بایدها و نبایدهای دبی (پیش از سفر بدانید)

به شهر فوق العاده دبی خوش آمدید! مانند صندوقچه ای در امارات متحده عربی که پر از آسمان خراش های خیره کننده ای است که به سمت آسمان و بسیاری از چیزهای فانتزی برای دیدن می آیند. شما با برج خلیفه، بلندترین ساختمان تاریخ، و جزایر شگفت‌انگیز ساخته دست بشر به نام نخل جمیرا شگفت زده خواهید شد. دبی قوانین خاصی برای زنده نگه داشتن سنت ها و فرهنگ خود دارد. به همین دلیل است که گردشگران باید آداب و رسوم خود را درک کنند و به آنها احترام بگذارند. قبل از شروع ماجراجویی، بیایید بایدها و نبایدهای دبی را یاد بگیریم. این به شما کمک می کند تا دیداری آرام و محترمانه داشته باشید که در آن همه خوشحال خواهند شد.

1. به فرهنگ و آداب و رسوم محلی احترام بگذارید.

هنگام بازدید از دبی، احترام به فرهنگ و آداب و رسوم محلی برای اطمینان از تجربه ای هماهنگ و لذت بخش ضروری است. 

در اینجا چند کار مهم در مورد بایدها و نبایدهای دبی وجود دارد که باید در نظر داشته باشید:

 • نوع لباس پوشیدن

دبی شهری خاص است که چیزهای جدید را با سنت های قدیمی ترکیب می کند. مکان جالبی برای بازدید است. زیرا به اندازه برخی مکان‌های دیگر سختگیرانه نیست، اما همچنان مهم است که به شیوه‌ای خاص لباس بپوشید. به خصوص زمانی که در مکان‌های عمومی یا در مکان‌های مذهبی بیرون هستید.

هم برای پسران و هم برای دختران، بهتر است لباس هایی بپوشند که زیاد پوست را نشان ندهند. دختران باید به فکر پوشاندن شانه و زانوهای خود باشند.

توصیه می کنیم لباس هایی را انتخاب کنید که گشاد و از مواد سبک ساخته شده باشند تا در هوای گرم احساس راحتی کنید و در عین حال به افرادی که در آنجا زندگی می کنند احترام بگذارید.

 • آداب ماه رمضان

اگر در زمان خاصی به نام رمضان به دبی می روید، نکات مهمی وجود دارد که باید به خاطر بسپارید. ماه رمضان برای مسلمانان ماه مبارکی است و مردم آنجا آداب و رسوم و روش های خاصی در این ایام دارند.

2. قوانین را در دبی دنبال کنید.

دبی به دلیل رعایت دقیق قوانین و مقررات شناخته شده است و به عنوان یک گردشگر مسئول، آشنایی و رعایت آنها بسیار مهم است. در اینجا چند کار مهم برای رعایت قوانین و مقررات و بایدها و نبایدهای دبی آورده شده است:

مصرف الکل

قوانین خاصی در مورد نوشیدن الکل وجود دارد که هنگام سفر به دبی باید بدانید. بسیار مهم است که این قوانین را به خاطر بسپارید تا بتوانید ایمن بمانید و از قانون پیروی کنید.

الکل فقط در مکان های خاص قابل مصرف است. فقط می‌توانید در مکان‌های خاصی مانند هتل‌ها، رستوران‌ها و بارها که مجوز خاصی دارند، الکل بنوشید. این به این دلیل است که این مکان ها دارای مجوزهایی هستند که به آنها اجازه می دهد الکل را به مشتریان ارائه دهند.

علاوه بر این، نوشیدن در مکان‌های عمومی یا غیرمجاز مجاز نیست! در نهایت، شما باید در سن قانونی نوشیدن الکل باشید. درست مانند بسیاری موارد دیگر، برای نوشیدن الکل محدودیت سنی وجود دارد. شما باید 21 سال داشته باشید تا بتوانید به طور قانونی الکل بنوشید.

عکاسی

دبی شهری باحال با ساختمان‌های شگفت‌انگیز، مکان‌های معروف و خیابان‌های رنگارنگ بسیاری است که برای عکس‌برداری عالی هستند. اما وقتی در حال عکس گرفتن هستید، بسیار مهم است که به حریم خصوصی افراد احترام بگذارید و ابتدا اجازه بگیرید.

برخی از مکان‌ها وجود دارد که ممکن است اجازه عکس گرفتن را نداشته باشید، مانند ساختمان‌های دولتی یا مکان‌هایی که ارتش در آنجا کار می‌کند. توجه به علائم یا هر دستورالعملی در مورد عکاسی در آن مناطق واقعاً مهم است.

همیشه به یاد داشته باشید که از محیط اطراف خود آگاه باشید و به دیگران توجه داشته باشید. اگر می خواهید از کسی عکس بگیرید، بهتر است از او بپرسید که آیا مشکلی ندارد. احترام به حریم خصوصی افراد مهم است، حتی اگر در مورد ثبت یک لحظه جالب هیجان زده باشید.

