مکان های توریستی ترکیه

در مقاله “ترکیه، سرزمین فرهنگ با پیچ و تاب مدرن”، 4 دلیل سفر به ترکیه را به شرح دادیم. اما داستان اینجا تمام نمیشود. ترکیه مملو از مکان های توریستی جذاب است که بازدید از تمام آنها نیازمند چند سفر به ترکیه است. با ساوش مگ همراه شوید تا در این جاذبه ها قدم زده و آنها را با یکدیگر تماشا کنیم.

1. استانبول

اگرچه استانبول پایتخت رسمی ترکیه نیست، اما همچنان قلب تمام فعالیت های این کشور است. این شهر بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر ترکیه و همچنین مرکز گردشگری است. استانبول در دو طرف تنگه بسفر واقع شده است؛ بنابراین هم در اروپا و هم در آسیا قرار دارد.

2. آنتالیا

آنتالیا یکی از قدیمی ترین و در عین حال از مدرن ترین شهرهای ترکیه است. در منطقه جنوب غربی واقع شده است و با کوه های تاوراس همسایه است. آنتالیا به عنوان یک شهر تفریحی ترکیه شهرت دارد؛ چرا که چندین ساحل خیره کننده در کنار استراحتگاه های بزرگ و مجلل به سبک لاس وگاس در آن وجود دارد.

3. آنکارا

آنکارا پایتخت ترکیه و دومین شهر بزرگ بعد از استانبول است. این شهر در مرکز منطقه آناتولی قرار دارد و به عنوان مرکز اداری کشور شناخته میشود. این مکان خانه بسیاری از آثار رومی و عثمانی است که به خوبی حفظ شده اند و در سراسر شهر پراکنده شده است.

4. کاپادوکیه

کاپادوکیه یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری ترکیه است. این شهر در مرکز ترکیه و در فاصله 700 کیلومتری استانبول واقع شده است. این سرزمین شگفت انگیز طبیعی، به خاطر دره های زیبا، هتل های غارنشین منحصر به فرد، شهرهای زیرزمینی عرفانی و دودکش های پری(شکل های صخره ای منحصر به فرد) معروف است.

5. کاس

کاس یک شهر ساحلی در استان آنتالیا ترکیه است. این شهر پرطرفدارترین مقصد غواصی در ترکیه است و به خاطر سواحل شنی، ورزش های آبی هیجان انگیز و غذاهای دریایی تازه شناخته شده است.

6. پاموکاله

پاموکاله در جنوب غربی ترکیه و در استان دنیزلی واقع شده است. این شهر به خاطر سنگ تراورتن ها (چشمه های آب گرم) که مکانی جادویی با استخرهای فیروزه ای و صخره های سفید برفی است، بسیار معروف است و یکی از فئوژنیک ترین مکان های جهان است.

7. ازمیر

ازمیر سومین شهر بزرگ ترکیه (پس از استانبول و آنکارا) و دومین بندر بزرگ ترکیه است. این یک کلان شهر مدرن با یک مرکز شهر توسعه یافته و شلوغ است که توسط یک خلیج بزرگ احاطه شده است. ازمیر که در ساحل دریای اژه قرار دارد، به خاطر سواحل و ورزش های آبی شهرت دارد.

8. ساید

ساید در سواحل مدیترانه جنوبی ترکیه واقع شده است که در 78 کیلومتری آنتالیا قرار دارد. این شهر تفریحی، مدرنیته و و ویرانه های شهر باستانی را در برمیگیرد و آنرا به ترکیبی عالی از معماری باستانی و مدرن تبدیل میکند.

9. مارماریس

شهر بندری مارماریس در استان موغلا در ساحل دریای مدیترانه در جنوب غربی ترکیه واقع شده است. این در خلیج کوهستانی، رو به روی جزیره معروف رودس یونان واقع شده است. معروف به خلیج های مجزا، هتل ها و استراحتگاه های مجلل و خط ساحلی خیره کننده ای است که به دره ای زیبا امتداد می یابد.

10. فتحیه

فتحیه یک شهر بندری است که در ساحل فیروزه ای ترکیه قرار دارد. این شهر که به خاطر بندر طبیعی و آب های آبی فیروزه ایش معروف است، در 144 کیلومتری آنتالیا در منطقه دریای اژه ترکیه واقع شده است و دارای چندین مقبره صخره ای و تفرجگاه های ساحلی است.

