روز استقلال هند

ممکن است فیلم «گاندی» را دیده باشید، اما ممکن است داستان واقعی آن را ندانید. روز استقلال هند، در 15 اوت، ما را به یاد نبرد طولانی و سخت برای آزادی در برابر سلطه بریتانیا می اندازد که توسط رهبرانی مانند مهاتما گاندی و جواهر لعل نهرو حمایت می شود. علیرغم امپراتوری گسترده بریتانیا که بر روی آن گفته می‌شد «خورشید هرگز غروب نمی‌کند»، گروه‌های متشکل از مبارزان آزادی‌بخش و استراتژیست‌های درخشان، انگلیسی‌ها را با بسیج قوی و تاکتیکی و استقامتی که از قرن‌ها سرکوب سرچشمه می‌گیرد، کاملاً شکست دادند. به جشنی که نهرو آن را «تلاش با سرنوشت» هند می‌نامد، بپیوندید.

در 15 آگوست 1947، جواهر لعل نهرو، نخست وزیر هند، پرچم هند را بر فراز دروازه لاهوری در دهلی به اهتزاز درآورد. از جهاتی این به یک رسم تبدیل شد و در هر روز بعد از استقلال هند، نخست وزیر حاضر پرچم کشورها را برافراشته و خطابی به ملت می دهد.

همانطور که آهنگ میهن پرستانه اردو می گوید: “بهتر از کل جهان، هندوستان ما (هند) است. ما بلبلان او هستیم و آن باغ ماست.» هند روز استقلال خود را در 15 آگوست جشن می گیرد.

تاریخچه روز استقلال هند

فرمانروایی امپراتوری بریتانیا در سال 1757 در هند آغاز شد و به دنبال آن شرکت انگلیسی هند شرقی با پیروزی در نبرد Plassey، کنترل کل کشور را به دست آورد. جنبش استقلال هند در طول جنگ جهانی اول آغاز شد و توسط رهبر مشهور مهاتما گاندی رهبری شد. گاندی قاطعانه از یک روش اعتراضی غیرهمکاری و غیرخشونت‌آمیز حمایت کرد و پس از آن جنبش نافرمانی مدنی شکل گرفت.

پس از مبارزات طولانی مدت برای استقلال، مبارزه هند نتیجه داد. بریتانیا پس از دو جنگ جهانی ضعیف شده بود و به فکر پایان دادن به حکومت خود در هند افتاد. در سال 1947، دولت بریتانیا انتقال تمام قدرت ها به هند را تا ژوئن 1948 اعلام کرد، اما ادامه تنش ها و خشونت ها بین مسلمانان و هندوها منجر به اجماع برای تقسیم هند به دو ایالت جداگانه شد.

در ادامه…

برای مقابله با این موضوع، دولت بریتانیا در 3 ژوئن 1947 پیشنهاد کرد که هر قانون اساسی که توسط مجلس مؤسسان هند تنظیم شود، برای بخش هایی از کشور که از پذیرش آن امتناع می کنند، قابل اجرا نخواهد بود. در همان روز، طرحی برای تقسیم توسط لرد مونت باتن – نایب السلطنه وقت هند به اجرا درآمد. طرح مونت باتن مورد موافقت کنگره و مسلم لیگ قرار گرفت. با ترسیم مرزهای جدید و تغییر نقشه جهان برای همیشه، بین 300000 تا 500000 نفر از هر دو طرف کشته شدند. در 15 اوت 1947، در نیمه شب، هند استقلال یافت و با سخنرانی نمادین جواهر لعل نهرو، “با سرنوشت تلاش کن” به پایان رسید. 

حکومت بزرگ بریتانیا بر هند با انتقال قدرت به نهادهای تازه مستقل پاکستان و هند به پایان رسید. لرد مونت باتن اولین فرماندار کل حکومت جدید هند شد و جواهر لعل نهرو اولین نخست وزیر هند مستقل شد. مجلس مؤسسان که در سال 1946 تأسیس شد، به پارلمان هندوستان تبدیل شد.

چرا روز استقلال هند مهم است؟

1. این مهم ترین روز در تاریخ طولانی هند است.

روز استقلال هند محبوب ترین تعطیلات این کشور است زیرا مردم هند بدون داشتن ارتش عظیم یا خزانه ملی خود را از دست بریتانیا آزاد کردند. همچنین زمانی که مدت زمان حکومت بریتانیا در هند را در نظر می گیرید، باور نکردنی است. در طول دهه 1700، پارچه های رنگارنگ و ادویه های معطر هند، بازرگانان انگلیسی را به شبه قاره هند جذب کرد. پس از 100 سال، شرکت بریتانیایی هند شرقی در انحصاری که توسط دولت بریتانیا تحریم شده بود – و از آن سود می برد – کنترل محکمی بر تمام جنبه های اقتصاد هند داشت.

2. گاندی و کنگره ملی هند رهبری جنبش های آزادیبخش را بر عهده داشتند.

یکی از مشهورترین رهبران هند، مهاتما گاندی، گفته بود: «چشم در برابر چشم فقط تمام دنیا را کور می‌کند». او که به عنوان یک وکیل آموزش دیده بود، از اولین کسانی بود که از هندی ها خواست تا برای کشورشان خود تعیین کنند. گاندی از طریق تمرین معنوی «آهیمسا» به معنای «هیچ آسیبی»، مقاومت بدون خشونت را در برابر نوعی کنش سیاسی مطرح کرد. گاندی، نهرو و دیگر رهبران هند کنگره ملی هند را تشکیل دادند تا علیه حاکمیت بریتانیا استراتژی کنند و توده ها را در مبارزه بسیج کنند.

3. آزادی یکی از کشورهای بزرگ جهان را به وجود آورد.

مردم هند پس از سال ها مبارزه و محرومیت، قید و بند سلطه بریتانیا را کنار زدند. پس از جنگ جهانی دوم، به لطف عزم و اراده مبارزان آزادی هند، در 15 اوت 1947، پارلمان بریتانیا با قانون استقلال هند، حاکمیت قانونگذاری را به مجلس مؤسسان هند واگذار کرد.

با تمام گفته ها و ناگفته ها…

در این صفحه از ساوش مگ هرآنچه که باید در مورد روز استقلال هند بدانید را شرح دادیم. آژانس مسافرتی هوایی و جهانگردی مهروماه آسمان مفتخر است تا پذیرای همیشگی شما در اجرای تورهای هند باشد و تجربه سفری متفاوت و آسان را هدیه کند.

درضمن میتونید برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 03132110 تماس بگیرید تا کارشناسان تورهای خارجی ما راهنمای سفری ایده آل برای شما باشند.

تصاویر و واژه ها برای توصیف این کشور قاصرند. دیدگاه شما از تجربیات سفر به هند قطعا ارزشمندتر و جذاب تر است. مشتاقانه منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ESC را فشار دهید تا بسته شود