غذای مالزی، 40 غذایی که نباید از دست بدهید!

از ناسی گورنگ خوش طعم گرفته تا رندانگ بره خوش طعم، همه ما با غذای مالزی برخوردهای هیجان انگیزی داشته ایم. اما خیلی بیشتر از چیزی که به نظر می رسد وجود دارد! به عنوان کشوری که عمدتاً توسط مالایی‌ها، چینی‌ها و هندی‌ها تشکیل شده و دارای سابقه استعمار تایلندی، پرتغالی و بریتانیایی است، غذاهای مالزیایی محل ذوب طعم‌ها هستند. آنها بیش از حد سخاوتمندانه با ادویه های خود عمل می کنند، و باعث می شوند که مقاومت در برابر عطرهای خوشمزه از غرفه های مواد غذایی بسیار سخت باشد.

در اینجا 40 غذای برتر مالزیایی که باید در سفر بعدی خود امتحان کنید آورده شده است: 

1. ناسی لمک

ناسی لماک (به معنای برنج چاق) که غذای ملی مالزی در نظر گرفته می شود با برنج، شیر نارگیل و برگ های پاندان درست می شود. این می تواند شامل سامبال، میگو، آنچوی سرخ شده، خیار و بادام زمینی در مخلوط یا به عنوان غذاهای جانبی باشد. این غذای مالزیایی که به‌طور سنتی یک غذای صبحانه است، در غرفه‌های غذا در هر گوشه از کشور یافت می‌شود.

2. ایام گورنگ

اگرچه کلمه ayam goreng به معنای مرغ سرخ شده است. اما این غذا با مرغ سوخاری ایالات متحده که ما به آن عادت کرده ایم بسیار متفاوت است. ایام گورنگ به جای پوشاندن آرد یا خمیر با ادویه جات ترشی جات چاشنی می شود و با برنج سرو می شود. این غذای مالزی همراه با سامبال تراسی (سس میگوی چیلی) یا سامبال ککاپ (سس سویا شیرین) است تا طعم و مزه بیشتری را به آن اضافه کند.

3. ناسی داغنگ

Nasi dagang یک غذای دریایی است که شامل برنج در شیر نارگیل با ماهی، اغلب ماهی تن، تراشه نارگیل سرخ شده و سبزیجات ترشی است. گاهی اوقات شامل تخم مرغ های آب پز نیز می شود. در حالی که این غذا می تواند شبیه ناسی لماک به نظر برسد، طعم آن متفاوت است. این یک غذای سریع مالزی است که به معنای “برنج تاجر” است و به طور سنتی توسط کارگران یقه آبی میل می شود. 

4. ناسی تومپنگ 

Nasi Tumpang یک غذای برنجی است که در یک برگ موز مخروطی شکل پیچیده می شود. بسته بندی این ظرف باعث می شود که آن را به عنوان یک میان وعده سریع در حال حرکت میل کنید. برنج با کاری مرغ یا میگو، سس شیرین و یک املت روی آن سرو می شود.

5. روتی جالا

این غذا که به “تور نان” ترجمه می شود، این غذای مالزیایی نام خود را از الگوی توری خود در هنگام سرو گرفته است. با یک ملاقه سوراخ دار مخصوص درست می شود که روی تابه داغ تکان داده می شود تا یک دایره سرخ شده توری ایجاد شود. در حالی که به خودی خود یک میان وعده است، معمولاً با کاری همراه است، یا اگر به عنوان دسر درست شود، با یک سس شیرین همراه است. 

6. سوپ کمبینگ

این یک غذای گوشتی است که با ادویه های مختلف درست می شود. روی آن آهک، گیاهان تازه و یک وعده پیاز سرخ شده پر شده است. در حالی که Sup Kambing نوعی کاری گوشت گوسفندی است، نسخه‌های دیگر آن شامل داگینگ (گوشت گاو) و دم گاو (buntut) است. این یک کاری دلچسب و دلچسب است که می توان آن را با روتیس تهیه کرد.

