ارز در عمان، راهنمای شما برای ریال عمان

هنگام سفر به عمان یا هر کشور جدید، بسیار مهم است که بدانید پول خود را در کجا خرج خواهید کرد. و برای آگاهی از این واقعیت، باید همه چیز را در مورد ارز در عمان بدانیم. به ویژه در سناریوی جهانی امروز که نرخ ارز و ارزش پول هم از منظر سیاست و هم از نظر سفر مهم است. 

در حین سفر، درک ارز جدید می‌تواند بسیار گیج‌کننده و ترسناک باشد، و همیشه این احتمال وجود دارد که کمبود دانش شما باعث شود که مردم محلی برای برخی موارد از شما هزینه‌ای بیش از حد دریافت کنند. بنابراین در اینجا راهنمای درک واحد پول رسمی کشور عربی عمان آورده شده است.

واحد پول محلی و رسمی عمان، ریال عمان است و تاریخچه ای دارد. قبل از سال 1970، این کشور یک واحد پول رسمی نداشت. در واقع، دارای دو واحد پولی بود: روپیه هند (INR) و ماریا ترزا تالر، که در مسقط و عمان آن زمان استفاده می شد.

ریال واحد پول رسمی عمان است و به 1000 بایسا (بایسا زیرواحد واحد پول است) تقسیم شده است. همچنین سومین ارز قوی جهان است. در حال حاضر، ارز در عمان در مجموع 12 ارزش اسمی، یعنی اسکناس و سکه در گردش است.

انواع ارز عمان

این ارز متشکل از اسکناس های مختلفی است که توسط بانک مرکزی عمان منتشر می شود که شامل اسکناس های 100 بایسا، 200 بایسا، 1/2 ریالی، یک ریالی، 5 ریالی، 10 ریالی، 20 ریالی و 50 ریالی می شود. همه این یادداشت ها شامل تصویر سلطان قابوس بن سعید السعید، سلطان عمان در جبهه است. نت ها در رنگ ها و اندازه های مختلف از سبز تا آبی تا قهوه ای می آیند. اسکناس 200 بایسا دیگر به ندرت دیده می شود، اگرچه هنوز در گردش است.

واحد پول عمان نیز متشکل از سکه های مختلفی است که در گردش هستند. سکه 5 بایسا، 10 بایسا، 25 بایسا، 50 بایسا، 100 بایسا، 1/4 ریال و 1/2 ریال. در جلوی سکه تصویر سلطان عمان و در پشت آن سال ضرب درج شده است.

نرخ تبدیل ارز در عمان

نرخ ارز هرروز در حال تغییر است. بنابراین اگر به عمان سفر می کنید، بهتر است نرخ ارز را بررسی کنید و بر اساس آن برنامه ریزی کنید.

دستگاه های خودپرداز و کارت های مختلف در عمان

حضور در یک کشور جدید، امنیت اینکه بتوانید پول خود را در هر لحظه از زمان برداشت کنید، عامل بسیار مهمی است که ممکن است بر تصمیم شما برای بازدید از آن کشور تأثیر بگذارد.

تا آن زمان، در دسترس بودن دستگاه های خودپرداز در سراسر کشور گسترده شده است، با تسهیلات دفع پول نقد حتی در شهرهای کوچک همراه با سایر مؤسسات مانند بازارها، بیمارستان ها و سوپر مراکز خرید.

دستگاه های خودپرداز بانک موجود:
 • بانک اهلی
 • بانک ظفار
 • بانک مسقط
 • بانک بارودا
 • HSBC

در مورد پذیرش کارت، پرطرفدارترین کارت ویزا است. اما در برخی جاها مسترکارت نیز به طور گسترده پذیرفته می شود. اگرچه امریکن اکسپرس چندان مورد پذیرش قرار نگرفته است، و در برخی مکان‌ها حتی ممکن است برای استفاده از آن 5 درصد هزینه دریافت کنید. بنابراین سعی کنید از کارت AMX خود استفاده نکنید و فقط برای احتیاط از Visa یا MasterCard استفاده کنید.

مراکز مبادله ارز در عمان

مکان‌های زیادی وجود دارد که بسته به نرخ‌های مختلف مبادله، می‌توانید ارز خود را با ارز محلی در عمان برای تجربه بهتر مبادله کنید.

سازمان های توصیه شده توسط بانک مرکزی عمان عبارتند از:
 1. صرافی امارات عمان (که در بیش از 10 نقطه در سراسر کشور موجود است)
 2. Travelex Oman
 3. Al Ansari Exchange-Amirates Cooperative Society
 4. Al Jadeed Exchange Corporate Office
 5. بورس مسندم
 6. صرافی بین المللی عمان
 7. صرافی حمدان
 8. بورس اکسپرس آسیا
نکات مبادله ارز:
 1. اگر بتوانید پول خود را در خود فرودگاه مبادله کنید بهتر است.
 2. زیرا ممکن است صرافی های خصوصی و سایر صرافی ها مبلغ دقیق مبادله را به شما ندهند و مقداری به عنوان کارمزد اسمی دریافت کنند.
 3. از آنجایی که ریال عمانی یکی از قوی ترین ارزهای جهان است، توصیه می شود مطمئن شوید که بودجه مشخصی دارید و بر این اساس ارز را مبادله کنید.
 4. اطمینان حاصل کنید که کارت اعتباری یا نقدی بانکی شما در مغازه ها و فروشگاه های عمان قابل اجرا است. زیرا تنها تعداد انگشت شماری از کارت ها مانند ویزا و مسترکارت به طور گسترده استفاده می شوند.
 5. اطمینان حاصل کنید که پاسپورت خود را همیشه همراه خود داشته باشید. زیرا ممکن است برای چندین تراکنش انجام شده با کارت شما لازم باشد.

