمان خوبی است تا به معنای آزادی و مسئولیت های ناشی از آن فکر کنید. روز استقلال سراسر آزادی است. این روزی است برای قدردانی از حقوق و آزادی هایی که از آن برخورداریم و به یاد می آوریم که مردم چقدر در طول تاریخ جنگیده اند.

 • زمان شکرگزاری فرا رسیده است:

ما بر این باوریم که اعلام استقلال ارمنستان نتیجه چندین سال مبارزه بود. مستقل بودن یعنی زندگی شاد، آزاد بودن برای لذت بردن از آزادی.

 • نماد بازسازی است:

این روز برای ارمنیان بسیار مهم است. نمادی از احیای کشور پس از قرن هاست.

با تمام گفته ها و ناگفته ها…

در این صفحه از ساوش مگ هرآنچه که باید در مورد روز استقلال ارمنستان بدانید را شرح دادیم. آژانس مسافرتی هوایی و جهانگردی مهروماه آسمان مفتخر است تا پذیرای همیشگی شما در اجرای تورهای ارمنستان باشد و تجربه سفری متفاوت و آسان را هدیه کند.

درضمن میتونید برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 03132110 تماس بگیرید تا کارشناسان تورهای خارجی ما راهنمای سفری ایده آل برای شما باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ESC را فشار دهید تا بسته شود