7. سامبال اودانگ

سامبال به طور کلی یک خمیر فلفل قرمز است که به غذاهای مالزی اضافه می شود و سامبال اودانگ خمیر فلفل قرمز با میگو است. نه تنها میگوها در خمیر چیلی پخته می شوند، بلکه یک خمیر میگوی اضافی نیز به آن اضافه می شود که آن را برای دوستداران غذاهای دریایی لذت بخش می کند. آب تمر هندی گاهی اوقات برای طعم های اضافی اضافه می شود.

8. ناسی کرابو

برخلاف سایر غذاهای برنجی مالزیایی، ناسی کرابو کاملاً متمایز است. این شامل برنج آبی است که رنگ خود را از گل های له شده تلنگ می گیرد. این برنج آبی با مرغ یا تخم مرغ سرخ شده، نارگیل و سس ماهی تند به نام بودو سرو می شود.

9. لانتونگ

یکی از معدود گزینه های گیاهخواری در غذاهای مایالیزیا، Lontong یک خورش سبزیجات است که با شیر نارگیل درست می شود. اگرچه این غذای سنتی صبحانه مالزی است، اما برای مناسبت های خاص در این کشور نیز درست می شود. خورش سبزی به خودی خود سنگین است، اما می تواند با یک طرف برنج نیز همراه باشد. 

10. رندانگ

برخلاف تصور رایج، این غذای گوشتی خوشمزه کاری نیست. این یک غذای گوشتی است که به آرامی می جوشد و طی چند روز در یک سس خوش طعم و ادویه جات پخته می شود تا به یک خورش گوشتی نرم و آبدار تبدیل شود. در حالی که رندانگ گاو رایج ترین نوع این غذا در مالزی است، رندانگ مرغ یا بره را نیز خواهید یافت. و به خاطر داشته باشید که این غذا برای کسانی که تحمل ادویه خوبی دارند بهتر است!

11. پکال

یکی دیگر از غذاهای گیاهی در مالزی، پکال نوعی سالاد است. این شامل اسفناج، جوانه لوبیا، خیار، لوبیا، ریحان لیمو و آمارانت چینی در سس بادام زمینی تند است. پکال می‌تواند یک غذای جانبی برای سایر وعده‌های غذایی باشد یا می‌تواند شامل قسمت‌های کوچک خودش مانند توفو سرخ‌شده یا سرخ‌کرده‌های سبزیجات باشد.

12. لمانگ

یک وعده غذایی از برنج و شیر نارگیل پخته شده در بامبو، لمانگ به طور سنتی روی یک برگ موز سرو می شود. شما تشویق می‌شوید که مانند مردم محلی این غذای خوشمزه سبزیجات و برنج را با دستان خود بگردید. در کنار لمانگ معمولاً یک سرو سخاوتمندانه از پاپادوم گرم و ترد وجود دارد.

13. بریانی

این غذای مالزی از طریق دیاسپورای هند و خاورمیانه به مردم محلی رسید. یک غذای برنجی دلچسب و تند که با مرغ، گوشت بره، گوشت گاو یا حتی میگو درست می شود، با طعمی از بسیاری از ادویه ها در تهیه آن مانند زنجبیل، هل، دارچین، میخک، فلفل، جوز هندی و سیر پر شده است. ناسی بریانی مالزیایی همراه با کشک همراه است. 

14. باک کوت ته

یک دیگ بزرگ از خورش دنده خوک، باک کوت ته معمولاً با یک طرف برنج همراه با یک چای قوی، “ته” سرو می شود تا آن را بشویید. غذاهای مشابه چیک کوت ته با مرغ، باک کوت ته خشک و باک کوت ته غذاهای دریایی هستند.  

15. جوهوچار

Jeu hoo char نوعی سالاد است. این غذا در طول جشنواره ها سرو می شود و با گوشتی مانند گوشت خوک یا ماهی ریز خرد شده همراه با قارچ، پیاز و هویج در سرخ شده درست می شود.