11. آلانیا

آلانیا یک شهر تفریحی در ریویرای ترکیه است که در حدود 124 کیلومتری آنتالیا قرار دارد. این شهر یک مقصد عالی برای مسافرانی است که به دنبال آرامش و یک سفر روستایی بدون هیاهو هستند. این مکان ترکیبی عالی از تاریخ قرون وسطی و نقاط توریستی با سواحل فیروزه ای و خرابه های باستانی است.

12. بدروم

بدروم یک شهر ساحلی است که در شبه جزیره بدروم در امتداد جنوب غربی ساحل دریای اژه واقع شده است. این شهر که در مقابل جزیره یونانی کوس واقع شده است، به خاطر تفرجگاه ها و سواحل خود شناخته شده است. بدروم یکی از محبوب ترین مقاصد تعطیلات در ترکیه است که در نزدیکی ازمیر واقع شده است.

13. دالامان

شهر دالامان در استان موغلا در سواحل جنوب غربی ترکیه واقع شده است. دالامان هم یک منطقه و هم شهر اصلی منطقه است. این شهر ساحلی محبوب واقع در نزدیکی فتحیه، به خاطر سواحل دیدنی، شگفتی های طبیعی و ویرانه های باستانی اش معروف است.

14. بورسا

بورسا که به بورسای سبز نیز معروف است، در دامنه کوه اولوداگ در منطقه مرمره آناتولی واقع شده است. این شهر یکی از مهم ترین شهرهای تاریخی ترکیه است که دارای تاریخ غنی عثمانی است. این شهر به خاطر پارک ها و باغ های زیبا، خانه های قدیمی عثمانی و مقبره های تزئین شده معروف است.

15. ترابزون

ترابزون که در ساحل دریای سیاه در شمال شرقی ترکیه قرار دارد، شهری با تاریخ حماسی است. این شهر که به خاطر کلیساها، مساجد و شگفتی های طبیعی متمایزش معروف است، دومین شهر بزرگ در منطقه ساحل سیاه است.

16. قونیه

قونیه که به عنوان یکی از اولین شهرهای مسکونی جهان در نظر گرفته میشود، شهری در منطقه آناتولی مرکزی در ترکیه و در جنوب آنکار است. این شهر مساجد و موزه های متعددی را در خود جای داده است و برای موزه مولانا که مقبره او را در خود جای داده است محبوبیت زیادی دارد.

17. کالکان

کالکان، شهر مدیترانه ای که در سواحل لیکیا واقع شده است، یکی از زیباترین مکان های ترکیه است. این شهر که به خاطر معماری تاریخی، آب های آبی شفاف و محیط سرسبزش شناخته میشود، یک پناهگاه بکر طبیعت است.

18. آلاکاتی

آلاکاتی یک شهر ساحلی در ترکیه است که توسط دریای اژه احاطه شده است. این شهر قدیمی و جذاب یونانی که در شبه جزیره چسمه واقع شده است، به خاطر تاکستان ها، آسیاب های بادی و دریا محبوب است و با خانه های سنگی طبیعی با پنجره های طلقچه ای و درهای رنگارنگ پرشده است.

19. چسمه

شهر ساحلی چسمه ترکیه در سواحل دریای اژه به سمت غرب ازمیر واقع شده است. در 89 کیلومتری ازمیر در ترکیه واقع شده و یکی از باشکوه ترین مناطق ترکیه و یک تفریحگاه محبوب برای تعطیلات است.

20. کمر

کمر یک شهر تفریحی ساحلی در سواحل مدیترانه ترکیه و در دامنه کوه توروس است. این شهر که به خاطر مناظر پانوروما از درختان کاج، سواحل ماسه ای طلایی و دره های سرسبز شهرت دارد، در 32 کیلومتری آنتالیا، مقصد محبوب تعطیلات واقع شده است.

21. ماناوگات

ماناوگات در 75 کیلومتری آنتالیا، شهری ساحلی در پامفیلیا در سواحل مدیترانه ترکیه است. تقریبا بین آنتالیا و آلانیا قرار دارد و با شهر ساید، یک مقصد تعطیلات تاریخی در ترکیه ترکیب میشود که در دامنه کوه های توروس واقع شده است.

22. گامبت

گامبت یک شهر تفریحی ساحلی در سواحل دریای اژه ترکیه است که حدود 3 کیلومتر از بدروم فاصله دارد. این خلیج آبی توپاز به خاطر کوه های سرسبز، جنگل های کاج و سواحل خیره کننده اش معروف است. این شهر که در شبه جزیره بدروم قرار دارد، جایگزینی عالی برای خود بدروم است.