قوانین مواد مخدر

در دبی، آنها یک قانون فوق العاده سخت در مورد مواد مخدر دارند. اساساً به این معنی است که مواد مخدر یک نه بزرگ است. شما مجاز به داشتن، استفاده یا فروش آنها نیستید. اگر فردی در حال استفاده از مواد مخدر دستگیر شود، ممکن است دچار مشکل بزرگی شود. ممکن است مجبور شوند به زندان بروند یا کلی پول به عنوان مجازات بپردازند. واقعاً جدی است! بنابراین، ما به شدت توصیه می کنیم زمانی که در دبی هستید از آنها دوری کنید. با انجام این کار، نه تنها خود را ایمن نگه می دارید، بلکه به قوانین مکانی که بازدید می کنید نیز احترام می گذارید. به یاد داشته باشید، بهتر است از مواد مخدر دوری کنید و با قانون دچار مشکل نشوید.

3. محدودیت در نمایش عمومی محبت

در دبی، مهم است که بدانید چگونه در جمع محبت نشان می دهید. در حالی که به طور کلی دست در دست گرفتن اشکالی ندارد، نشان دادن ابراز محبت شدید یا پرشور از نظر فرهنگی پذیرفته نیست. به منظور احترام به آداب و رسوم محلی و ایجاد احساس راحتی در همه، بهتر است نمایش های محبت را متواضع و محتاطانه نگه دارید. این به معنای اجتناب از چیزهایی مانند بوسیدن یا در آغوش گرفتن پرشور در جمع است. با توجه به نحوه ابراز محبت، به هنجارها و ارزش های فرهنگی دبی احترام می گذارید. این به ایجاد یک فضای هماهنگ کمک می کند که در آن همه احساس راحتی کنند.

4. بی احترامی به دین و سایت های مذهبی

دبی شهری اسلامی است که مذهب در آن اهمیت زیادی دارد. احترام به مناسک مذهبی و اماکن مذهبی از اهمیت بالایی برخوردار است. در اینجا چند دستورالعمل بایدها و نبایدهای دبی برای دنبال کردن وجود دارد:

 • رعایت شئونات اسلامی
 • آداب مسجد

5. بی توجهی به قوانین و مقررات زیست محیطی

دبی به شدت بر حفظ محیط زیست و پایداری تاکید دارد. به عنوان یک گردشگر مسئول، مهم است که به این تلاش ها کمک کنید. موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • زباله و حفاظت از محیط زیست
 • حفاظت از حیات وحش

6. عبارات پایه عربی را یاد بگیرید.

در حالی که انگلیسی به طور گسترده در دبی صحبت می شود، یادگیری چند عبارت عربی اولیه می تواند تعامل شما را افزایش دهد و قدردانی از زبان محلی را نشان دهد. در اینجا چند عبارت ضروری برای یادگیری وجود دارد:

 • سلام: یاد بگیرید که چگونه بگویید «سلام» (مرحبه) ، «ممنون» (شوکران) و «خداحافظ» (ماءالسلام).
 • عبارات مؤدبانه: برای نشان دادن ادب و احترام خود با عباراتی مانند «لطفا» ( min fadlak/ikrah)، «ببخشید» (l au samahat) و «متاسفم» ( asef) آشنا شوید.

7. مراقب آب و هوا باشید.

آب و هوای دبی می تواند در تابستان بسیار گرم و در زمستان خوب و معتدل باشد. در اینجا چند نکته برای یادآوری بایدها و نبایدهای دبی وجود دارد:

 • تابستان های داغ: اگر بین ماه های اردیبهشت تا شهریور به دبی بروید، هوا فوق العاده گرم خواهد بود! گاهی اوقات حتی می تواند گرمتر از 40 درجه سانتیگراد باشد. بنابراین، پوشیدن لباس های سبک و اجازه دادن به پوستتان برای تنفس مهم است. پارچه هایی را انتخاب کنید که بیش از حد گرم و عرق نکنند. همچنین، مقدار زیادی آب بنوشید تا هیدراته و خنک بمانید.
 • زمستان های ملایم: زمستان دبی از آبان تا فروردین گرمتر از جاهای دیگر است. در این مدت، آب و هوا معمولا بین 20 تا 30 درجه سانتیگراد است. اما عصرها ممکن است کمی خنک‌تر شود، بنابراین بهتر است یک ژاکت یا ژاکت سبک همراه خود داشته باشید تا گرم بماند.

8. با فروشندگان خیابانی و تورگردانان غیرمجاز محتاط باشید.