16. چار کوای تاوی

یک غذای مسطح با رشته فرنگی برنج، char kway teow یک غذای خوشمزه است که با گوشت خوک، تخم مرغ، میگو و سوسیس های تکه شده درست می شود. این یکی از محبوب ترین غذاهای نودل مالزی است که به راحتی در هر غرفه ای پیدا می شود. طعمی تند از استفاده از فلفل قرمز و پیازچه به همراه لطافت حاصل از سس سویا سبک دارد.

17. ای چیان

O chian که در زبان مالایی به معنای «املت صدف» است، دارای صدف‌های تفت‌شده است که در خمیر غلیظی از تخم‌مرغ و طعم‌دار تا می‌شوند و سپس سرخ می‌شوند تا تبدیل به یک وعده غذایی ترد شوند. این غذای منحصربه‌فرد با طعمی که به نظر می‌رسد خوشمزه است، معمولاً با سس تند تند همراه است.

18. روتی کانایی

روتی کانای یک غذای ترد و نان مسطح مالزی است. خمیر را صاف کرده و روی یک تابه داغ می پزند تا یک روتی خوشمزه و پف دار ایجاد شود. این غذا با دست خورده می شود و با انواع سس های غوطه وری که از نظر ادویه متفاوت هستند، میل می شود. برخی غرفه ها حتی کمی کاری با روتی سرو می کنند. 

19. می ریبوس

شبیه به می گورنگ، می رباس یک غذای نودل با عطر و طعم گویای علف لیمو و زنجبیل است. نودل زرد در یک سس سیب زمینی خوشمزه و نسخه های غیر گیاهی اضافی از میگو شامل میگو و آنچوی است. 

20. لر باک

لور باک یک غذای مالزی بر پایه گوشت خوک است. گوشت خوک را پخته و در یک پودر مخصوص پنج ادویه ترشی می‌کنند، سپس در کشک لوبیا خیس می‌کنند و سرخ می‌کنند تا لذت شگفت‌انگیزی از گوشت خوک ترد ایجاد کند. “لور” یک تخم مرغ زده شده است که همراه با سس غلیظ و تند سرو می شود.

21. روتی تیسو

Roti tisu نام خود را از کلمه “بافت” به دلیل ماهیت نازک و ظریف آن گرفته است. این نان تخت به شکل مخروطی سرو می شود. وقتی با روکش شکر سرو می‌شود، دسر خوشمزه‌ای است اما می‌توان آن را به عنوان یک غذای خوش طعم نیز درست کرد. برای خوردن روتی تیسو، باید ترفند خوردن آهسته آن را از بالا به پایین بدون شکستن ساختار مخروطی آن یاد بگیرید.

22. کایا پائو

کایا یک کاسترد شیرین و بر پایه نارگیل است. این کاسترد نرم و کره مانند است که با نان یا نان تست تازه سرو می شود. این یک غذای صبحانه در مالزی است و به دلیل شیرینی آن در بین کودکان بسیار محبوب است. این صبحانه با یک فنجان چای یا قهوه عالی می شود.

23. ایکان باکار

ایکان باکار در زبان مالایی به معنای ماهی سوخته است. در حالی که ماهی در واقع سوخته سرو نمی شود، اما به دلیل کباب شدن روی شعله باز، دودی خاصی دارد. سپس ماهی را در یک سامبال خوشمزه ترش کرده و روی برگ موز سرو می کنند. به راحتی می توان آن را با دست جدا کرد و یک غذای گروهی عالی را ایجاد کرد.

24. پیسانگ گورنگ

پیسانگ گورنگ یکی از محبوب ترین و در عین حال ساده ترین غذاهای مالزی است. این در اصل یک موز سرخ شده است. موز پوست کنده می شود، با یک خمیر غلیظ پوشانده می شود و به رنگ طلایی با طعم ملایم و شیرین موز سرخ می شود.

25. ساتای

شاید یکی از محبوب ترین غذاهای آسیای جنوب شرقی، ساتای در گزینه های مختلفی مانند مرغ، بره و گوشت گاو عرضه شود. گوشت را تا حد کمال کبابی می کنند، سپس با سس بادام زمینی خوب که انگشت لیس می کند پوشانده می شود و روی یک بستر برنج سرو می شود. حتی می توان آن را به تنهایی به عنوان یک وعده غذایی سرشار از پروتئین با سس غنی مصرف کرد.