آیا می توان با ارز خارجی پرداخت کرد؟

با وجود اینکه مردم محلی ریال را به عنوان وسیله مبادله ترجیح می دهند، اما از پذیرش مستقیم ارزهایی مانند دلار آمریکا و یورو لذت نمی برند. تنها مشکلی که ممکن است در این روش پرداخت با آن مواجه شوید این است که نرخ ارزی که برای پول خود دریافت می‌کنید لزوماً همان نرخی نیست که ممکن است از یک صرافی خصوصی یا یک بانک دریافت کنید. اغلب، ارزهای خارجی توسط هتل ها و سایر فروشگاه های بزرگ پذیرفته می شوند، اما آنها بهترین ارزش را نسبت به پول خود به شما نمی دهند، پس این را در نظر داشته باشید. بهتر است قبل از استفاده ارز را تبدیل کنید.

چه مقدار پول باید حمل کنید؟

کاملاً بستگی به این دارد که چقدر حاضرید برای امکانات هزینه کنید. اما، برای اینکه تصوری مبهم از انواع هزینه‌ها به شما بدهیم، در اینجا یک رقم تقریبی از هزینه‌های روزانه برای انواع بودجه‌های اقامتی آورده شده است.

بودجه کم (حدود 50 OMR)
 • اتاق مقرون به صرفه در مهمانخانه: 25 OMR تا 30 OMR
 • غذای شخصی یا خیابانی: OMR 6
 • حمل و نقل عمومی یا خدمات تاکسی: OMR 10
 • هزینه ورودی به مکان های عمومی مختلف: OMR 4 تا OMR 6

مجموع: OMR 41 تا OMR 52

بودجه متوسط ​​(OMR 50 OMR تا 200 OMR)
 • اقامت در یک هتل متوسط: OMR 50 تا OMR 70
 • صرف غذا در رستوران ها: 15 OMR تا 20 OMR
 • فعالیت های بدون راهنما: OMR 20

مجموع: OMR 105 تا OMR 130

بودجه بالا (بیش از 200 OMR)
 • اقامت در هتل 5 ستاره یا استراحتگاه: OMR 100 و بالاتر
 • غذاخوری در رستوران های سبک بین المللی: OMR 30 و بالاتر
 • وسیله نقلیه اجرایی برای استخدام: OMR 50 و بالاتر
 • فعالیت های هدایت شده: OMR 40

مجموع: OMR 220 و بالاتر

انعام دادن در عمان

تا آنجا که انعام می رود، عمان با این مفهوم کاملاً ناآشنا است و در موسسات کوچکتر بسیار غیر معمول است. شیوه های عمده انعام در هتل های بزرگ، رستوران ها و تاکسی ها مشاهده می شود. در رستوران‌ها، اگر قبلاً در هزینه خدمات لحاظ نشده باشد، انعام 10% انتظار می‌رود. وقتی در مورد هتل های بزرگ صحبت می کنیم، می توان حدود OMR 1 را برای جابجایی چمدان ها در نظر گرفت، در حالی که برای خانه داری، انعام اختیاری است. اما برای تاکسی ها، انعام دادن لازم نیست.

در مجموع، عمان به عنوان کشوری خارق العاده که در تنگه هرمز قرار دارد، مقصدی است که باید در آن بود. اگر با این اطلاعات پولی در عمان سفر خود را به روش پولی مناسب برنامه ریزی کنید، با تصور اینکه چقدر می خواهید هزینه کنید و کجا خرج کنید، این کشور با کوه ها و دریاها و بیابان هایش شما را فراتر از هر چیزی مسحور می کند.

با تمام گفته ها و ناگفته ها…

در این صفحه از ساوش مگ هرآنچه که باید در مورد ارز در عمان بدانید را ورق زدیم، در کوچه، خیابان هایش قدم زدیم و در فرهنگ و تمدن آن غرق شدیم. آژانس مسافرتی هوایی و جهانگردی مهروماه آسمان مفتخر است تا پذیرای همیشگی شما در اجرای تورهای عمان باشد و تجربه سفری متفاوت و آسان را هدیه کند.

درضمن میتونید برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 03132110 تماس بگیرید تا کارشناسان تورهای خارجی ما راهنمای سفری ایده آل برای شما باشند.

تصاویر و واژه ها برای توصیف این کشور قاصرند. دیدگاه شما از تجربیات سفر به عمان قطعا ارزشمندتر و جذاب تر است. مشتاقانه منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ESC را فشار دهید تا بسته شود