هنگامی که در حال کاوش در خیابان های پر جنب و جوش دبی هستید، مهم است که هنگام برخورد با فروشندگان خیابانی و اپراتورهای تور مراقب باشید. در اینجا چند نکته برای یادآوری وجود دارد:

 • چانه زدن: اگر می خواهید از یک فروشنده خیابانی چیزی بخرید، می توانید چانه زنی کنید. اما به یاد داشته باشید، مودب و محترم باشید. همچنین از منصفانه بودن قیمت و کیفیت خوب کالا اطمینان حاصل کنید. قبل از تصمیم گیری وقت خود را صرف مقایسه قیمت ها کنید.
 • مجریان تور مجاز: اگر می خواهید به یک تور یا گشت و گذار بروید، بهتر است شرکت هایی را انتخاب کنید که مجاز و شناخته شده هستند. این شرکت ها دارای مجوزهای مناسب و استانداردهای ایمنی هستند. برای اطمینان از انتخاب یک اپراتور تور قابل اعتماد، می توانید از افراد دیگر توصیه بخواهید یا نظرات را به صورت آنلاین بخوانید.

8. از مترو، اتوبوس و تاکسی استفاده کنید.

دبی دارای یک سیستم متروی عالی با دو خط اصلی است که شما را به اکثر مکان های توریستی می برد. این یک راه عالی برای دور زدن و دوری از گرمای شدید است. در حالی که مترو کارآمد، تمیز، ارزان و دارای تهویه مطبوع است، زمان سفر همچنان می تواند طولانی باشد. همچنین توجه داشته باشید که ساعت محدودی دارد و حداکثر تا ساعت 1 بامداد کار را متوقف می کند. لطفا توجه داشته باشید که واگن در انتهای قطار فقط برای زنان و کودکان است.

9. به مرکز خرید دبی بروید.

همچنان از دبی مال دیدن کنید، حتی اگر خرید برایتان جالب نباشد. چیزهای زیادی برای جلب توجه شما وجود خواهد داشت، باور کنید! مطمئن شوید که طیف وسیعی از سرگرمی‌ها، از جمله پیست یخ، سینما، آکواریوم/باغ‌وحش زیر آب و برج خلیفه نمادین را بررسی کرده‌اید.

10. انبوهی از گزینه های غذایی مختلف را امتحان کنید.

دبی صحنه‌های غذایی شگفت‌انگیز و همه‌کاره‌ای دارد، از رستوران‌های لوکس گرفته تا غذاهای خیابانی ارزان‌قیمت و تورهای غذایی. ترکیب چندفرهنگی این شهر منجر به مجموعه ای از طعم های مختلف مانند بنگلادشی، پاکستانی، ایرانی و یمنی می شود.

در اینجا چند مورد از بایدها و نبایدهای دبی در مورد غذا خوردن آورده شده است:

بایدها:
 • قبل از غذا دستان خود را بشویید.
 • صبر کنید تا پشت میز خود بنشینید و دستمال را روی پاهای خود قرار دهید.
 • بعد از غذا، حداقل 10 تا 15 درصد انعام بدهید.
 • همیشه با دست راست غذا بخورید.
 • برخی افراد قبل و بعد از غذا نماز می خوانند. قبل از شروع غذا صبر کنید تا نماز را تمام کنند.
 • بعد از غذا، کارد و چنگال خود را به سمت بالا در بشقاب خود بگذارید.
نبایدها:
 • تلفن، کلید، کیف پول و سایر وسایل شخصی خود را روی میز قرار ندهید.
 • قبل از میزبان یا سایر مهمانان غذا خوردن را شروع نکنید، مگر اینکه خواسته شود.
 • با دست چپ غذا نخورید.
 • هنگام صرف غذا از گوشی خود استفاده نکنید.
 • برای غذا روی میز دراز نشوید، آن را از کنار میز سمت خودتان بردارید.

11. از دست چپ خود استفاده نکنید!

این ممکن است یک قانون عجیب به نظر برسد اما در فرهنگ مسلمانان از دست چپ برای بهداشت بدن استفاده می شود و بنابراین نجس تلقی می شود. هرگز نبایرفتار با زنان اماراتید با دست چپ خود دست بدهید یا با کسی سلام و احوالپرسی کنید و قطعاً نباید در حال خوردن با آن گرفتار شوید.

12. تعامل با سایر جنسیت ها

 • فقط احوالپرسی توافقی

دست دادن یک ژست رسمی برای احوالپرسی در دبی است. اما باید به خاطر داشت که به عنوان یک مرد، تنها در صورتی باید دست یک زن اماراتی را بفشارید که او ابتدا پیشنهاد دهد. این همچنین برای هر ژست فیزیکی سلام کردن صدق می کند. 

 • رفتار با زنان اماراتی

خیره شدن به زنان اماراتی با لباس های سنتی بسیار بی احترامی تلقی می شود. کلیک کردن بر روی تصاویر و یا حرکات فیزیکی یا کلامی ناخواسته نسبت به زنان تخلف بوده و مجازات جدی خواهد داشت. 

 • منطقه تفکیک جنسیتی

مکان های خاصی وجود دارد که برای اطمینان از ایمنی و آسایش، مناطق مشخصی را برای مردان و زنان جدا کرده اند. اینها شامل اسپا، برخی از استخرهای شنا و کوپه های مترو می شود. شما باید این جداسازی ها را رعایت کنید، در غیر این صورت ممکن است جریمه شوید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ESC را فشار دهید تا بسته شود