26. لاکسا

لاکسا یک سوپ نودل تند است که معمولاً با گوشتی مانند میگو یا ماهی سرو می شود. این غذای مالزیایی بسته به میزان ادویه می تواند طعم متفاوتی داشته باشد، اما به دلیل رب تند موجود در کاری، به طور کلی یک غذای گرم است. رشته های برنج با سبزیجات تزئین می شوند تا بافت بیشتری داشته باشند. یکی از انواع محبوب لاکسا، آسام لاکسا است، یک سوپ ترش با طعم غالب تمر هندی. 

27. بوبور

بوبور یک سوپ بر پایه شیر نارگیل است. در زبان ماندارین ژو و در تامیل کانجی نامیده می شود. بوبور می تواند شامل گوشتی مانند میگو و مرغ یا به سادگی سبزیجات باشد. این سوپ خوشمزه به قدری در مالزی طرفدار دارد که حتی در منوهای مک دونالد هم پیدا می شود!

28. آیس کاکانگ

Ais kacang یک دسر شیرین و یخی است که از یخ تراشیده شده تهیه می شود. با شربت شکر طعم دار می شود و همراه با ژله، ذرت خامه ای و یک لایه آرام بخش از شیر تغلیظ شده است. این غذای سبک از رنگ های خیره کننده مالزی بر پایه شربت شکری مانند صورتی روشن یا آبی استفاده می شود.

29. سنتول

Cendol مانند ais kacang بر پایه یخ است، اما به جای یخ تراشیده شده، شامل شیر نارگیل است. این شامل چاشنی هایی مانند ژله برنج و شکر خرما است و یک دسر خوشمزه بعد از یک وعده غذایی سنگین مالزیایی است. 

30. آپام بالیک

آپام بالک مانند یک املت شیرین است. این یک پنکیک متراکم است که با شکر، بادام زمینی، و گاهی اوقات با ژله نیز همراه است! این غذای مالزیایی به صورت تازه روی تابه درست می‌شود، بنابراین می‌توانید این میان‌وعده خوشمزه را که جلوی چشمتان سرخ می‌شود، ببینید. 

31. ونتون می

Wonton mee یک غذای نودل است که در آن رشته های برنج سبک در یک سس سویا چسبناک با تخم مرغ های سرخ شده و یک سامبال تند سرو می شود. همراه با وونتون هایی است که حاوی پیاز، فلفل قرمز و کلم پیچ است. ونتون ها بسته به منطقه مالزی یا بخارپز، آب پز یا سرخ می شوند.

32. مرتبک

مرتابک غذای اصلی مالزی در میان جامعه مسلمانان محلی است. این غذای تا شده شبیه پنکیک در اصل نانی است که با گوشت چرخ کرده (معمولاً تخم مرغ، مرغ یا گوشت گوسفند) در تابه سرخ می شود و با سس چیلی همراه است. مرتابک کنتانگ گیاهی شامل پر کردن سیب زمینی با سس سویا شیرین است.

33. آسام پداس

این خورش تند و گاهی ترش است که با ماهی درست می شود. Asam pedas طعم ترش خود را از افزودن خمیر تمر هندی به دست می آورد – asam در زبان مالایی به معنی تمر هندی است. طعم های دیگر عبارتند از خمیر میگو، زنجبیل، سیر و چیلی. رایج‌ترین گونه‌های آدام پدا با ماهی‌های گز یا ماهی‌های آب شیرین ساخته می‌شوند.

34. تپونگ پلیتا

Tepung pelita یک غذای دو لایه مالزی است که با شیر نارگیل درست می شود. لایه رویی به دلیل افزودن نمک می تواند کمی مزه دار باشد در حالی که مایع پایین شیرین است. این غذا در ظرفی از برگ های پاندان سرو می شود که رنگ ظرف را سبز می کند.