23. دالیان

اینجا شهر کوچکی است که در سواحل جنوب غربی استان موغلا در ترکیه واقع شده است. دالیان به خاطر مکان های لانه سازی لاک پشت هایش، به ویژه برای گونه های حفاظت شده لاک پشت ها، بسیار معروف است.

24. مرسین

در 380 کیلومتری آنتارا، شهری بندری در سواحل مدیترانه در جنوب ترکیه است. مرسین بزرگ ترین بندر دریایی ترکیه، شهر اقتصادی مهم منطقه است و به درستی به عنوان “مروارید مدیترانه” در نظر گرفته میشود.

25. آدانا

شهر آدانا در حاشیه رودخانه سیهان و در حدود 35 کیلومتری ساحل شمال شرقی دریای مدیترانه واقع شده است. آدانا با داشتن دشت های وسیع کیلیکیا، چهارمین مکان بزرگ و یکی از پرجمعیت ترین مکان های ترکیه است.

26. کایسری

کایسری آناتولی مرکزی که سابقا در زمان رومیان سزاریه بوده است، بر فراز کوه های غرب کاپادوکیه قرار دارد و به عنوان پلی بین مرکز و جنوب شرقی ترکیه عمل میکند و از ترکیبی غنی از فرهنگ ها برخوردار است.

27. ساپانکا

شهر و ناحیه ای در استان ساکاریا در منطقه مرمره، ساپانکا به خاطر دریاچه ها، فلات ها، نهرها و فضای سرسبز شهرت دارد. این استراحتگاه ترکی فقط یک ساعت و نیم با استانبول فاصله دارد و اگر از حومه شهر لذت میبرید، یک استراحتگاه عالی برای آخر هفته است.

28. ایچملر

شهر تفریحی ایچملر در 8 کیلومتری جنوب غربی مارماریس در استان موغلا واقع شده است. ایچملر در واقع در شبه جزیره دچا، به خاطر مناظر خیره کننده ای پس زمینه ای عالی برای پاراگلایدر و پیاده روی میباشد، شناخته شده است.

29. اولودنیز

آنجا دهکده ای تفریحی است که در سواحل جنوب غربی ترکیه واقع شده و به خاطر ساحل سفید وسیع بلچکیز و آب های فیروزه ای پارک اولودنیز طبیعت شهرت دارد. اولودنیز که دارای سواحل زیبا است، در حدود 140 کیلومتری آنتالیا واقع شده است.

30. کوش آداسی

شهر تفریحی ساحلی کوش آداسی در ساحل اژه در ترکیه واقع شده است. جزیره کوش آداسی که در 95 کیلومتری ازمیر قرار دارد، به خاطر آب های درخشان فیروزه ای خیره کننده، سواحل شنی و اسکله های تفریحی بزرگ معروف است. این مقصد اصلی سفرهای دریایی همچنین دروازه ای به ویرانه های تاریخی در افسوس است.

31. هیسارونو

روستای تفریحی هیسارونو در منطقه فتحیه در استان موغلا در ترکیه واقع شده است. هیسارونو مکانی عالی برای افرادی است که به تعطیلات آرام علاقه دارند.

32. ساریگرمه

ساریگرمه یک روستای کوچک در نزدیکی دالان در ترکیه است که اکنون یک محله برجسته در اورتاکا است. یک مکان آرام برای یک فرار آرام به تعطیلاتی گسترده.

33. گوچک

گوچک یک شهرک در منطقه فتحیه در استان موغلا، ترکیه است. شهر تفریحی گوچک، چشم اندازی پانوراما از دریا و دره های سرسبز دارد. این یک مکان ایده آل برای مسافرانی است که از تعطیلات به سبک روستایی لذت میبرند.

با تمام گفته ها و ناگفته ها…

در این صفحه از ساوش مگ 33 مکان توریستی برتر ترکیه را بررسی کردیم و در حال و هوای آنان غرق شدیم. آژانس مسافرتی هوایی و جهانگردی مهروماه آسمان مفتخر است تا پذیرای همیشگی شما در اجرای تورهای ترکیه باشد و تجربه سفری متفاوت و آسان را هدیه کند.

درضمن میتونید برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 03132110 تماس بگیرید تا کارشناسان تورهای خارجی ما راهنمای سفری ایده آل برای شما باشند.

تصاویر و واژه ها برای توصیف این کشور قاصرند. دیدگاه شما از تجربیات سفر به ترکیه قطعا ارزشمندتر و جذاب تر است. مشتاقانه منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ESC را فشار دهید تا بسته شود