35. روژک

روژک در زبان محلی به معنای مخلوط است. این فوف مالزی از خمیر سرخ شده با میوه هایی که در ماهیتابه سرخ می شوند درست می شود. آن را با سس سالاد فلفل، بادام زمینی و شکر چاشنی می‌کنیم تا طعمی شیرین و تند به آن بدهد. در حالی که رژاک بیشتر یک سالاد میوه است، انواع مختلفی وجود دارد که در آن سبزیجات نیز وجود دارد.

36. باهولو

باهولو که به طور محلی “کویه باهولو” نامیده می شود، نوعی کیک اسفنجی است که به اشکال شایان ستایش مانند دکمه و ماهی می آید. آنها در خارج با یک لایه نرم گرم و راحت در داخل پوسته هستند. باهولو یک میان وعده لذت بخش است که برای جشنواره های مالزی ذخیره می شود.

37. کاری پاف

همانطور که از نام آن پیداست، این یک غذای خوش طعم مالزی است که با پر کردن کاری در یک شیرینی پف دار غنی است. اگرچه مواد پرکننده عمومی مرغ هستند، اما گزینه های گیاهی نیز وجود دارد که شامل سیب زمینی نیز می شود. پفک سرخ شده و تازه سرو می شود، اگرچه جایگزین های سالم تری مانند پفک پخته شده وجود دارد. این یک فینگر فود خوشمزه در نظر گرفته می شود که می توانید در سفر از آن لذت ببرید!

38. کاپیت

این بیسکویت‌های ویفر مانند را مردم محلی با علاقه «نامه‌های عاشقانه» می‌نامند. آنها معمولاً با طعم نارگیل هستند. وقتی به شکل رول باشند به آنها سمپرونگ و وقتی مثلثی شکل باشند به آنها سپیت می گویند. گاهی اوقات، آنها می توانند نقوشی مانند حلزون و ماهی را به عنوان تزئین داشته باشند. امروزه، کاپیت توخالی با مواد پرکننده مانند شکلات عرضه می شود.

39. پوپیا

پاپیا نوعی کرپ مرزه است. خمیر این غذای مالزیایی در یک تابه داغ پخش می شود و با موادی مانند توفوی خرد شده، هویج، شلغم، جوانه لوبیا و شاخه های بامبو پیچیده می شود. آن را با خمیر سویا به نام تاوچو یا آب گوشت چاشنی کرده و با سس تند سرو می شود. برخی از انواع خشخاش سرخ می شوند تا شبیه اسپرینگ رول شوند.

40. هیناوا

هینایا یک غذای دریایی است که اساساً ماهی برشته شده است (به طور کلی ماهی خال مخالی اگرچه گاهی اوقات با میگو درست می شود) که در لیموترش، فلفل قرمز، زنجبیل و یک خمیر خاص تهیه شده از دانه های میوه بامبانگان ترشی می شود. این یک غذای خشک تند است که گاهی اوقات شامل تکه های کدو تلخ نیز می شود.

مسلما غذاهای مالزی دارای تنوع فوق العاده ای از غذاها از طرفداران گوشت از مرغ، بره و گوشت گوسفند گرفته تا ماهی و میگو است. اما غذاهای گیاهی خوشمزه ای نیز وجود دارد که شما را برای وعده های دوم آماده می کند. آشپزی دارای پالت پیچیده ای از ادویه ها است که یک تور غذایی در این کشور را به طرز شگفت انگیزی به یاد ماندنی می کند.

با تمام گفته ها و ناگفته ها…

در این صفحه از ساوش مگ 40 غذایی که نباید در مالزی از دست بدهید را ورق زدیم. آژانس مسافرتی هوایی و جهانگردی مهروماه آسمان مفتخر است تا پذیرای همیشگی شما در اجرای تورهای مالزی باشد و تجربه سفری متفاوت و آسان را هدیه کند.

درضمن میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 03132110 تماس بگیرید تا کارشناسان تورهای خارجی ما راهنمای سفری ایده آل برای شما باشند.

تصاویر و واژه ها برای توصیف این کشور قاصرند. دیدگاه شما از تجربیات سفر به مالزی قطعا ارزشمندتر و جذاب تر است. مشتاقانه منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ESC را فشار دهید تا بسته شود